montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

يكى از وظايف منتظران، دعا كردن براى سلامتى حضرت مهدى ارواحنا له الفداء است.

دعا كردن براى سلامتى حضرت آثار و بركات فراوانى دارد كه عبارتند از:

دعا نشانگر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است اگر چه دوستى تمام ائمه معصومين علیه السلام بخشى از ايمان و شرط قبولى اعمال است، در عين حال دعا كردن در حق امام زمان ارواحنا له الفداء موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مى گردد.

2. دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواى پيمان با آن حضرت را ديندارى، شريعت محورى و تصميم قلبى بر اطاعت امر امام ارواحنا له الفداء و يارى رساندن او با نثار جان و مال تشكيل می دهد.

تجديد بيعت با آن حضرت كارى است كه بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است.
هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايى كه مربوط به وجود مبارك امام عصر ارواحنا له الفداء است خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود. دعاى شريف اللهم بلغ مولاى صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين... و نيز "دعاى عهد" شاهدى براى اين سخن است.

3. دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مى گردد. ياد امام زمان ارواحنا له الفداء توجه به ارزش هاى دين و اصول اخلاقى را در دل ها زنده مى كند و غفلت از ياد امام، يكى از دلايل عمده پژمردگى و سستى ارزش هاى الهى و انسانى در جوامع اسلامى است.

4. كسى كه سلامتى امام زمانش برايش مهم است، مسلماً آزردن آن حضرت برايش سخت است در نتيجه دعا براى سلامتى آن حضرت، انسان را به انجام كارهایى وامى دارد كه موجب خشنودی آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهى مى گردد 5. دعا بسيار موثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگى مؤمنان مى شود.

6. دعا موجب قرب الهى است. امام مهدى ارواحنا له الفداء در خصوص زيارت آل يس مى فرمايند: هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه كنيد، اين زيارت را كه از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد. اين زيارت كه از جهات مختلف محتوايى عميق دارد بسيار مورد تاكيد و سفارش قرار گرفته است اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعا براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان ارواحنا له الفداء است در دعاى بعد از اين زيارت نيز معانى بلندى نهفته است مانند: خدايا او امام زمان ارواحنا له الفداء را از شر هر متجاوز و سركشى و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگه دارى كن و از اين كه آسيب و گزندى به او برسد، جلوگيرى كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل وداد را پديدار نما اللهم اعذه من شركل باغ وطاغ ومن شر جميع خلقک واحفظه من بين يديه ومن خلقه وعن يمينه وعن شماله واحرسه وامنعه من ان يوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولک وآل رسولک واظهر به العدل .....

نيز دعا كردن براى سلامتى و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم است و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهيزكار باشد، چنين كسى به فوز و سعادت خواهد رسيد[1]

آخرين نكته اين است كه هر چند طبق وعده الهى حضرت زنده و باقى هستند، تا زمانى كه پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز در آورند، ولى بالاخره بشر هستند و در معرض آفات جسمانى و بلاهاى طبيعى و ممكن است مريض شوند و دچار كسالت گردند و از اين نظر دعاى ها براى سلامتى حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى وجود آن عريز عالم وجود و آخرين در صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است و بهترين ادعيه براى سلامتى حضرت، دعاى معروف اللهم كن لوليك الفرج... است.


دعاي فرج


بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

اَلّلهُمَّ کُلِّ وَلِّيِکْ اَلْحُجَةِ بْنِ الْحَسَنْ صَلَواتُکَ عَلَيْه وَ عَلي آبائِهْ فِي هذِهِ ساعَةِ وَ فِي کُلِ ساعَةْ وَلِياً وَ حافِظا وَ قاعِداً وَ نَاصِرا وَ دَليلاً وَ عَيْنا حَتّي تُسْک‍ِنَهُ اَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتَعَهُ فِيها طَويلا.خدايا، در اين لحظه و در تمام لحظات،سرپرست و نگاهدار و راهبر و يارى گر و راهنما و ديدبان ولىّ‏ات حضرت حجّة بن الحسن كه درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد باش، تا او را به صورتى كه خوشايند اوست[و همه از او فرمانبرى مى‏نمايند] ساكن زمين گردانيده،
و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

[1] نور 52.

دانلود فایل
دعا براى سلامتى حضرت


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته