montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

قیام در روز عاشورا
در بعضی روایات، روز قیام حضرت مهدی(عج) مصادف با روز شهادت امام حسین علیه السلام است. ارتباط بین روز عاشورا و قیام حضرت مهدی(عج) رابطه ای قابل درک برای هر انسان عاقلی است؛ چرا که راه و هدف مهدی(عج)، همان هدف امام حسین علیه السلام در ابعاد گسترده جهانی است. در عاشورا شمشیر حکم می کرد و در قیام مهدی(عج) شمشیر پاسخگوی بسیاری از نارسایی ها خواهد بود. امام باقر علیه السلام در این زمینه می فرماید: «گویا قائم(عج) را می بینم که روز عاشورا، روز شنبه، بین رکن و مقام ایستاده و جبرئیل پیش روی او چنین ندا سر می دهد: بیعت، برای خداست. پس زمین را پر از عدل می کند، همان گونه که پر از ظلم شده بود». عاشورا دغدغه ای نهفته در وجود انسان های مسلمان، و انتظار فرج و قیام مهدی(عج) هم چیزی است که با سرشت آنان عجین شده است.

کوفه، پایگاه مشترک
یکی از رابطه های دقیق میان امام حسین علیه السلام و حضرت مهدی(عج) و قیام آن دو بزرگوار، مرکز حکومت شان است. امام حسین علیه السلام از مکه به سوی کوفه رهسپار بود. مرکز حکومت حضرت مهدی(عج) نیز کوفه است. امام باقر علیه السلام می فرماید: «مهدی (عج) قیام می کند و به سوی کوفه می رود و منزلش را آنجا قرار می دهد». امام صادق علیه السلام نیز از مسجد سهله کوفه یاد کرده و فرموده است: «آن خانه صاحب ما (حضرت مهدی(عج)) است، زمانی که با خاندانش در آنجا سکونت گزیند». از مجموع روایات به دست می آید که کوفه، پایگاه اصلی فعالیت ها و مرکز فرمانروایی امام زمان(عج) خواهد بود؛ پایگاهی که زمانی مقر حکومت امیرمؤمنان بود و امام حسین علیه السلام به آن سو می رفت. حضرت مهدی(عج) نیز همچون امام حسین علیه السلام ، از مکه به سوی کوفه خواهد رفت و مقر خود را در آنجا قرار خواهد داد؛ یعنی راه نیمه تمام سیدالشهداء را به پایان خواهد رساند.

فرشتگان یاری رسان
یکی از ویژگی های قیام حضرت مهدی(عج) برخورداری از نصرت الهی به وسیله فرشتگان است. امام رضا علیه السلام در این باره می فرماید: «به تحقیق چهار هزار فرشته برای یاری امام حسین علیه السلام به زمین فرود آمدند. آنان هنگامی که نازل شدند، حسین علیه السلام را کشته شده دیدند. از این رو، ژولیده و غبارآلود در نزد قبر آن حضرت اقامت کردند و همچنان هستند تا اینکه قائم، قیام کند و آنان از یاوران و سپاه آن حضرت خواهند بود و شعارشان یا لثارات الحسین است».
در تفسیر آیه دوم سوره حشر نیز در مورد لشکریان حضرت مهدی(عج) می خوانیم: «سه لشکر او را یاری می کنند؛ فرشتگان، مؤمنان و ترس و وحشت که در دل دشمنان نفوذ می کند».

یاران امام حسین علیه السلام و امام مهدی(عج)
قیام امام حسین علیه السلام با همراهی یاران از جان گذشته او بوجود آمد و به وسیله اسیران به ثمر رسید. یاران امام تا لحظه آخر ایستادگی کردند. آنها با اجازه امام به میدان رفته و به شهادت رسیدند و دست از یاری نکشیدند. ایثار و از خودگذشتگی، اطاعت محض و فدایی امام شدن، همه از عشق سرشار آنها به امام سرچشمه می گرفت که نتیجه معرفت آنها بود. یاران مهدی(عج) نیز همین گونه اند؛ خدا را به شایستگی شناخته و همه وجودشان غرق در جلوه نور ایزدی است. همه چیز را جلوه او دیده و جز یاد او، سخن دیگران در نظرشان بی لطف و جاذبه است. ایمانی خالصانه در سینه دارند که شک و تردید در آن راه ندارد. یاران مهدی(عج) نیز امام خود را خوب می شناسند و این اعتقاد در ژرفای وجودشان ریشه دوانده و سراسر جانشان را فراگرفته است.

زنان نقش آفرین
نقش زنان در هیچ حرکت و جنبشی از جنبش های اسلامی و شیعی، به اهمیت و برجستگی نقش زن در قیام عاشورا نبوده است. عاشورا صحنه ای است که در آن، زن در متن قیام قرار دارد. در قیام امام مهدی(عج) نیز چنین است و زنان از جایگاه عظیمی برخوردارند. نقش زن در زمان ظهور، همچون نقش مدعیان امروز و طرفداران حقوق زن نیست که او را تا سر حد یک کالا و وسیله ای برای لذت طلبی تنزل بدهند. ام سلمه، همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله به نقل از آن حضرت می گوید: «در آن هنگام [هنگام ظهور]، پناهنده ای در حرم امن الهی پناه می آورد و مردم همانند کبوترانی که از چهار سمت به یک سو هجوم می برند، دور او جمع می شوند. در بین این 313 نفر، زنانی هم هستند. این گروه بر هر ستمگر و ستمگرزاده ای پیروز می شوند».

مشابهت در زمانه
پس از شهادت امام علی علیه السلام و به خلافت رسیدن معاویه در سال 40 هجری، سیاست تهدید و قتل با شدت و قدرت بیشتری اجرا شد. این سیاست وحشیانه معاویه، تا آنجا پیش رفت که همه پرهیزکاران را گرفتار می ساخت. امام حسین علیه السلام زمانه خود را چنین توصیف می کند: «آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل خودداری نمی گردد، همانا در شرایطی هستیم که سنت پیامبر صلی الله علیه و آله از بین رفته و بدعت ها زنده شده است». پیش از قیام حضرت مهدی(عج) نیز بر اساس آنچه پیش بینی کرده اند و هم آن گونه که طلیعه اش پیداست، غرور و خودبینی سران جهان را آن چنان فرا می گیرد که جز خود کسی را نمی بینند. زمانه مهدی(عج) و حسین علیه السلام در انحراف فکری، فساد اجتماعی، رواج بی دینی و بدعت در سطح جهانی، مشابه یکدیگر است. در دوران امام حسین علیه السلام با از بین رفتن ارزش دین، حفظ آن کاری مشکل بود؛ چنان که در عصر انتظار و دوران غیبت هم، حفظ دین از مشکل ترین کارهاست.

ضرورت نبرد با باطل
باطن و حقیقت ایمان، پویایی و رویش است و خصلت کفر، ایستایی و عقب ماندگی است. لذا درگیری بین حق و باطل یک ضرورت به نظر می رسد. امام حسین علیه السلام در زمان خلافت معاویه به صلح امام حسن علیه السلام احترام گذاشت و با مرگ معاویه، مقدمات جنگ با یزید را آماده کرد و راضی به سکوت نشد. نبرد امام حسین علیه السلام با یزید و حضرت مهدی(عج) با مستکبران، نبرد حق و باطل است که یکی در محدوده کربلا و دیگری در وسعت کره زمین صورت می گیرد. امام صادق علیه السلام نیز فرموده است: «یاران قائم، شمشیرهای خویش را بر زمین نمی نهند تا اینکه خدای عزوجل راضی شود».

اصلاح گران بزرگ
قرآن یکی از عالی ترین و اساسی ترین هدف های پیامبران خدا را به دنبال درس یکتاپرستی، عدالت اجتماعی در سطح جهانی و اقامه قسط و برابری در اثر تکامل جامعه می داند. امام حسین علیه السلام نیز برای اصلاح در حکومت فاسد قیام کرد و با شکست ظاهری، زمینه مناسبی برای ترقی فکری و رشد عقلی جامعه اسلامی به وجود آورد. حضرت مهدی(عج) نیز فسادها، تباهی ها و ازهم پاشیدگی های عقیدتی را اصلاح می کند و به آبادی جهان همت می گمارد و سلطه و قدرتش سرتاسر شرق و غرب عالم را فرا می گیرد. امام حسین علیه السلام درباره اصلاح، در همه ابعاد آن فرموده است: «تنها برای اصلاح (امور مسلمانان) قیام کردم». در مورد حضرت مهدی(عج) نیز چنین آمده است: «خداوند به وسیله مهدی(عج) این امت را پس از آنکه تباه شده اند، اصلاح می کند».

اهداف مشترک قیام
احیای اسلام و سنت نبوی و سیره علوی، تأمین عدل و حاکم ساختن حق و نیرو بخشیدن به حق پرستان، آگاه ساختن مسلمانان و افشای ماهیت واقعی ستمکاران و تأسیس یک مکتب عالی تربیتی و شخصیت بخشیدن به جامعه، از اهداف قیام حضرت مهدی(عج) شمرده شده است. این اهداف همان اهداف قیام عاشوراست. مهم ترین و شاخص ترین هدف که خلاصه تمام اهداف حضرت مهدی(عج) است، نجات انسان ها از بردگی فکری و برداشتن زنجیرهای اسارت از آنان است. امام باقر علیه السلام در این باره می فرماید: «هنگامی که قائم قیام کند، باطل از بین می رود». هدف امام حسین علیه السلام نیز در زیارت اربعین چنین بیان شده است: «خون خود را تقدیم کرد تا انسان ها را از نادانی و گمراهی رهایی بخشد».

شباهت به امامان معصوم علیهم السلام
امام مهدی(عج) بسیاری از ویژگی ها و صفات پدران پاک خویش را در خود دارد. از جمله صفات جمع شده در وجود حضرت، می توان به این موارد اشاره کرد: آن حضرت علم، زهد و شجاعت را از وجود امیرمؤمنان علیه السلام ، بردباری را از امام حسن علیه السلام، عبادت را از امام زین العابدین علیه السلام، شباهت به پیامبر صلی الله علیه و آله را از امام باقر علیه السلام، کشف علوم و بیان احکام برای مردم را از امام صادق علیه السلام، تقیه و ترس از دشمنان را از موسی کاظم علیه السلام، ریاست و مقام ظاهری دنیوی را از امام رضا علیه السلام، به امامت رسیدن در سنین کودکی را از امام جواد علیه السلام و هیبت را از امام هادی و امام حسن عسکری علیهماالسلام به ارث برده است. او که وارث تمام پیامبران و اولیای الهی است، جامع تمام صفات نیک انسانی و به حقیقت ذخیره خداوند است که خواهد آمد و جهان را با عدالت خود زنده خواهد کرد.
منبع: گلبرگ - آبان 1384، شماره 68
در انتظار خورشید (امام مهدی(عج) و شباهت ها)- امام حسین علیه السلام(4)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته