montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

اشاره :
این مقاله به ابعاد مختلف مجموعه کارتونی شِرِک ، در الگودهی به رفتار و افکار کودکان جهان می پردازد . با بررسی جزئیات ، نمادها و ویژگی های این مجموعه ، چگونگی قبح زدایی ، حرمت شکنی ، استحاله ی فرهنگی ، رویکردهای آخرالزمانی ، غربی سازی فرهنگی ، خداگریزی و … را با رویکرد آسیب شناسی از منظر اسلام ، تحلیل می نماییم.

مقدمه :
مجموعه کارتونی شِرِک چند سالی است که در حوزه ی کودکان و خردسالان ، فضای ذهنی و آموزشی آنها را درگیر نموده است . کمتر خانواده ای یافت می شود که نسخه ای از آن را برای فرزند خود تهیه نکرده باشد . این مجموعه با دادن الگوهای اخلاقی و رفتاری منفی ، آسیبی جدی در تربیت و رفتار کودکان ایجاد می نماید و زمینه را برای مشکلات اخلاقی و اعتقادی در سنین بالاتر مهیا می نماید .
حوزه ی تربیتی و آموزشی خردسالان ، کودکان و نوجوانان به خاطر تأثیرپذیری بالا از حساسیت فوق العاده ای برخوردار می باشد . تحلیل و بررسی تولیدات رسانه ای این مقاطع برای والدین و فعالان فرهنگی ، امری بدیهی می باشد . در این نوشتار با رویکرد آسیب شناسی رفتاری ، اخلاقی ، اعتقادی و اجتماعی از نگاه اسلام به این مجموعه توجه می نماییم و قصد داریم به سؤالات زیر پاسخ دهیم :
۱ ـ موارد ضد اخلاقی در مجموعه ی شِرِک چه نکاتی می باشد ؟
۲ ـ تاثیر نکات ضد اخلاقی این مجموعه بر ذهنیت و رفتار کودکان چیست ؟
۳ ـ این مجموعه در سطح کلان ، چه اهدافی را دنبال می نماید ؟
مفروض این نوشتار به طور اجمال اینگونه طرح می گردد : هالیوود در جهت سیطره ی اهداف صهیونیزم بر جهان ، مفاهیم خاصی را در غالب انیمیشن برای دنیای کودکان تولید می نماید . شکل دهی و الگودهی به نسل آینده در این اهداف ، سیاست گذاری شده است .
این مقاله در بخشهای زیر به این موضوع می پردازد :
بخش اول : کلیت داستان
بخش دوم: اهداف کلان تهدید نرم
بخش سوم : آسیب شناسی مفاهیم و نکات مجموعه ی شِرِک
بخش چهارم : نتیجه گیری

بخش اول : کلیت داستان
شِرِک دیو سبز رنگ ، در مرداب خود میان جنگل ، به دور از تمدن و شهرنشینی به تنهایی زندگی می کند . با به قدرت رسیدن لرد فالکوا ، موجودات افسانه ای از شهر فالکوا اخراج می شوند و به مرداب شِرِک روی می آورند . شِرِک از پذیرش آنها معذور است و برای مذاکره و پس گرفتن مرداب به سراغ لرد فالکوا می رود . از طرف دیگر لرد فالکو برای رسیدن به قدرت باید با یک پرنسس ازدواج کند که پرنسس فیونا را انتخاب می کند . فیونا در یک قلعه زندانی است که توسط یک اژدها از آن محافظت می شود . فالکوا ، شِرِک را مأمور آزاد کردن فیونا می کند تا در قبالش ، مرداب را به او بازگرداند . شِرِک به همراه خر سخنگویش ، فیونا را نجات می دهند . فیونا که منتظر شوالیه شجاعش می باشد تا با بوسیدن او طلسمش باطل شود ، با یک دیو روبرو می گردد . در راه بازگشت به شهر ، شِرِک و فیونا به هم علاقه مند می شوند . فیونا که روزها به شکل انسان است و شبها به شکل دیو می شود ، بالاخره در کلیسا ، توسط شِرِک بوسیده می شود و به یک دیو تبدیل می شود . پس از ازدواج ، آنها به مرداب شِرِک می روند و زندگی خود را آغاز می نمایند . در قسمت دوم ، پرنس چارلینگ که پسر جادوگر شهر است به قلعه می رود تا فیونا را نجات دهد ولی او را آنجا نمی یابد . پدر و مادر فیونا از شِرِک و فیونا دعوت می کنند تا در مراسم جشنی که به خاطر ازدواج آنها ترتیب داده شده شرکت نمایند . شِرِک و فیونا برای شرکت در این جشن ، راهی شهر خیلی خیلی دوری می شوند و مردم با دیدن آنها ترسیده و تعجب می نمایند . پدر فیونا برای رهایی دخترش از دست دیو ، با جادوگر شهر همکاری می کند اما در نهایت فیونا به شِرِک پایبند است . شِرِک برای خوشحالی فیونا معجون زیبایی را می خورد تا هر دو به شکل انسان درآیند اما فیونا دیو بودن را ترجیح می دهد . جادوگر از بین می رود و پدر فیونا به شکل قورباغه در می آید . در قسمت سوم ، شِرِک توسط پدر فیونا مأمور می شود تا جانشین پادشاه را پیدا کند . شِرِک برای پیدا کردن برادزاده ی پادشاه راهی سفر می شود و او را در یک جزیره ، پیدا می کند . آرتی ، برادرزاده ی پادشاه در مدرسه سحر و جادو مشغول آموزش است . او همراه شِرِک برای پادشاه شدن به راه می افتد . از طرف دیگر چارلینگ ، پسر جادوگر ، با همکاری اشرار و جادوگران به شهر حمله می کند و آنجا را به آشوب می کشد و بر آن حاکم می شود . شِرِک و آرتی در نهایت حکومت را به دست می گیرند و آرتی شاه می شود .
اولین قسمت مجموعه شِرِک در سال ۲۰۰۱ به بازار آمد . تولید ایالات متحده آمریکا به کارگران اندو آدامسون و تهیه کنندگی ، جفری کاتزنبرگ . این قسمت توسط ویدئو رسانه پرده ی نقره ای دوبله و پروانه نمایش گرفت . پس از آن شِرِک( ۲ ) و شِرِک( ۳ )نیز تولید گردید ، که در سال ۲۰۰۷ وارد بازار شد . شِرِک(۳ ) توسط مؤسسه بنیان فرهنگ و هنر ایرانیان ، دوبله شد و پروانه نمایش کسب نمود .
این مجموعه به شکل زیرزمینی وارد و پخش نگردید بلکه به طور وسیعی توسط شرکتهای پخش محصولات فرهنگی مجوز پخش دریافت نمودند . شاید پس از بررسی ابعاد اول داستان شِرِک ، داستانی معمولی و کودکانه باشد ، اما با شناخت دقیقتر از نمادها و مفاهیم آن ، لایه های منفی مشخص تر می گردد . با کمی دقت می توان فهمید بودجه های کلانی که کنگره ایالات متحده و کشورهایی مثل هلند ، برای مقابله و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران تخصیص می دهند ، در چه حوزه هایی به کار گرفته می شود . ایالات متحده به طور رسمی اعلام نمود که این بودجه ها را برای براندازی نرم در جامعه ایران مصرف خواهد نمود . ابعاد براندازی نرم یا جنگ نرم همان حوزه ی تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی می باشد . تهدید نرم یا شبیخون فرهنگی تنها از طریق ماهواره ، شبکه های لس آنجلس ، اینترنت ، پرنوگرافی ، مدل لباس ، فرقه گرایی و … نمی باشد . تولید کارتون و انیمیشن در قالب مجموعه های چند قسمتی و پخش در بازار مصرف کشورها به طور رسمی و قانونی باید مورد توجه قرار گیرد . بسیاری از فیلمها و کارتون ها توسط شرکت های رسانه ای دوبله شده و پخش می شوند . برخی از طریق شبکه زیر زمینی دوبله و پخش می گردد . برخی دیگر در میان بسته های شانسی همراه با عروسک و شکلات به کودکان ما هدیه می شود .
امروز دیگر لازم نیست شما برای کودکان CD کارتون ، جداگانه تهیه نمایید ، بلکه با خرید یکی از محصولات شانسی مثل لپ لپ یا دیگر محصولات مثل آن ، یک عدد CD نیز در داخل آن خواهید یافت ، بدون آنکه صلاحیت فرهنگی آن محصول تایید شده باشد .
حتی محصولاتی هم که مجوز رسمی برای پخش می گیرند ، نمی توانند مصونیت فرهنگی داشته باشند ، مثل مجموعه شِرِک و صدها محصول دیگر .
شاید آنچه ما در مجموعه ی شِرِک می بینیم برای جوانان و بزرگسالان عادی باشد چون قبلاً این موارد را دیده اند ، اما وارد شدن این موضوعات در فضای کودک و خردسال ، سیاست جدید هالیوود می باشد . غفلت از این حوزه و آسیب های آن ، انفجار اخلاقی را در جامعه ی ما به ارمغان خواهد آورد . شاید برخی از این آسیبها در محیط های محدودی از کلان شهرهای ما موجود باشد ، اما با تبدیل شدن این آسیب ها به شکل یک داستان کارتون و پخش شدن آن در سراسر کشور به شکل رسمی ، این ویروس را به تمام نقاط کشور با هر سطح فرهنگی انتقال می دهد و در حجم گسترده ی جامعه را مبتلا می سازد .

بخش دوم : اهداف کلان تهدید نرم
مجموعه ی شِرِک با مخاطب قرار دادن خردسالان و کودکان، نقش موثری در آموزش و القاء مفاهیم به آنها ایفا می نماید . مفاهیم ، الگوهای رفتاری و نمادها همه در جهت قبح زدایی و حرمت شکنی مسایل غیر اخلاقی می باشد . القائات مستقیم و غیر مستقیم به کودک در سطح او نمی باشند ، بلکه تلاش دارد مسائل مربوط به ایام جوانی را به دنیای کودکان انتقال دهد . در سالهای گذشته ، هدف هالیوود ، وارد کردن نوجوانان به مسائل دنیای جوانان بود که باعث ناهنجاریهای رفتاری ، فکری و جنسی آنها می گردید . امروزه تلاش می شود کودکان و خردسالان را با این ناهنجاریها روبرو سازند . با این روش نوجوان ، کودک و خردسال اجازه ندارند نیازهای دوران خود را تجربه نمایند و به اجبار زودتر از سن خود با مقولاتی آشنا می شوند که ظرفیت و توان آن را ندارند . هالیوود به کودک و نوجوان اجازه ی کودکی و نوجوانی نمی دهد . نوجوان را به جای شادابی ، سرزندگی ، بازی ، خلاقیت و دوست داشتن مبتلا می کند به خشونت ، درگیری ، کشتن ، فرار ، مخفی کاری ، سکس ، خودارضایی و … . کودک را به جای آرامش ، لطافت ، امنیت ، مهربانی ، بازی ، انس با خانواده ، آموزش اخلاق ، درگیر می کند به ترس ، نگرانی ، دروغ گفتن ، رابطه با جنس مخالف ، زنانگی ، خودارضایی ، رقص و … .
کودک و خردسال فرصت تجربه نیازهای درونی خود را نخواهد داشت . زودتر از نیازش برای او نیازسازی می شود و او باید تلاش کند این نیاز را در خود پیدا کند . نتیجه ی آن بلوغ زودرس ، بحران هویت ، عدم پذیرش جمعی ، اختلالات شخصیتی ، هنجارشکنی اجتماعی و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد بود .
استعمار و صهیونیزم جهانی با هدف استحاله فرهنگی و فکری جوامع دیگر و گسترش فرهنگ لیبرال دموکراسی آمریکایی ، تلاش دارند مردم جهان را به این روش تربیت نموده و این مدل زندگی را به آنها القاء نمایند . (۱) مبنای تفکر لیبرالیسم ، اصالت اباحه می باشد .
اباحه و اباحی گری ریشه در مفهومی به نام « لسه فر » دارد که کلمه ای فرانسوی می باشد . «لسه فر» به معنی رهایی از قید و بندهای اخلاقی و تعهدات دینی و اجتماعی است . معنای معمولی و عامیانه آن ، رها کن ، ولش کن و بی خیال ، می باشد .
لیبرالیزم غرب تلاش دارد این نوع اخلاق و الگوی رفتاری را به هر شکل ممکن در میان جوامع دیگر ترویج نماید . بی قید و بندی نسبت به اخلاقیات ، یلگی و بی مسئولیتی ، بی تفاوتی و بی طرفی ، لذت طلبی و خوش باشی گری ، خودمحوری و هنجار شکنی اخلاقی ، همه ثمرات این نوع تفکر می باشد که نسبت به هیچ مسئله اخلاقی تعهد نخواهد داشت و هیچ مسئله غیر اخلاقی برای او موضوعیت نداشته باشد. تفکر اباحی گری میان جوانان با گسترش موسیقی های غربی ، مدگرایی ، مشروبات الکلی ، بی بند و باری جنسی و فرقه گرایی اعتقادی نهادینه می گردد .
پس از اندک زمانی با مبتلا نمودن جوانان به این موضوعات ، آن را به مقطع نوجوانان منتقل نمودند و نوجوانان را به مسایلی مثل ناهنجاریهای جنسی ، روابط با جنس مخالف ، موسیقی های مهیج و … درگیر نمودند . این روش در دهه ی گذشته در موسیقی های غربی و لس آنجلسی کاملاً مشهود بود . در ابتدا گروههای موسیقی و رقص برای جوانان برنامه اجرا می نمودند ولی در مقطعی با شکل گیری گروههای رقص و آواز برای نوجوانان و کودکان ، این مقطع را نیز درگیر نمودند . هدف صهیونیزم ، نهادینه نمودن فساد و فحشا در میان جوامع می باشد ، که با الگودهی به کودکان و نوجوانان آنها را با این معیارها شکل خواهند داد تا در بزرگسالی مصرف کننده این فرهنگ باشند .)2)
ویژگی تهدید نرم ، خصوصاً در حوزه رسانه این نکته می باشد که مخاطب هیچ گاه آن را به عنوان تهدید احساس نمی کند . مخاطب سطحی نگر و عام بدون درک ابعاد این تهدید ، محصولات و تولیدات آن را مصرف می کند و به مرور از آن تاثیر می گیرد . پس از گذشت زمان ، اثرات آن را در رفتار و شخصیت خود و خانواده اش خواهد دید . از میان رفتن اخلاق محوری ، خداباوری ، خانواده و … ثمرات این تهدید نرم خواهد بود . تهدید نرم ، زهری است که اثر آن ده سال بعد خود را نشان می دهد . زنگ هشدار جنگ نرم و شبیخون فرهنگی غرب علیه اسلام و ایران در برخی حوزه ها به صدا در آمده است و در برخی موارد هنوز جامعه و مسئولین خطر آن را احساس نکرده اند .

بخش سوم : آسیب شناسی مفاهیم و نکات مجموعه ی شِرِک
الف ـ قبح زدایی و حرمت شکنی :
۱ ـ در ابتدای داستان ، شِرِک در حالی مشغول خواندن کتاب می باشد که در دستشویی نشسته است و خواندن او همراه با صداهای ناهنجار می باشد . در آخر ، شِرِک با پاره کردن یک ورق از کتاب ، خودش را تمیز می نماید . این شروع برای مخاطب همراه است با پذیرفتن نکات غیر اخلاقی و عادی شدن مطرح کردن آنها در میان جمع .
۲ ـ لذت بردن از گودال گل و لجن
۳ ـ حمام کردن با لجن
۴ـ آروق زدن و خارج شدن باد معده
۵ـ لخت شدن کامل شِرِک در مقابل بچه هایش در سالن اجتماعات
۶ـ شوخی کردن با خر شِرِک در مدرسه ی سحر و جادو
۷ ـ خوردن تار عنکبوت و پشه توسط شِرِک
۸ ـ استفاده از فضولات بدن
۹ ـ خوردن مورچه
۱۰ ـ خوردن عصاره ی لجن
۱۱ ـ خوردن موش توسط شِرِک و فیونا
کودک با دیدن این موارد ، قبح آنها برایش از بین خواهد رفت . مشاهده انجام این اعمال توسط قهرمان داستان ، نوعی مشروعیت به همراه خواهد داشت و کودک می پذیرد انجام این اعمال بدون مشکل است و حتی برخی از آنها را می تواند در جمع انجام دهد . پذیرش این مسائل غیر اخلاقی از طرف کودک بستری را در او ایجاد می کند تا در سنین بالاتر موضوعات شدیدتری را بپذیرد . گروهها و فرقه های ضد دین مثل شیطان پرستان ، چون اعتقاد دارند ، هر نوع مفهوم اخلاقی و دینی ، از خداوند و ادیان الهی سرچشمه گرفته است ، برای مقابله با خداوند ، مسائل اخلاقی و حرمت های دینی را زیر پا می گذارند .
خوردن خون ، فضولات بدن ، مدفوع ، حشرات ، انجام مسائل غیر اخلاقی ، هرج و مرج جنسی از اعمالی است که این گروهها در مراسمات خود انجام می دهند . کودکی که با دیدن مجموعه ی شِرِک ، قبح این اعمال برایش از بین رفته باشد ، در سنین جوانی بسیار راحت تر جذب گروههای شیطان پرست خواهد شد و رفتارهای آنها را انجام خواهد داد . الگوپذیری از قهرمان داستان یک امر بدیهی در روان شناسی نمایش و داستان پردازی می باشد .
ب ـ اسطوره سازی
۱ ـ اولین مسئله ای که برای مخاطب سؤال برانگیز است ، خود قهرمان داستان می باشد . شِرِک ، دیو سبز . ـ چرا یک دیو قهرمان داستان می باشد ؟
ـ اصلاً دیو چیست ؟
یک دیو ، دختر اسیر در قلعه را نجات می دهد ، سحر او را باطل می کند و همسرش می شود . ناجی شهر می شود و به دنبال پادشاه بعدی می گردد . حتی قرار است او حاکم و پادشاه شود ولی خودش نمی پذیرد . ابتدا باید شناخت کاملتری نسبت به دیو داشته باشیم.«
دیو : موجودی متوهم است ، که او را به صورت انسانی بلند قامت و تنومند و زشت و هولناک تصور کنند ، که بر سر دو شاخ ، مانند گاو دارد و دارای دم می باشد . دیوان را از نسل شیطان پندارند . شیطان ، ابلیس ، مردم بیابانی ، وحشی ، مفسد ، مفتن » . (۳)
دیو به معنی خدا در نزد هند و اروپایی ها بوده است و می باشد ؛ اما در ایران هم زمان با آغاز دوره ی مزدیسنی ، رهبران مذهب نوین این خدایان باستان هند و اروپایی را نشان شِرک و اهریمن تصویر کردند . با توجه به اینکه در هندوستان این تغییر دین پیش نیامد ، خدایان باستان همچنان محترم شمرده شده اند که بزرگترین این خدایان ایندیرا می باشد . در اروپا واژه ی دیو همچنان معنی خدایی خود را به صورت عام تا امروز نگاه داشته است و به ویژه نزد اقوام لاتین . در پهلوی دِو و در هندی باستان دیو . واژه از ریشه ی دیو به معنی درخشیدن می باشد . همین ریشه به معنی فریب دادن نیز می باشد . گروهی از دیوان ، اهریمنان بیماری و انتشار دهندگان انواع بیماریها هستند . دیوان سستی و تنبلی ، ناتوانی و فرتوتی ، دیو گندو لاشه . (4)
در اسلام و نزد ایرانیان ، دیو نمادی از زشت خویی ، شیطان ، اعمال فساد انگیز ، تباهی و ظلم و ناهنجاری می باشد . تعابیری چون دیو نفس ، دیو صفتی و … در تعابیر عامه و ادبیات فارسی ، نشان از منفور بودن دیو در نزد اسلام و ایرانیان دارد. حتی دیو سمبلی از شِرک، شیطان صفتی و کفرورزی می باشد . با این شناخت و تعابیر نسبت به دیو ، به سراغ مجموعه ی شِرِک می رویم .
گفتیم که دیو مظهر پلیدی ، شیطنت و شِرک می باشد و جالب اینکه در این مجموعه کارتونی قهرمان داستان یک دیو به نام شِرِک می باشد ، که نام او تنها یک کسره با کلمه ی شِرک تفاوت ظاهری دارد . دیو سبز داستان ، نامش دقیقاً مطابق با اعمال و رفتار و نمادش می باشد . شاید بتوان گفت : رسالت این دیو سبز ، نهادینه کردن و الگوسازی شِرک و مقابله با یکتاپرستی و دین میان کودکان می باشد . آنچه در اعمال و رفتار شِرِک دیده می شود ، انجام کارهایی می باشد که در تمام ادیان الهی ، قبیح ، زشت و دور از اخلاق شمرده شده است . پیامبر اسلام علت رسالت خود را ، کامل کردن مکارم اخلاقی بیان می دارد . (۵) اسلام که در واقع دین کامل کننده و پایانی ادیان دیگر می باشد ، در جهت تکمیل مکارم اخلاق پیش می رود و این نشان می دهد که ادیان دیگر نیز در راه تکامل مکارم اخلاقی و انسانی بوده اند و بشر را هدایت می کرده اند . تمیزی ، نظافت ، پاک بودن روح و جسم ، خوردن غذای مفید و پاک ، استفاده از آب برای شستشو و نظافت ، شستن دهان و دندان و مسواک کردن ، عطر زدن ، رعایت نکات اخلاقی در جمع و قبیح دانستن هر نوع رفتار ناهنجار اخلاقی در اجتماع ، تماماً از دستورات ادیان الهی می باشد که جهت اعتلای کرامت اخلاقی انسان ، توسط پیامبران به بشر ابلاغ شده است . متخلق شدن به فضایل اخلاقی و صفات الهی برای رسیدن انسان به مقام خلیفه ی الهی بر روی زمین می باشد ، پس هر نکته ی اخلاقی در دین برای نزدیک شدن انسان به خداوند و خداگونگی اوست .
آنچه در مجموعه ی شِرِک به کودکان الگودهی می شود ، دقیقاً مخالف این روند می باشد . شِرِک با انجام اعمال غیر اخلاقی و قبیح ، خوردن غذاهای ناپاک و مضر ، استفاده از مواد متعفن و کثیف برای استحمام ، لذت بردن از کثیفی و آلودگی و … الگوی رفتاری ضد دینی و غیر الهی برای زندگی ارائه می دهد . بدون شک رسیدن به حقیقت کمال انسانی از طریق انجام دستورات دین ممکن می باشد . نمی توان انتظار داشت کسی با زیر پا گذاشتن اخلاقیات و خوردن غذای ناپاک و انجام اعمال قبیح ، مسیر تکامل الهی خود به سوی خدا را طی نماید ، این دقیقاً همان روشی می باشد که در مجموعه ی شِرِک به عنوان الگوی رفتاری القاء می شود . نسلی که امور غیر اخلاقی و ضد ارزش را به عنوان ارزش بپذیرد ، روش و الگوی غیر دینی را در شأن کرامت انسانی خود بداند ، نمی تواند در راه تکامل اخلاقی و انسانی موفق باشد . نمونه های این افراد را در فرقه های شیطان پرست و ضد دین می توان مشاهده نمود ، که نسبت به اعمال قبیح جنسی ، هیچ نوع حساسیتی ندارند ، نسبت به خوردن ناپاکی ها نیز هیچ ابائی ندارند . شاید معنی شِرک در حوزه اعتقادات ، شریک قائل شدن برای خداوند یکتا باشد ولی در حوزه عمل و رفتار ، انجام هر گونه عمل ضد دینی و غیر اخلاقی و غیر انسانی را می توان از موارد شِرک افعالی دانست که حاصل پذیرش قدرتهای شیطانی و غیر الهی در عالم می باشد . هنگامی که ما غیر از خداوند یکتا ، قدرت دیگری را در عالم تاثیر گذار بدانیم و یا قادریت و حاکمیت خداوند را در جهان کمرنگ ببینیم ، می پذیریم که می توان بر خلاف دستورات خداوند ، عمل کرد و آنچه خدا حرام دانسته است و برای انسان مضر می باشد را می توان انجام داد . می توان حریمهای اخلاقی که خداوند به وسیله ی دین وضع نموده است را زیر پا گذاشت و حرمت شکنی نمود . این نوع عملکرد نتیجه شِرک در عقیده می باشد . می توان گفت که مجموعه شِرِک در واقع در راستای گسترش شِرک رفتاری میان کودکان و خردسالان می باشد .
۲ ـ اژدها : « سیمای اژدها در تاریخ اساطیری ایران ، در نهایت سهمناکی ، زشت رویی و پلشتی است . آنها از نخستین یاران اهریمن می باشند که آفرینش نیکوی اورمزد را آشفته می نمایند . اقتباس نام ضحاک از اژیدهاک نمونه این خوی اژدها صفتی می باشد .
در روایات تاریخی ـ افسانه ای ایران زمین ، اژدهایان آتشین دم ،جای خود را به جانوران زیانکار و ددان اژدروشی می دهند که بیشه های ایرانشهر یا دشتهای سرزمین های مجاور را با پلیدی و مرگ می آلایند . بیشتر این دَدان که در دامنه ی کوههای بلند ، بن دریاهای ژرف یا بیشه های شگفت انگیز خانه دارند ، مردان را می درند و زنان و دختران پادشاه و بستگان او را می ربایند و از آن خود می سازند . در اینگونه روایات با تباهی مردمان ، ستوران ، پدیده های نیکوی گیتی یا مرگ همسر یا دختر زیباروی پادشاه به دست ددان اژدها منش ، پهلوانانی همچون رستم ، گشتاسب ، اسفندیار و … به کارزار بر می خیزند و آنها را تباه می سازند . ( ۶)
یکی از خوان های رستم در هفت خوان نیز مبارزه و جنگ با اژدها می باشد . با این مقدمه پیرامون اژدها ، در می یابیم که نماد و اسطوره اژدها نیز ، نمادی منفی با گرایشات شیطانی می باشد . استفاده از کارکتر اژدها در غالب تولیدات هالیوودی نشان داده می شود و در بسیاری موارد در خدمت قهرمان داستان قرار می گیرد تا اهداف او را پیاده سازد . با کمی دقت در مورد ماهیت دیو و اژدها و ارتباط آنها با شیطان و اهداف شیطانی می توان نقش این کارکترها را در مجموعه ی هالیوودی مشخص نمود .
۳ ـ همان گونه که اشاره شد ، دزدیده شدن زنان و دختران توسط اژدها و زندانی شدن آنها و سپس نجات یافتن آنها توسط پهلوانان ، از اسطوره های ایرانی می باشد که در داستانهای شاهنامه ، روایات عجایب المخلوقات طوسی آمده است .
نجات یافتن توسط پهلوانان فقط منحصر به دختران و زنان زیبا نبوده است بلکه گاهی اوقات پادشاهان و انسانهای صالح توسط دیوان اسیر می شدند و پهلوانان برای آزادی آنها وارد جنگ با دیوان می شدند . جالب توجه اینکه در اساطیر ایرانی هیچ گاه مسائل جنسی میان پهلوانان و اسیران محور نمی شده است و پهلوانان ایرانی در اوج پاکدامنی بوده اند تا جایی که رستم برای ازدواج با تهمینه اول موبدان را خبر می کند ورسماً ازدواجشان را رسمیت می بخشد . در اسطوره سازی هالیوود با کپی برداری از داستانهای ایرانی و تحریف آنها و ثبت آن به نام فرهنگ خود ، یک سرقت فرهنگی و اسطوره ای شکل گرفته است .
وارد کردن ابتذالات فرهنگی غرب در این اساطیر ، از اصالت آنها کاسته و هویت شرقی افسانه ها را از بین برده است .
پهلوان ایران هیچ گاه به قصد ازدواج برای نجات زن وارد میدان نمی شود . پهلوان ایرانی هیچ گاه در اولین ملاقات با زنان زندانی به فکر بوسیدن او نبوده است .
۴ ـ یکی دیگر از مواردی که در غالب اسطوره های غربی دیده می شود . دختری است که توسط یک جادوگر طلسم شده است و در یک قلعه زندانی می باشد . او برای رهایی تنها راهش منتظر ماندن برای آمدن ، شوالیه اسب سوار ، قهرمان اسب سوار و … می باشد ، تا با بیرون ، آوردن او از قلعه ، طلسم او را نیز باطل کند و با او ازدواج نماید . القاء غیر مستقیم این نوع از داستانها برای دختران اینگونه خواهد بود که آنها در زندگی خود باید منتظر آمدن قهرمان اسب سوار آرزوهایشان باشند . آنها طلسم شده اند ، هیچ کس آنها را نمی فهمد . آنها در یک فضای انتزاعی و غیر واقعی از واقعیات زندگی قرار می گیرند و نمی توانند انطباق درستی میان خود ، زمان و اتفاقات زندگی شان برقرار نمایند .
این اسطوره ها در داستانهای غرب بسیار زیاد می باشد ؛ زیبای خفته ، سیندرلا و … که غالب آنها در مجموعه شِرِک با هم جمع شده اند .
این نوع الگوپذیری برای دختران این انتظار را ایجاد می کند که به مقوله ازدواج نوعی نگاه فانتزی و تخیلی داشته باشند و با واقعیات زندگی روبرو نشوند و منتظر آمدن قهرمان زندگی تخیلی خود باشند . نمونه این نوع شخصیت پردازی ها در کارتون ها بسیار زیاد می باشد .
در بیست سال پیش غالب داستانهای کارتون چنین دختران را در خود داشت . اسطوره سیندرلا ، سفید برفی ، زیبای خفته ، و … که در آن سالها نمایش داده می شد ، ذهنیتی را برای کودکان ایجاد نمود که وقتی در سن جوانی قرار گرفتند به دنبال قهرمانان اسب سوار خود بودند و معضل فعلی ازدواج را در جامعه پدید آورد . اینکه غالب دختران به دنبال افراد کاملاً خوش قیافه و خوش تیپ می باشند و یا کسی را می خواهند که در زندگی بر او تکیه کنند ، تاثیر گرفته از همین داستانها می باشد . در صورتی که زن و مرد در زندگی با تکیه بر خداوند ، هر دو با هم زندگی را می سازند .
ج ـ اسلام هراسی
یکی دیگر از موضوعاتی که در مجموعه شِرِک باید بررسی شود ، ارتباط آن با اسلام و اسلام هراسی می باشد . در اسلام رنگ سبز به عنوان یک رنگ ویژه و مقدس می باشد ، رنگ سبز در بسیاری از اماکن مقدس استفاده می شود ، رنگ لباس بزرگان دین در تصاویر مختلف ، سبز نشان داده می شود ، رنگ سبز نماد علویان و شیعیان در تاریخ اسلام بوده است و همچنین به خاطر استحباب این رنگ در اسلام ، مورد استفاده غالب مسلمانان می باشد . با این سابقه نمادی و تاریخی و فرهنگی رنگ سبز در اسلام ، باید ببینیم چرا رنگ دیو داستان ما نیز سبز انتخاب می شود ؟ نمی توان شخصیت پردازی و طراحی قسمتهای مختلف شِرِک را ساده دید و اتفاق قلمداد نمود چون این شخصیت تولید هالیوود می باشد . دیو موجودی می باشد که همه ی مردم از او می ترسند ، نوعی هراس همراه اسم او می باشد . دیو هراسی و القاء آن در مجموعه شِرِک به شدت تاکید می شود . خود شِرِک بارها عنوان می دارد که هیچ چیز ترسناک تر از یک دیو نیست . هراسی که مردم از او دارند یک ترس کاذب می باشد و آنقدر دامن زده می شود که حتی شِرِک وقتی می تواند مقام پادشاهی را داشته باشد از پذیرش آن سرباز می زند . این نوع دیو هراسی همراه با رنگ دیو و اینکه خود دیو بارها به ترسناک بودن اعتراف می کند و با آداب و رسوم شهرنشینی و تمدن غربی بیگانه است ، کاملاً شبیه فضای اسلام هراسی می باشد که غرب علیه اسلام ایجاد نموده است .
اینکه در غرب مسلمانان را افرادی منزوی، به دور از مدنیت، ترسناک و تروریست، کثیف و پلشت و … نشان می دهند ، کاملاً انطباق بر شخصیت پردازی دیو سبز داستان شرک دارد . استفاده از علامت هلال که به عنوان یکی از نمادها و علامت های جهان اسلام پذیرفته شده است نیز قابل توجه است . هر چند علامت هلال و ستاره از نمادهای فراماسونها می باشد ولی در زمان دولت عثمانی وارد علامت های اسلامی شد و در پرچم بسیاری از کشورهای اسلامی دیده می شود . حتی مفاهیمی چون هلال احمر و هلال شیعی نیز مطرح است . علامت هلال بر روی بسیاری از مساجد اهل سنت دیده می شود . در مجموعه شِرِک این علامت بر روی درب توالت او می باشد و شِرِک غیر از استفاده معمولی از دستشویی ، هنگامی که عصبانی می شود به آنجا پناه می برد .
د ـ داروینیسم
پرداختن به نگاه داروین نسبت به انسان و خلقت موضوعی است که باید در تولیدات هالیوود به دقت دنبال نمود . تفکر داروینی بر این مبنا می باشد که انسان یک حیوان تکامل یافته می باشد که از نسل قورباغه و میمون می باشد و به مرور به خاطر انطباق با محیط تغیر شکل یافته و کامل شده است . در این تفکر خلقت انسان به وسیله ی خداوند مطرح نمی باشد بلکه خود طبیعت پس از انفجار بزرگ به سمت تکامل پیش می رود . این تفکر الحادی در بسیاری از حوزه ها وارد شده و ذهن و فکر انسانها را شکل داده است . علم و پژوهش ، آموزش و پرورش ، اقتصاد ، فرهنگ سازی ، رسانه و تصویر و … همگی در تمدن غرب در حال گسترش این تفکر می باشند .
در مجموعه شِرِک ، شخصیت پردازی یک دیو ، قابل توجه می باشد . دیو اگر موجودی از مراتب جنیان تلقی شود ، در مرتبه ای پایین تر از انسان در مراتب وجودی و خلقت می باشد . اگر هم از موجودات تخیلی و توهمی باشد که اصالت وجود نخواهد داشت .
ما با توجه به تعاریفی که در ابتدای مقاله درباره ی دیو داشتیم ، آن را موجودی از شیاطین اجنه قلمداد می کنیم و به موضوعات مرتبط می پردازیم ، الگو شدن ، قهرمان شدن و پذیرفته شدن یک دیو یا شیطان در نزد کودکان ، چه ذهنیتی از شیطان به کودکان خواهد داد ؟
آیا شیطان و شیاطین جن و انس ، موجوداتی انتزاعی ، فانتزی و دوست داشتنی هستند که با کمی محبت و مهربانی تبدیل به انسان می شوند ؟ اگر یک دیو یا شیطان یا یک صفت شیطانی بتواند محبوب و دوست داشتنی باشد ، تکلیف انسانها با مسائل و کارهای شیطانی چه خواهد بود ؟ آیا می توان یک چهره ی محبوب از شیطان و کارهای شیطانی به جامعه معرفی نمود و بعد انتظار داشت ، جامعه رفتار و اعمال شیطانی را قیبح دانسته و انجام ندهد؟ تغییر دادن مفهوم و ذهنیت مردم نسبت به شیطان ، دیو و صفتهای شیطانی، یکی از رسالتهای این مجموعه می باشد که در راستای اهداف یهود و صهیونیزم طراحی گردیده است که در مقاله منجی عنکبوتی ، مفصل به آن پرداختیم . شخصیتی که برای شِرِک تعریف می گردد ، در رده انسان می باشد . او میز و صندلی دارد ، با قاشق و بشقاب غذا می خورد، توالت فرنگی دارد ، لباسهایش شبیه انسان می باشد ، علایق انسانی دارد ، عشق و علاقه اش نسبت به زن همانند انسانها می باشد و بسیاری از ویژگی های انسانها را دارد . این مسئله را در مورد حیوانات دیگر نیز در مجموعه شِرِک و تولیدات هالیوود می توان دید .
خر شِرِک حرف می زند ، فکر و تدبیر می کند . گربه چکمه پوش نیزهمین طور . این نوع نگاه مرتبه انسان را مانند دیگر حیوانات دیده و انسان را نوعی حیوان تکامل یافته می داند که در ردیف دیگر حیوانات می باشد . این همان تفکر داروین می باشد که از عقاید یهودیان وارد علوم جانورشناسی و انسان شناسی شد . یهودیان عقیده دارند ، غیر یهود حیوانات انسان نما می باشند و به آنها « گوییم » می گویند (۷) با این عقیده ی داروین می توان پذیرفت که بقیه ی حیوانات نیز می توانند به مراتب انسانی برسند و عشق ، بیان ، کلام ، تدبیر ، رسالت و وظایف انسان را دارا باشند . این عقیده در اثر نشناختن حکمت خلقت انسان و جایگاه الهی او می باشد . این نوع نگاه به حیوانات و موجودات دیگر نسبت به انسان ریشه در نظریات شیطان دارد . شیطان در ابتدای خلقت آدم نسبت به برتر بودن خلقت خود و پست بودن خلقت آدم ، تکبر ورزید و با خداوند مخالفت نمود .
نهادینه کردن نظریات شیطان و داروین برای کودکان و خردسالان در مجموعه ی شِرِک به طور جدی دنبال می شود . مثل : ۱ ـ عشق انسانی بین زن و مرد و همانند سازی آن با غریزه ی جنسی میان حیوانات؛ ۲ ـ در پایان قسمت دوم شِرِک ، هنگامی که شِرِک و فیونا هر دو به شکل انسان هستند و می توانند با بوسیدن یکدیگر برای همیشه انسان باقی بمانند ، فیونا ترجیح می دهد با شِرِک دیو ، زندگی کند و دیو بودن را به انسان بودن ترجیح می دهد . اثر این سکانس و القاء غیر مستقیم آن را در میان کودکان و خردسالان باید در سالهای آتی بررسی نمود . همین روش را در آموزشهای مهدکودکها و کودکستانها نیز می بینیم . در این موسسات به اسم بازی ، تئاتر و آموزش ، بچه های انسان را به شکل حیوانات رنگ آمیزی می کنند و یا لباس حیوان به تن او می کنند و او باید در نمایش نقش موش ، خرگوش ، گربه ، سگ و … بازی کند و خوشحال باشد که توانسته است موش ، گربه ، خرگوش و … باشد .
هـ ـ سحر و جادو
جادو و جادوگری سابقه ی طولانی در تاریخ بشر دارد . از زمانی که دو فرشته هاروت و ماروت برای ایجاد صلح و رفع مشکلات زندگی مردم به زمین آمدند و شروع به آموزش روشهایی کردند که به وسیله ی آن اختلافات میان زن و شوهر از بین می رفت و علاقه و محبت میان آنها بیشتر می شد و بعد حضور جنیان میان انسانها و انتقال این علوم به بنی اسرائیل تا زمان سلیمان نبی ، سابقه جادو و سحر وجود داشته است . پس از سلیمان نبی ، این علوم در اختیار یهودیان قرار گرفت و آنها از آموزشهایی که از انبیاء گرفته بودند در راه اهداف شیطانی خود استفاده نمودند . پس از تحریف دین یهود و تبدیل شدن آنها به حزب شیطان ، از این علوم برای فتنه انگیزی ، فساد و تباهی دیگر اقوام استفاده نمودند . یکی از عقاید یهود در مورد خداوند این است که خدا تدبیر و اداره ی دنیا را به آنها واگذار نمود و دستان خدا بسته است و نمی تواند در امور دنیا دخالت نماید . یهود با این عقیده شروع به دخل و تصرف در امور عالم می کند . ریشه سحر و جادوگری نیز همین عقیده است . سحر و جادو با دخالت در امور دنیا و طبیعت و تغییر خلقت ، قائل به قدرتی غیر از قدرت قادریت الهی خداوند می باشد . این تفکر ریشه در نظرات شیطان دارد و مدیریت شیطان در هدایت آن کاملاً دخیل می باشد .
هدف اصلی سحر و جادو کمرنگ کردن حضور خداوند و قدرت او در نظام طبیعت و اداره ی امور می باشد . در تمام فیلمهایی که نشانی از سحر و جادو دیده می شود ، هیچ حضوری از خدا نمی توان دید . این رسالت هالیوود در ترویج سحر و جادو در تولیداتش می باشد .
این تولیدات به مخاطب القاء می کند که جادوگر نیز می تواند به واسطه ی علومی که دارد ، فردی را به موجودی دیگر تبدیل کند ، موجودی را خلق نماید ، موجودی را غیب نماید و هر گونه تصرف در عالم انجام دهد . سحر و جادو رسالتش تبیین قدرت شیطان است . مخاطب با دیدن سحر و جادو ، ذهنیتش نسبت به عوالم غیب و ماوراء منحصر می شود به مفاهیم جادوگری و سحر شدن .
جادوگری در مجموعه ی شِرِک بسیار مطرح و محوری می باشد . کارخانه ی تولید سحر و جادو ، فرشته ی نجات یا جادوگر شهر و چندین مورد دیگر مثل : ۱ ـ طلسم شدن دختر توسط جادوگر ؛ ۲ ـ کمک گرفتن از فرشته نجات برای حل مشکل ؛ ۳ ـ ارتباط با جادوگر یا فرشته ی نجات با یک قطره اشک ؛ ۴ ـ وسایل در اختیار جادوگر که در اتاق فیونا حرکت می کنند ؛ ۵ ـ درشکه پرنده ؛ ۶ ـ چوب فرشته ی نجات که ستاره ی پنج پر شیطان پرستان روی آن قرار دارد ؛ ۷ ـ کتابخانه ی جادوگر که تمام اسطوره های داستانی در آن وجود دارد ؛ ۸ ـ معجون های مختلف برای به دست آوردن خوشبختی ، شادابی ، زیبایی و … ؛ ۹ ـ همراهی جادو شدن با نور ؛ ۱۰ ـ نقش فرشته نجات در خوشبختی پادشاه و مردم شهر ؛ ۱۱ ـ استقبال مردم شهر از جادوگر در جشن ؛ ۱۲ ـ تبدیل انسانها به حیوانات ؛ ۱۳ ـ مدرسه جادوگری و سحر در جزیره ؛ ۱۴ ـ تعلیم دیدن آرتی ، پادشاه آینده در مدرسه ی سحر و جادو ؛ ۱۵ ـ کمک کردن معلم جادوگری در جزیره به شِرِک و آرتی ؛ ۱۶ ـ روش معلم جادوگری در کنار آتش برای دیدن آینده ی هر فرد ؛ ۱۷ ـ حمله پرنس چارلینگ به شهر به کمک جادوگران جار و سوار ؛ ۱۸ ـ موجودات افسانه ای و اسطوره ای در کل داستان .
مجموعه شِرِک با چنین حجم بالایی از مفاهیم سحر و جادوگری ، تلاش دارد این مفاهیم را در ذهن کودکان نهادینه نماید .
و ـ حیازدایی از مسایل جنسی
در مجموعه ی شِرِک ، پرداختن به مسائل جنسی و زناشویی و ارتباط میان جنس های مخالف به طور علنی و کاملاً واضح می باشد . شِرِک یک دیو تنها و منزوی می باشد که آداب و اصول اجتماعی را نمی داند ، غالباً عصبانی و خشن است ولی هنگامی که به پرنسس فیونا علاقه مند می شود ، تبدیل می گردد به یک دیو دوست داشتنی و مهربان که دیگر عصبانیت و خشونت قبل را ندارد و تعاملات اجتماعی دارد . این مطلب در حکمت ازدواج اسلامی نیز به شکلی وجود دارد اما آنچه در مجموعه ی شِرِک نشان داده می شود ، مدل رابطه ی جنسی غربی و آمریکایی می باشد . مخاطب می پذیرد تمام مشکلات رفتاری و اخلاقی فرد با رابطه ی جنسی بر طرف می شود . این نظریه ی فروید در مورد آزادی جنسی می باشد که ریشه تمام مشکلات را محدودیتهای جنسی می داند . عریان نمایی مسائل جنسی ، قبح زدایی و حیازدایی بسیاری از حریمها در مجموعه ی شِرِک ، به طور کامل مشهود می باشد . شاید این موضوعات در فیلمهای دیگر نیز دیده شود ، اما در سطح کودکان هیچ گاه اینگونه علنی و بی پرده مطرح نمی شده است . وارد کردن ذهن کودکان به این مقولات باعث بلوغ زود رس و انحرافات اخلاقی آنها می شود که در ابتدا به آن پرداختیم . به چند مورد از این عریان نمایی مسائل جنسی اشاره می کنیم : ۱ ـ رابطه جنسی میان خر و اژدها و شِرِک و فیونا ؛ ۲ ـ آموزش رابطه بین دختر و پسر در دیالوگ های خر و فیونا در قسمت اول و رابطه شِرِک و فیونا ؛ ۳ ـ تلاش شِرِک و فیونا برای تنها شدن و دک کردن خر ؛ ۴ ـ اظهار کردن عشق به طور علنی در جمع ؛ ۵ ـ وارد شدن شوالیه به اتاق خواب و تخت پرنسس در حال خواب ؛ ۶ ـ نشان دادن حالات خلوت زن و شوهر میان شِرِک و فیونا و مزاحم شدن خر ؛ ۷ ـ تأکید بر بوسه در مجموعه ی شِرِک ، بوسیدن تنها راه باطل شدن سحر می باشد ، اولین بوسه ی عشق ، بوسیدن یک سرنوشت است ؛ ۸ ـ دیو با سکس به انسانیت نزدیک می شود ؛ ۹ ـ شیفتگی دختران جوان نسبت به شِرِکِ انسان شده و دادن پیشنهاد ازدواج به او ، در قسمت دوم ؛ ۱۰ ـ اطلاع دادن حامله بودن با صدای بلند توسط فیونا در ابتدای قسمت سوم .
مسئله بوسه و بوسیدن در مجموعه ی شِرِک بسیار مطرح می باشد . قبح زدایی از بوسیدن یا بوسیده شدن توسط افراد بیگانه و غربیه، یکی از القائات این مجموعه می باشد . بوسیدن یکی از موثرترین روشهای معاشقه میان انسانها می باشد که در روابط زن و شوهر محوریت دارد . با بوسه جسم و روان فرد برای ارتباط جنسی مهیا خواهد شد . حال اگر این بوسیدن توسط یک فرد غریبه و نامحرم باشد ، چه تأثیراتی در رفتار و عملکرد فرد خواهد داشت ؟
ز ـ غربی سازی ـ وسترنیزیشن
یکی از اهداف صهیونیزم و استعمار فرانو ، غربی سازی جهان و حاکم کردن مدل زندگی آمریکایی بر تمام ملتها و فرهنگها می باشد . یکی از روشهای اشاعه ی این مدل زندگی ، هالیوود می باشد که با تولیدات خود این فرهنگ را به جهان معرفی می نماید و از طریق القاء غیر مستقیم آن را الگو می نماید . در مجموعه ی شِرِک به طور گسترده این هدف دنبال می شود تا بتواند ذهن کودک را با فرهنگ آمریکایی عجین نماید . به طور اجمال به مواردی از این مدل زندگی آمریکایی اشاره می نماییم :
۱ ـ مدل لباسهای باز و نیمه باز زنان و دختران به سبک اروپایی و آمریکایی .
۲ ـ تأکید بر تناسب اندام مانکنی میان زنان و اندام متناسب میان مردان به عنوان الگوی زن و مرد غربی، به طوری که غیر از شِرِک و زنش، هیچ فرد چاقی دیده نمی شود . افراط در تناسب اندام و مدل شدن اندام باربی و مانکن ها یکی از سیاستهای فعالان فمینیسم نیز می باشد که زایمان را برای زن ممنوع می کنند . چون اندامش به هم می خورد . القاء ناخودآگاه این نکته که هر کس اندام متناسب و مانکنی ندارد ، دیو است .
۳ ـ نشان دادن نظم و شهرنشینی و تمدن شهری در میان شهرها . با اینکه داستان در دوران قرون وسطی اتفاق می افتد ولی تلاش می شود ، مدنیت و شهرنشینی و نظم شهری و تمیزی شهر را در آن زمان نشان دهند . القاء این مطلب که غرب در طول تاریخ همیشه متمدن ، منظم و جامعه ای تمیز داشته است و تاریخ قرون وسطی غرب را تحریف نمایند .
۴ ـ مدل ساختمانها و خانه ها که به سبک انگلیسی می باشد .
۵ ـ مراسمات به سبک انگلیسی و آمریکایی مثل سبک غذا خوردن ، مدل نامزدی ، خواستگاری ، ازدواج ، اعتراض به ازدواج ، جشنها ، همگی از فرهنگ آنگلوساکسون اقتباس شده است .
۶ ـ استفاده از رقص و موسیقی غربی ، در پایان هر قسمت همراه با موسیقی و رقص دسته جمعی می باشد و در میان داستان نیز در حالت های شادی و غم از انواع موسیقی غربی استفاده می شود . الگودهی رقص باله .
۷ ـ خانواده تک فرزند و خانواده تک والدینی . خانواده پدر و مادر فیونا به عنوان تنها خانواده ی انسانی مطرح یک خانواده تک فرزند می باشد و خانواده فرشته نجات نیز یک خانواده ی تک والدینی می باشد . اثرات منفی اخلاقی و اجتماعی این نوع خانواده ها بسیار زیاد می باشد که به مرور به از بین رفتن خانواده منتهی می شود . تنها خانواده چند فرزندی ، خانواده شرک و خر شرک می باشد که یکی دیو می باشد و دیگر خر و اژدها ، که می توان القاء غیر مستقیم آن را حدس زد .
۸ ـ نهادینه کردن روابط فمینیستی میان زن و شوهر. این رابطه میان پدر و مادر فیونا به شدت دیده می شود . با نشان دادن مادر فیونا به عنوان یک چهره ی مثبت و دلسوز و پدر فیونا به عنوان یک چهره ی منفی که گاهی قصد مخالفت با نظرات همسرش را دارد ، این تفکر القاء می شود .
۹ ـ ظاهرگرایی و توجه به ظاهر افراد برای انتخاب همسر و ملاک نبودن شخصیت و اخلاق و عقیده ی آنها در قسمتهای مختلف دیده می شود . پرنس چارلینگ به عنوان یک جوان خوش قیافه همیشه مطرح است . پرنسس ها به دنبال همسران خوش قیافه هستند و دختران با دیدن شِرِک خوش قیافه شیفته ی او می شوند و به او درخواست ازدواج می دهند .
۱۰ ـ در مجموعه ی شِرِک، موضوعاتی مثل عکاسی، فیلمبرداری، تلویزیون، خبرگزاری، مجری گری، پرواز با بالون را به صورت موضوعات تاریخی در فرهنگ غرب با قدمت تاریخی قرون وسطی نشان می دهد . غرب با این روش به دنبال غنا بخشیدن به هویت تاریخی خود می باشد. جالب توجه این است که قدیمی ترین انیمیشن یا پویا نمایی در جهان متعلق به تمدن ایران در جیرفت می باشد که قدمت چند هزار ساله دارد .
۱۱ ـ نهادینه کردن فرهنگ نمایش و تئاتر در فرهنگ و تاریخ غرب .
۱۲ ـ فرهنگ سازی کریسمس یکی دیگر از موارد اشاعه و ترویج فرهنگ و مدل زندگی غربی می باشد . در قسمت شِرِک و کریسمس تمام نکات مراسم کریسمس آموزش داده می شود تا مخاطب غیر غربی آن را به عنوان یک جشن در فرهنگ خود الگوسازی نماید .
شِرِک در این قسمت نماد فردی است که هیچ آشنایی با کریسمس ندارد و تلاش می کند یاد بگیرد ، القاء غیر مستقیم آن این است که تنها دیوها هستند که کریسمس ندارد و آن را نمی شناسند .
ح ـ نمادهای فراماسوندی
۱ ـ معماری ساختمانها .
۲ ـ لباسهای یک دست و فرم خاص لباس ها در جادوکده و مدرسه ی سحر و جادو .
۳ ـ مراسم مسابقه ی ماسک و نقاب .
ط – نمادهای شیطان پرستان
در این مجموعه با الگودهی و تبیین اعمال و رفتار شیطان پرستان و نمادهای آنها ، تفکرات این فرق ترویج می گردد و بستر ذهن مخاطبان مهیا می شود برای پذیرش عقاید دیگر آنها و گرایش به این فرق : ۱ ـ سحر و جادوگری ؛ ۲ ـ تعلیم گرفتن آرتی از معلم جادوگری برای شاه شدن ؛ ۳ ـ ستاره پنج پر که از علایم شیطان پرستان است بر روی چوب جادوگران وبر روی در و دیوار قلعه ی پادشاه ؛ ۴ ـ استفاده از کاراکتر دیو و اژدها که مرتبط با نیروهای شیطانی می باشند ؛ ۵ ـ لذت بردن از لجن و کثافت توسط شِرِک ؛ ۶ ـ خوردن پشه ، تار عنکبوت و غیره توسط شِرِک ، این امر در میان شیطان پرستان نیز رایج است ؛ ۷ ـ استفاده از فضولات بدن ؛ ۸ ـ روش معلم جادوگر پیر در جزیره برای خواندن ذهن شِرِک ، خر و آرتی در کنار آتش و پیش بینی آینده ی آنها . او در این قسمت آنها را دور آتش جمع می کند ، ماده ای در آتش می ریزد که دود می کند و با طبل زدن از آنها می خواهد آنچه به آنها الهام می شود را در دود ببینند . این روش جادوگران شمن گرا می باشد که به آیین شمنیسم معروف می باشد .
ی ـ خدا زدایی
در تمام قسمتهای شِرِک و کل داستان هیچ جایگاهی برای خدا تعریف نمی شود . خدا اصلاً موضوعیت ندارد . خدا نه به کسی کمک می کند و نه در امور دخالت می کند . آنچه قدرت مطلق است . سحر و جادو و اراده ی انسانی می باشد . سکولاریزم و شیطان.
ک ـ رویکردهای آخرالزمانی
مجموعه ی شِرِک تلاش دارد مفاهیم آخرالزمانی را به سبک غربی در ذهن کودکان نهادینه نماید . به برخی از نمادهای آخرالزمانی آن اشاره می کنیم :
۱ ـ وجود افراد شرور با ویژگی های آخرالزمانی ، فرد یک چشم ، مرد زن نما .
۲ ـ شِرِک مأمور می شود برای نجات شهر به دنبال پادشاه و منجی آنها برود که در یک جزیره می باشد . نام او آرتی می باشد که بسیار نزدیک به نام شاه آرتور در اساطیر اروپایی می باشد . اینکه آرتی در جزیره و دور از مردم زندگی می کند ، یادآور عقیده ی انحرافی جزیره خضرا در مورد حضرت ولی عصر می باشد .
۳ ـ پرنس چارمینگ ، جوان سوار بر اسب سفید که تلاش می کند به پادشاهی برسد و اشرار را جمع می کند و به شهر حمله می کند ، یادآور افرادی است که مدعی منجی بودن هستند و ظاهر آن را نیز دارند و جمع کردن اشرار و حمله به شهر و آشوب پس از آن یادآور حرکت سفیانی قبل از حکومت و قیام حضرت می باشد .
۴ ـ جمع شدن و زنده شدن تمام اسطوره های گذشته و قبلی ، یادآور مسئله رجعت در آخرالزمان و زمان ظهور می باشد .
۵ ـ آرتی برادرزاده ی پادشاه می باشد که برای فرمانروایی انتخاب می شود ، او از بچگی از پدر و مادرش جدا شده و تحت آموزش در مدرسه سحر و جادو قرار گرفته است ، این شخصیت یادآور داستان زندگی حضرت ولی عصر می باشد که در سنین کودکی پدر و مادر بزرگوارشان را از دست دادند و در سن کم به امامت رسیدند و ایشان منتقم و میراث دار جد بزرگوارشان می باشند .
۶ ـ مردم منتظر پادشاه هستند که نماد انتظار عمومی جهان برای آمدن منجی می باشد .
۷ ـ افراد شرور به تکثیر نسل مشغول هستند ، فرد یک چشم و بچه اش که یادآور تجهیز سپاه سفیانی و شیطان و گسترش زنازادگی برای مقابله با سپاه حضرت می باشد .
۸ ـ آرتی در آخرین لحظه وقتی همه ی یاران شِرِک اسیر شده اند وارد می شود و با سخنان خوب ، وجدانهای خفته افراد شرور را بیدار می کند و آنها دست از شرارت بر می دارند و بین آنها صلح می شود و آرتی پادشاه می شود . این یادآور ظهور حضرت و عنایت ایشان و کامل شدن عقول انسانهاست و حضرت با زبان فطرت با انسانها سخن می گوید و فطرتهای خفته را بیدار می کند و در نهایت با سپاه روم صلح می نماید .
البته برخی از نمادها و جریانات در این مجموعه بر اساس نظرات آخرالزمانی غربی می باشد . نماد شهر خیلی خیلی دور و نام آن بر روی کوه ، سمبل هالیوود است . پادشاه از نژاد آنگلوساکسون می باشد و در نهایت تمام بدها ، خوب می شوند و هیچ نوع جنگی در نمی گیرد و هیچ نامی از یهود به میان نمی آید و بسیاری دیگر از تحریفات که باید مورد توجه قرار گیرد .
ل ـ حساسیت زدایی
در مجموعه ی شِرِک برای از بین بردن حساسیت مخاطب نسبت به موارد ضد اخلاقی آن چند روش پیش گرفته می شود :
۱ ـ استفاده از کاراکتر طنز خر و طنز کلامی او
۲ ـ استفاده از چهره ی مهربان و طنز شِرِک به عنوان قهرمان داستان
۳ ـ استفاده از دوبله قوی فارسی با اصطلاحات بومی
۴ ـ شروع شدن داستان با کتاب مصور که همراهی کودک را به همراه خواهد داشت به دلیل ذهنیت داشتن نسبت به کتابهای مصور
۵ ـ همراه داشتن برخی نکات اخلاقی مثبت جزئی .
م ـ نماد شناسی
در مجموعه ی شِرِک نمادهای مختلفی دیده می شود، دیو، اژدها و جادوگران نماد اعمال شیطانی و خود شیطان می باشد . زن در سینمای غرب ، نماد سرزمین و میهن می باشد که در این مجموعه شِرِک و دیگر پرنسس ها نماد آن می باشند . هر پادشاه برای به قدرت رسیدن و تثبیت پادشاهی خود با یک پرنسس ازدواج می کند. در واقع آن سرزمین را به تملک خود در می آورد . زن نماد آن سرزمین، هویت و ناموس آن می باشد که تحت سلطه پادشاه قرار می گیرد . در این مجموعه نیز ، شِرِک ، دیو سبز داستان ، فیونا ، دختر جوان پادشاه را همسر خود می کند .
اگر دیو را نماد شیطان و اعمال شیطانی بدانیم ، فیونا را نیز نماد سرزمین ، وطن و ناموس انسانیت قرار دهیم ، در طول داستان سرزمین انسانی و ناموس انسانیت که همان زن می باشد تحت تملک یکی از شیاطین قرار می گیرد و به او گرایش پیدا می کند . این مسئله به طور جدی مطرح می شود ، به طور مثال زمانی که شِرِک و فیونا هر دو به شکل انسان هستند و می توانند با بوسیدن یکدیگر ، انسان بودن خود را تثبیت کنند ، فیونا ترجیح می دهد دیو باشد . این مسئله یعنی ترجیح دادن اعمال و رفتارهای شیطانی بر اعمال و ظاهر انسانی . القاء غیر مستقیم این موضوع تصاحب سرزمین و هویت انسانی توسط شیطان می باشد که با تمایل خود انسان صورت می گیرد .
نقش زن در جامعه انسانی بسیار کلیدی و حیاتی می باشد . بر همین مبنا بیشتر سرمایه گذاری غرب برای ترویج فساد و تأثیر بر فرهنگ های دیگر ، بر روی زنان و دختران جوامع دیگر می باشد . با همین سیاست می باشد که استعمار در کشورهای مختلف کلاسهای آموزشی و تربیتی برای دختران و زنان می گذارد و در قالب آن فرهنگ غربی را به آنها انتقال می دهد . در واقع استعمار با آموزش زنان و دختران هر کشور ، آن سرزمین را تصاحب می کند : چون زنان و دختران، مادران آن جامعه خواهند بود و نسل آینده آن جامعه را به سبک مدل زندگی آمریکایی تربیت خواهند نمود .
در شِرک نیز شِرِک به عنوان نماد شیاطین ، بر فیونا مسلط می شود و با تصاحب سرزمین و ناموس انسانی ، از او بچه دار می شود و فرزندان او دیوهای کوچکی هستند که راه پدر را ادامه می دهند . در واقع نسل شیاطین توسط انسانها تکثیر می یابد .

بخش چهارم: نتیجه گیری
جنگ نرم در حوزه ی رسانه یکی از موضوعات جدی و مهم در عرصه شبیخون فرهنگی غرب علیه اسلام و جهان می باشد . ضرورت شناخت ابعاد تهدیدات نرم برای جهان اسلام بسیار حیاتی می باشد . جهان اسلام در دوران بیدار شدن خود می باشد و باید تمام ابعاد هجمه فرهنگی و فکری دشمن را شناسایی نماید و از آنها پرهیز نماید . غفلت در عرصه ی کودک و خردسال در امروز باعث خواهد شد فردا با جوانانی روبرو شویم که بسیاری از مفاهیم انسانی و الهی را متوجه نشوند . استعمار و صهیونیزم در حال نهادینه کردن فلسفه شیطانی خود ، در جنین انسانها می باشد . پایبندی به اصول اخلاقی و فطرت انسانی و الهی ، سدی محکم در مقابل پیاده شدن اهداف آنهاست و آنها تلاش دارند در مجموعه هایی مثل شِرِک ، اصول اخلاقی و انسانی را از بین برده و جامعه را نسبت به اعمال شیطانی حیازدایی نمایند . ما در این مقاله به طور اجمال به برخی از آسیب های مجموعه شِرِک پرداختیم . جای آن دارد اساتید حوزه های مختلف، ابعاد گوناگون چنین مجموعه هایی را بررسی نمایند و جامعه را نسبت به آن آگاه سازند و رسالت خود را انجام دهند .

نویسنده : حاتم جدیدی
برگرفته از سایت راسخون
[1] پروتکل های دانشوران صهیون ـ ص ۳۸۷
[2]پروتکل های دانشوران صهیون ـ ص ۳۸۷
[3]لغت نامه معین ـ حرف دال
[4]دانشنامه ی ویکی پدیا
[5]قال رسول الله :« انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» ـ میزان الحکمه
[6]دانشمنامه ی ویکی پدیا
[7]پروتکل های دانشوران صهیون ـ ص ۳۸۷
شِرکی به سبک هالیوود


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته