montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

ضرورت بحث مهدويت
توجه به اين مباحث در اين زمان چه ضرورتي دارد؟ آيا اين مباحث نقش و تأثيري در سعادت فرد و جامعه دارد؟ تبيين اين ضرورت از ابعاد گوناگون:
1 ) بُعد اعتقادي
الف: رابطه معرفت و شناخت امام زمان عليه السلام با دين و آيين ما:
قال رسول الله صلی الله علیه و آله :
« مَنْ مَاتَ لَا يَعْرِفُ إِمَامَهُ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً » کسی که امامش را نشناسد و از دنیا برود به مرگ جاهلی از دنیا رفته است. [1]
پيام عام: هر كس معتقد به امامت امام منصوب از طرف خداوند نباشد بهره اي از اسلام ندارد . پيام خاص : چون معرفت همانند نور داراي درجات و مراتب مي باشد، پس هر چه ميزان و درجه اين معرفت بالاتر باشد حيات ايماني و انساني ما در نتيجه ارزش وجودي ما بالاتر خواهد بود و به عبارت ديگر بين معرفت امام و ارزش وجودي ما رابطه مستقيم وجود دارد.
ب: شناخت امام راه شناخت خداوند است. امام حسين علیه السلام در پاسخ به سؤالِ چگونگي معرفت خداوند متعال فرمودند: «یعنی شناخت مردم هر زمانی نسبت به امامی که بر آنها واجب است از او اطاعت کنند.» [2]
2) بُعد تاریخی
الف: لزوم بررسي افراد و گروه هايي كه در طول تاريخ در برابر حجّت خداوند به مخالفت برخاستند و عبرت گرفتن از آنان، به عنوان نمونه، بررسي وضعيت منتظران خاتم الانبياء صلی الله علیه و آله، كه با تحقق وعده الهي و ظهور حضرت به او كفر ورزيدند [3] ما كه منتظر ظهور خاتم الاوصياء عجل الله فرجه، هستيم با ظهور حضرت چه خواهيم كرد؟ به راستي چرا آنان در آزمون انتظار مردود شدند؟
ب: لزوم بررسي ادعاهاي مهدويت، نيابت خاص و امثال آن و آسيب شناسي آن.
3) بُعد فرهنگي-تربيتي
پيوند و ارتباط معنوي، با حضرت و بهره مند شدن از توجهات و هدايت هاي باطنی ايشان يگانه راه سعادت و رشد تعالي انسان و مايه نجات از فتنه هاي آخر الزمان خواهد بود، در زيارت حضرت مي خوانيم: «السَّلامُ عَلَيكَ يا سَبيلَ اللّهِ الّذي مَن سَلَكَ غيرَهُ هَلَك، » [4] سلام بر تو اي راه خدا كه اگركسي غير اين راه را بپیماید گمراه خواهد شد.

4) بُعد اجتماعي
نقش معجزه آساي اميد در موفقيت و سعادت فرد و جامعه بر كسي پوشيده نيست، تا آنجا كه گفته مي شود انسان به اميد زنده است و رمز حيات و پويايي شيعه با اين همه مكر و حيله دشمنان، نگاه سبز او و اعتقاد به «حجت حيّ الهي» مي باشد.
5) بُعد سياسي
در ميان ت‍‍ئوري هاي مطرح در مورد آينده بشريت تئوري مهدويت و حكومت واحد جهاني اسلام بر اساس عدل و داد، جامع ترين و بهترين نظام سياسي واحد جهاني است كه وعده قطعي آن توسط خداوند متعال داده شده است و از طرفي نظام ولايت فقيه در دوران غيبتِ اين رهبر آسماني، سالم ترين و بهترين نظام اداره جوامع بشري است.

پی نوشت:
1- کافی ج 1 کتاب الحجة باب من مات ... و از کتب اهل سنت صحیح مسلم کتاب الامارة باب وجوب ملازمة المسلمین و دهها منبع دیگر
2 - بحار الانوار ج 1 ص 23
3- سوره بقره آيات 89 به بعد براي اطلاع بيشتر به تفاسير اين آيات مراجعه شود .
4-مفاتيح الجنان اولين زيارت بعد از زيارت آل يس با عنوان زيارت حضرت صاحب الامر علیه السلام

منابع مطالعه و تحقيق:
1- اصول كافي جلد 1 كتاب باب هاي مختلف جمله باب معرفة الامام و باب من مات و...... 2- بحارالانوار جلد 23 باب وجوب معرفة الامام
3- امام مهدي علیه السلام تجسم اميد و نجات، عزيزالله حيدري
4- مجموعه كتابچه هاي پالتويي انتظار شماره 1 با عنوان ضرورت طرح بحث مهدويت
5- آشتي با امام زمان ، شجاعي
6- مجله تخصصي انتظار از مركز تخصصي مهدويت و امامت قم شماره هاي 1تا3
7- آشتی با امام عصر علیه السلام ، علی هراتیان
ضرورت بحث مهدويت


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته