montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

باورداشت مهدویت در خطبه غدیر- عبارت دوازدهم

«أَلَا إِنَّهُ الْمُخْبِرُ عَنْ رَبِّهِ عَزَّ وَ جَل‏ و المشيد لامر آياته»
«بدانيد او از جانب خدايش خبر مي‌دهد و محکم‌کننده آيات او است.»

«تشييد» يعني محکم کردن و عبارت فوق یعنی کار آيات خدا را محکم مي ‌کند. با این بیان که، آيات خدا دو نوع است: آيات تکويني و آيات تدويني. آيات تدويني يعني نوشتاري مثل قرآن و حديث و آيات تکويني؛ يعني موجودات عيني که خداوند متعال در آفرينش خلق کرده است.

آيات تکويني ـ نسبت به انسان ـ نيز تقسيم مي‌ شود به: آيات انفسي و آيات آفاقي، يعني به آيات دروني و بيروني. خداوند در قرآن می‌ فرماید:

«سَنُريهِمْ آياتِنا فِي الأفاقِ وَ في‏ أَنْفُسِهِمْ» [1]

«نشان مي‌ دهيم به آن‌ ها، آيات خود را در افق ‌ها و درنفس ‌هايشان (يا درون و جانشان)»

و این یعنی اینکه ما در افق  ها و جان‌ هايشان آياتي داريم. لذا امام زمان (عج)، هم محکم‌ کنندة آيات تدويني و هم محکم کنندة آيات تکويني هستند. شاهد ما برای محکم کنندگی آیات تدوینی ایشان آن است که در زيات آل ياسين مي ‌خوانيم: «السلام عليک يا تالي کتاب الله و ترجمانه»؛ «سلام بر تو اي تلاوت ‌کننده کتاب خدا و ترجمه ‌کنندة آن». يعني تو ترجمه و تفسیرکنندة کتاب خدا هستي. مترجم بودن امام زمان (عج) براي آيات خدا به دو مقولة ترجمة قولي و فعلي تقسيم مي‌ شود؛ يعني امام آيات قرآن را قولاً و فعلاً ترجمه مي ‌کند. قولاً، مانند پيامبر اکرم (ص) که در خطابة غدير، 100 آيه را ترجمه و تفسير فرمودند (که حدود 80 آيه از جملات آيات و حدود 20 آيه را در حد اشاره تفسیر نمودند.). از طرف دیگر امام زمان (عج)، مفسر و مؤَوِّل آيات بوده و عملاً نیز مترجم آيات هستند؛ مثل آياتي که راجع به تقوي، صلاح، دانش، بينش و توحيد است، همه را در نفس و اعمال خود پياده مي ‌فرمايند. از طرفی اين عبارت از زیارت آل یاسین به حديث ثقلين نيز اشاره دارد آنجا که پیامبر (ص) مي ‌فرمايد:

«إني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي و لن يفترقا حتى يردا علي الحوض»[2]

عترت مقوِّم قرآن است. در خطابة غدير نیز آمده است:

«فَكُلُّ وَاحِدٍ مُنْبِئٌ عَنْ صَاحِبِهِ وَ مُوَافِقٌ لَه» [3]

«هرکدام از اين‌ ها (قرآن و عترت) از همراه خود خبر مي‌ دهد و موافق با اوست».

پس «و المشيد لامر آياته» يعني حقانيت آيات را با ترجمة قولي و فعلي تثبيت مي ‌کند. لذا وجود و سکون و زندگي و فرياد و قيام و قعود و گفتارشان ترجمة قرآن است. يکي از شاهکارهاي زيات آل ياسين اين قسمت است:

«السلام عليک حين تقوم، السلام عليک حين تقعد، السلام عليک حين تقرا و تبين، السلام عليک حين تصلي و تقنت»

اگر ما به زمان ‌هاي نماز و قنوت و حمد و استغفار و الله اکبر و گفتن لا اله الا الله و قيام و قعود امام زمان (عج) سلام مي‌ کنيم، معنايش اين است که تمام اين لحظات، لحظات ارزشمندي هستند. به خاطر ارزش دو چيز، يکي خود امام زمان (عج) و يکي کاري که امام زمان (عج) انجام مي ‌دهند. اگر این کار حضرت، عین حق و حقانیت نباشد، سلام به آن بی  معنا خواهد بود؛ ولی چون سلام مي ‌کنيم معنايش اين است که فعل حضرت عصمت داشته و از هر خطا و اشتباه و ترک اولایی مبرا است و همه آن اعمال زير نظر خداوند و با تأیید ایشان انجام می  شود.

در بیان محکم‌ کنندگی آیات الاهی توسط امام زمان (عج) باید گفت که مثلاً وقتی ما دو قطعه چوب را کنار هم می گذاریم؛ آنها محکم و تشیید می  شوند و این چنین است وجود امام زمان (عج) که وقتی کنار آیات قرآن قرار می گیرند. به آنها معنا و استحکام می  بخشد و اسرار نهان آن را آشکار خواهد نمود. به عبارت دیگر کتاب تدوین مشتمل بر امام ناطق (ائمه معصومین عليهم السلام از امام علی عليه السلام تا امام زمان (عج) ) و امام صامت (قرآن کریم) است. از طرف دیگر حق ـ که خودِ امام زمان (عج) است ـ، قرآن می باشد و قرآن نیز با حق است؛ لذا وقتی این دو حق با هم آمیختند، آنگاه محکم می  شوند. لذا وقتي مي ‌گوييم «والمشيد لامر آياته» يعني يک يک آيات قرآن را امام زمان (عج) محکم و حقانيتش را بيان مي ‌کند و چون امام زمان (عج) در قول و عمل خود آيات کريمة قرآن را تشييد مي ‌فرمايند. لذا ما با دیدن هر آیه  ای از قرآن وجود امام زمان (عج) را در خواهیم یافت و او را تجسم می  کنیم؛ زیرا که ایشان مصداق اَتم و اکمل قولی و عملی آیات قرآن می  باشند. همچنین طبق این آیه در قرآن کريم: «لا يَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ» [4] که مماس حقيقي قرآن کريم، پاک شدگانند، امام زمان (عج) از جمله پاک شدگان است؛ یعنی اين که حقيقت قرآن با حقيقت امام زمان (عج) با هم مماس هستند.

پی نوشت:

1. فصلت/ 53.
2. صدوق، عیون اخبار الرضا،2/ 62.
3. مجلسی، بحار الانوار،37/ 208.
4. واقعه/ 79.
نویسنده: امین خوش رفتار
منبع: فصلنامه تخصصی امامت پژوهی 3 پاییز 90
باورداشت مهدویت در خطبه غدیر- عبارت دوازدهم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته