montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

فقط يک آرزو
(پاي صحبت سخنان مهدوي شهيد مصطفي چمران)
وقتي سراغ تنها مردي مي ‌روي که به تنهايي، بسيار مرد است، چگونه مي‌ توان از او سخن گفت و او را وصف کرد؛ حتي کساني که شب ها و روزها را با او تمام کرده ‌اند، هنوز هم که هنوز است حرف‌ هايشان درباره او ناتمام مانده است.
چقدر سخت است پرده برداشتن از تمام مردانگي هايش. او عاشقي بود که با عشق امام زمان-عجل الله تعالي فرجه الشريف - به تمام منتظران درس دلدادگي مي‌ دهد، شخصيتي که توانست انتظار را به خوبي معنا کند. اگر انتظار براي برخي مفهومي است که درک آن مشکل است، مي‌ توان با او انتظار را برايشان معنا کرد، بدون آنکه نقطه ابهامي برجا بماند. چمران را مي‌ گويم؛ مصطفايي که بزرگ بود و ساده زيست. خودش را وابسته به دنيا نمي‌ دانست و چيزي به اسم ماندن، در آسمان دلش غير قابل تصور بود.
چمران در يکي از مناجات ‌هايش مي‌گويد: «اي حسين؛ من براي زنده ماندن تلاش نمي‌کنم، از مرگ نمي‌ هراسم، بلکه به شهادت دل بسته‌ ام و از همه چيز دست شسته ‌ام، ولي نمي ‌توانم بپذيرم که ارزش‌ هاي الهي و حتي قداست انقلاب بازيچه دست سياستمداران و تجار ماده پرست شده باشد. قبول شهادت مرا آزاد کرده است من آزادي خود را به هيچ چيز حتي به حيات خود نمي‌ فروشم.»
و خداوند هم خواستة حبيبش را در آخرين روز بهار در سال 1360 ه. ش عاشقانه اجابت کرد و روحش به ملکوت پرکشيد.
مناسب ديديم گزيده اي از سخنان آن شهيد گرامي، که به مناسبت نيمه شعبان در مسجد «الهادي» تهران. 13/4/1359ايراد شده است را بياوريم.
1. ياران امام زمان
در احاديث شنيده ايد که مي‌گويند 313 نفر از نيروهاي کارکشته متقي و پرهيزکار لازم است به وجود آيند تا امام ظهور بفرمايد. امام منتظر اين 313 نفر است. هر يک از اين افراد بايد فقيه و مجتهد باشند؛ و در روزگار ما عده فقها خيلي بيش از اين مقدار است. پس تنها فقيه و مجتهد بودن کافي نيست، بايد کساني باشند که در ضمن فقاهت، سياستمدار و مدير و مبارز باشند و بتوانند به راحتي کشوري را اداره کنند...
البته اين 313 نفر نيروهاي اداره کننده هستند و اين بدان معنا نيست که طرفداران او فقط همين عده ‌‌اند؛ در آن روزگار همه مردم، محرومان و مستضعفان به درجه‌ اي از رشد و آگاهي مي ‌رسند که نور وجود امام را لمس مي کنند و مثل پروانه گرد شمع وجودش مي‌گردند.
2. خسته شدن مردم از نظام‌ هاي موجود:
در آن هنگام ديگر مردم از تمام نظام ‌هاي[ظالم] موجود خسته شده ‌اند، از همه طاغوت‌ ها بريده اند و آمادگي دارند که خود را در اختيار حجت حق قرار دهند و با تمام وجود در راهش فداکاري کنند؛ بجز عده ‌اي قليل که همان مستکبران باشند، بقيه جهانيان نداي او را لبيک مي‌گويند و به دنبال او مي ‌روند.
3. امام مهرباني ‌ها:
امام زمان-عجل الله تعالي فرجه الشريف ، نمي ‌آيد که همه مردم را از دم تيغ بگذراند. اگر قرار بر اين بود که بلايي از آسمان نازل شود و تمام دشمنان خدا را نابود کند، در قدرت پروردگار بود که هر لحظه اراده بفرمايد اين کار را انجام دهد ـ همچنان که در زمان حضرت موسي و حضرت نوح انجام داد ـ اما اراده خداوند بر اين نيست. خداوند مي‌خواهد مردم را هدايت و ارشاد کند و تغيير و تحول در نفوس آنان به وجود آورد و همه اين مبارزات و انقلاب‌ ها هم براي همين صورت مي‌ گيرد؛ چرا که اگر قرار بود خداوند يا امام حجت-عجل الله تعالي فرجه الشريف همه مخالفان را نابود کند، آنگاه وظيفه 313 نفر چه مي شد؟ آنها کار بزرگي انجام نمي ‌دادند.
4. ايستادگي دربرابر شياطين:
در حال حاضر اگر در کشور ما يا در دنياي ما دشمناني مثل ابرقدرت ها و صهيونيست‌ ها و طاغوت ها نبودند، انقلاب اسلامي ارزش چنداني نداشت. انقلاب ما آنگاه ارزش خود را نشان مي ‌دهد که در برابر عظيم ترين قدرت ‌هاي شيطاني مي ‌ايستد، با آنها مبارزه مي ‌کند و رسالت اسلامي خود را به جهانيان ارايه مي ‌نمايد. در اين صورت است که فداکاري ‌هاي ما ارزش پيدا مي ‌کند.
5. بزرگترين اشتباه:
کساني که فکر مي ‌کنند، بايد گوشه اي بخوابند تا امام زمان-عجل الله تعالي فرجه الشريف ، ظهور بفرمايد و جهان را از عدل و قسط پر کند، سخت در اشتباهند. مردم ما بايد بيشتر بکوشند، بيشتر مبارزه کنند، و اين تحول و تکامل نفسي را هر چه سريعتر در روح و قلب خود ايجاد نمايند تا باعث تسريع در ظهور حضرت شوند.
6. حضرت ناراحت مي ‌شود:
بايد بدانيد که امام حاضر است و بر اعمالتان نظارت دارد. امام پيروان خود را رها نکرده و به دست هواها نسپرده، مراقب آنهاست؛ اگر به آنها ناراحتي برسد، قلب مبارکش به درد مي‌ آيد، اگر خونريزي ناحقي در جايي صورت بگيرد، حضرت ناراحت مي‌ شود. آن بزرگوار مراقب است و با تمام وجود مي‌ کوشد تا اين تحول نفسي را در اين امت و اين مردم به وجود بياورد.
7. حرکت به سوي مدينه فاضله:
اگر جوانان ما در اعتقادشان به خود بقبولانند امام زمان در ميان آنها زندگي مي‌کند و شاهد اعمالشان است، رفتار و زندگي و فداکاري و مرگ و حيات آنان تغيير کيفي پيدا مي ‌کند و چه بسا جهش بزرگي در حرکت تکاملي جوانان ما به سوي مدينه فاضله ايجاد شود.
8. اصلي ترين قدم:
آنها (جوانان ما) امام زمان را به صورت اسطوره ‌اي در تاريخ به شمار مي ‌آورند. اين اشتباه محض است. امام زمان حضور دارد و هر عملي را که ما انجام مي ‌دهيم مي ‌بيند و مي ‌شنود. روزي که مردم ما به اين اعتقاد برسند و آن را لمس کنند، بزرگترين جهش ‌ها در راه تکامل زندگيشان به وجود مي‌ آيد؛ و اين، قدم اصلي براي تسريع در ظهور حضرت است.
9. آرزوي مقدس:
مکتب تشيع همواره يک آرزوي مقدسي را در قلب پيروان خود مي ‌پروراند و آن، آرزوي ظهور حضرت حجت و ريشه کن کردن ظلم و ستم و سيطره عدل و داد بر اين جهان است.
هر کسي در زندگي آرزويي دارد و بر اساس آرزوهايش مي توان شخصيت او را شناسايي کرد. آرزو اساسي ‌ترين محرک يک انسان در فعاليت ‌هاي روزمره اوست. انساني که آرزو و طلب و خواسته ‌اي نداشته باشد، يک مرده متحرک است. افراد آرزوهاي مختلفي دارند. مکتب تشيع به پيروان خود تعليم مي ‌دهد که فقط يک آرزو داشته باشند و آن، ظهور امام زمان حضرت حجت-عجل الله تعالي فرجه الشريف است؛ چرا که شيعيان مي ‌دانند اگر او ظهور بفرمايد همه مشکلاتشان رفع مي شود.
تمام مشکلات وقتي حل مي‌ شود که مدينه فاضله آن بزرگوار به دست مبارکش پياده شود. پس مي ‌بينيد که تشيع بزرگترين آرزوها را در يک آرزوي واحد براي پيروان خود معين، و به آنها تلقين مي کند و به آنان اطمينان مي ‌دهد که اگر اين آرزو برآورده شود، تمام مشکلاتشان رفع خواهد شد.
10.مهم ترين وظيفه
در حال حاضر نيز، اگر مردم ما با اين حقيقت روشن آگاه شوند که تنها يک آرزو دارند و آن، ظهور حضرت بقية الله، است؛ و بعد هم بدانند که او در ميان آنان زندگي مي ‌کند، مراقب اوضاع آنهاست، دل او از اين رنج ‌ها و خونريزي ‌ها خونين است، و خودش آرزو دارد که هرچه زودتر ظهور فرمايد؛ به اين نتيجه مي ‌رسند که وظيفه ماست تا براي تسريع در ظهور حضرتش هر چه شديدتر و هر چه سريعتر در خود تحول ايجاد کنيم و خود را آماده سازيم و به آن درجه از رشد عقلي و ايماني و اخلاقي برسانيم که توان تحمل آن وجود مبارک را داشته باشيم.
11. انقلاب اسلامي
انقلاب مقدس اسلامي ما بزرگترين جهش تکاملي در مسير اين تغيير نفسي انسان ‌ها بوده است، پس بزرگترين قدم در راه ظهور مهدي موعود-عجل الله تعالي فرجه الشريف، است. بنابراين وظيفه ديگر ما پاسداري از دستاوردها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و ايثار و فداکاري در راه رسيدن به آرمان ‌هاي آن است.
12. از خدا مي خواهم
از خداي بزرگ مي‌خواهم که فرج آن حضرت را نزديک فرمايد. از خداي بزرگ مي‌خواهم که به ما عرفاني دهد تا وجود او را در ميان خود لمس کنيم. از خداي بزرگ مي ‌خواهم که انقلاب مقدس ما را به پيروزي نهايي برساند. از خداي بزرگ مي ‌خواهم که ابرقدرت‌ ها و توطئه گران را نابود کند.
نویسنده: مهدي مهدوي
دوماهنامه امان شماره 42
فقط يک آرزو


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته