montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

باورداشت مهدویت در خطبه غدیر- عبارت دهم
«أَلَا إِنَّهُ خِيَرَةُ اللهِ وَ مُخْتَارُه‏»
«بدانيد او خيرة الله است، مختارالله است.»

خيره (مصدر یا صفت مشبه) و مختار (اسم مفعول) هر دو از يک لغت هستند و دارای معنای نزدیک به هم می باشند. لغت «خير» يعني بهتر و برتر، و «خير»، «أخيَر» بوده است که بر اثر، کثرت استعمال الف آن افتاده و تبدیل به «خير» شده است که به معناي «با فضيلت» هم به کار مي ‌رود. لذا «ألَا إِنَّهُ خِيَرَةُ اللهِ وَ مُخْتَارُه‏» يعني امام زمان (عج) توسط خدا انتخاب شده و بهترين است.

پیشینه خلقتی انسان به سه عالم باز می گردد. عالم نور، عالم روح، عالم جسم؛ يعني ما داراي سه بُعد در طولِ هم هستيم: بعد جسماني، بعد روحاني و بعد نوراني که اين سه در طول هم هستند؛ نه در عرض هم. خداوند متعال وجود مقدس ائمه طاهرين عليهم السلام و امام زمان (عج) را از همه جهات انتخاب کرده و برگزيده و برتر قرار داده است. امام زمان (عج) خِيَرَه الله است؛ يعني از جميع جهات از جانب خدا برگزيده شده است و این يعني جسم و روح و نور او برگزيده است. در این‌ باره روایتی نیز وارد شده است:

أنَّكُمْ صَفْوَةُ اللهِ مِنْ خَلْقِه؛[‏1]

البته باید توجه داشت که بسیاری از این فضیلت  ها در وجود ائمه عليهم السلام اکتسابی هستند یعنی خداوند ائمه عليهم السلام را در یک مرحله ای قرار داده است و درجات بالاتر را خودشان کسب کرده  اند.
نکته بعدی که قابل توجه می  باشد، این است که آيا اين ائمه عليهم السلام که برگزيده شده ‌اند، قابل اقتدا هستند يا نه؟ در پاسخ به این سؤال می گوییم که: يکي از وجوه امامت ائمه عليهم السلام اين است که قابل اقتدا، الگو و پيشوا هستند و به همین دلیل خداوند متعال پيغمبران و امامان را از بشر آفريده است. اما چرا از بشر آفريده است؟ به این دلیل که بتوانند برای افراد ديگر الگو باشند. بنابراين، ائمه طاهرين عليهم السلام و از جمله امام زمان (عج) خيره الله هستند تا دیگران در حد وسع و توان خود با تأسّی به آنان ـ هم در فضیلت  های خدادادی و هم در فضایل اکتسابی ـ ضمن کسب فضایل، زندگی ایشان رنگ و بوی آن بزرگواران را بگیرد؛ زیرا آنان «صراط الله المستقیم» و آگاه به راه و راهنماهای خوبی برای تمام بشریت هستند. تا آن‌ جا که پیامبر اکرم ص فرمودند:
«أنَا صِرَاطُ اللهِ الْمُسْتَقِيمُ الَّذِي أمَرَكُمْ بِاتِّبَاعِهِ ثُمَّ عَلِيٌّ مِنْ بَعْدِي ثُمَّ وُلْدِي مِنْ صُلْبِهِ أئِمَّةٌ يَهْدُونَ إلَى الْحَقِّ وَ بِهِ يَعْدِلُون»‏[2]
جهت ديگري که ائمه عليهم السلام خيره الله و مختارالله هستند اين است که ایشان تأمين‌کننده غرض آفرينش  اند. به این دلیل که غرض آفرينش عبادت و بندگي خداست: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون» [3] اين ‌ها چون برترين بندگان خدا هستند، پس تحقق  بخش و تأمين‌ کننده بندگي خدا هستند. اگر آن بزرگواران نبودند، بندگي خدا کامل نمي ‌شد؛ زیرا در بندگی خدا سرآمدِ تمامِ خلق از آدم تا خاتم هستند.
نکتة ديگر این ‌که وقتي کسي «خيره الله و مختاره» بود، در این صورت بايد «تضمین شده» باشد که مردم بتوانند آن ‌ها را الگو قرار دهند؛ پس از «خيره الله و مختاره» استفاده می شود که ایشان معصوم هستند و از هر گناه و اشتباه و سهو و ترک اولایی مصون هستند؛ از سویی دیگر اگر معصوم  اند پس داراي علم الهي نیز هستند؛ چون عصمت و علم الهي لازم و ملزوم يکديگر و تفکيک ‌ناپذير هستند. اگر کسي بخواهد معصوم باشد، بايد علم الهي نیز داشته باشد؛ يعني خدا يک آگاهی به او داده باشد که در اثر آن آگاهی، اختياراً از گناه پرهيز کند. بنابراين از «خيره الله و مختاره» عصمت و از عصمت هم علم برمی ‌آيد. این در حالی است که علم و عصمت بالاترين کمالات هستند.

دیگر اینکه علم با قدرت مساوق و نزديک است. مساوق يعني هم‌ سياق (ملازم) ؛ نه اين که علم با قدرت مساوي است؛ بلکه نزديک به يکديگرند. کساني که داراي علم الهي هستند، حتماً داراي قدرت الهي نيز هستند. در حالي‌که علم ‌هاي بشري قدرت ‌آور نيستند. پس از «خيره الله و مختاره» بر مي ‌آيد که اين‌ ها داراي کمالات الهي هستند و از جمله کمالات الهي عصمت است؛ لذا وقتی که عصمت باشد بايد علم هم باشد. علم هم که باشد بايد در کنارش قدرت باشد و برترين نعمت‌ هايي که خداوند متعال براي برگزيدگان خود قرار داده، همين علم و قدرت است. علم و قدرت جزو ابزارهاي برتر انبیا و ائمه عليهم السلام است. لذا آن بزرگواران از تمام جهات برگزیده و برتر هستند و می‌ توانند الگو و شاخص تمام عیاری برای خلق و هدایت آن ‌ها باشند.

پی نوشت:
1. کلینی، الکافی،1/ 483؛ مجلسی، بحار الانوار،48/ 94.
2. فتال نیشابوری، روضة الواعظین،1/ 95؛ طبرسی، الاحتجاج،1/ 62؛ حلی، العدد القویة،177؛ ابن طاووس، التحصین،586. از دو منبع آخر با اندکی اختلاف.
3. ذاریات/ 56.
منبع: فصلنامه تخصصی امامت پژوهی 3 پاییز 90
باورداشت مهدویت در خطبه غدیر- عبارت دهم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته