montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

آرامش در پرتو زیارت آل یاسین(1)

اشاره
گاه چنان از دین تصویر می ‌شود که گویی دینداری به معنای زندگی با سختی، تحمل ناراحتی ‌ها، سپری روزهای عمر با خمودی و کسلی است و هر چه نشاط و آرامش و زیبایی است در هم سوگند شدن با دنیا و مظاهر آن است؛ اما آیا آرامش مفهومی است که از دنیاخواهی و رفاه‌ طلبی ریشه می‌ گیرد یا مفهومی برخاسته از روح ایمان است؟ آن چه در این نوشتار به صورت گذرا در پی آنیم این است که در رواق انس با فرازهایی از زیارت آل یس و تأمل در برخی فرازها به آرامش برسیم.

نگرانی از راه
السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته...
هریک از عناصر پیرامون انسان، او را به چیزی دعوت می‌ کند و جلوه‌ های مختلف، فرد را به جهت ‌های متفاوت فرا می ‌خواند، در حالی که همه این نشانه ‌ها آمده بودند تا آیه و نشانه باشند، نه آنکه مرا در خودشان متوقف سازند و مرا به خود یا آیه دیگری رهنمون شوند. آنچه که آدمی را در ارتباطات خود دچار نگرانی می‌ کند، عدم اعتماد به دیگران است. این عدم اعتماد در برهه ‌ای که نیازمند کسی هست که بتوان به او اعتماد کرد و یا از او مشورت گرفت و برای نجات خود از سردرگمی یا افتادن به هزار چاه و چاله، در پی راهنمایی دلسوز و البته آگاه می‌ گردد، چون قدحی آب می ‌شود که یافتنش برای تشنگان حکم نجات دارد.
امام، بزرگترین نشانه است به جهت آفرینش و روشن ‌ترین دعوت به سوی پروردگار است از جهت رسالت و نقش. دعوت او به جهت خالصانه بودنش، ما را از قیدها و غیرها رها می ‌سازد. کسی که بر خلاف سایر دعوت گران، به سوی خود نمی ‌خواند. او «داعی الله» است و از آنجا که رهبری جامعه می ‌طلبد که خود بر پیچ و خم ‌های راه آشنا باشد و در حوادث اجتماعی به درستی راه بنماید، به مانند پیامبر از روی بصیرت، انسان‌ ها را می خواند.
امام در این طریق دعوتش، با قدرت و شخصیت با نفوذش و با برق شمشیرش سعی نمی ‌کند مرا به زور همراه خود سازد که قرار است من هم با اختیار و از روی بصیرت همراه او شوم. بدین جهت به بهترین روش «الدعوة الحسنی» مرا صدا می ‌زند؛ او اول قلب مرا با حکمت و موعظه حسنه تسخیر نه، که به تصدیق می ‌رساند و این، تصدیق است که عرض تسلیم و خضوع مرا در خود دارد.
در این دعوت بر خلاف سایر دعوت ها، در وجود من تشویش و اضطرابی نسبت به درستی مسیر و صحت و سقم گزاره‌ هایی که به من می ‌دهد نیست؛ که در او هیچ انحرافی نیست.

همراهی امام
با لبیکی که به دعوت او گفته ‌ام و در این دلدادگی، شریکی را برایش قرار نداده ‌ام خود را تحت تربیت کسی قرار داده ‌ام که انگیزه‌ ای جز خدا ندارد. صحبت از دعوت به «الله» است با تمام جامعیت و شرافت و بلندی ‌اش، نه اسمای دیگر.
امام، به بهترین نحو مرا پرورش می ‌دهد و من با بلا و نعمت، سختی و خوشی رشد می ‌کنم، البته به اندازه ‌ای که می ‌خواهم. هر چند امام در این مسیر مرا تنها نمی‌ گذارد و با ولایتی که بر من و استعداد هایم، من و تصورات و تصدیق ‌هایم، من و پیرامونم دارد، مرا یاری می‌ دهد.

آرامش در پناه امام
با تسلیم خودم به او که مربی تمام آیه‌ ها و تمام مخلوقات است، در واقع خودم را با هستی و نظم و ساختارش هماهنگ کرده ‌ام و آرامش را به دلم آورده‌ ام و با سرکشی ‌ام تنها خودم را به زحمت انداخته ‌ام؛ خود را از حیات و نفس کشیدن در هوایی روح ‌افزا، محروم کرده ‌ام که امام به حیات و زندگی دعوت می ‌کند. این دعوت، اجابتی می ‌طلبد و در پرتو این اجابت است که اگر خطایی هم سر زد پوشیده می ‌شود: «دعوت ‌گر خدا را اجابت کنید و به او ایمان آورید تا گناهان شما را بپوشاند» که میزان این اجابت، به میزان طاعت و سرسپردگی است.
من با تسلیم خود، خود را در مسیری قرار می ‌دهم تا با وسعت یافتن خود، نقشی کاراتر در هندسه هستی ایفا کنم و آیه‌ ای بزرگتر باشم برای او و با اذنی که از این طریق می‌ گیرم، من هم «داعی» شوم و دعوتی بهتر شوم به سوی او. این اجابت حتی به شیوه دعوت ‌گری من نیز تسری می ‌یابد. امام سخن و سکوتش، نشستن و برخاستش و حتی غیبتش، دعوت‌ گر است. این که من حتی حضورم، کسی را به سوی او نمی‌ خواند نشان می‌ دهد که هنوز داعی نشده‌ ام و تا داعی نشوم معلوم نیست یار باشم: «وامنن علینا بنصرة دینک».
رسول اکرم (ص) با عبودیت تمامش و لبیک راستینش، شایسته تربیت توسط رب شده است و رسول، تربیت مؤمنان را به امام سپرد. او خود مرا پرورانده که «ربانی آیاته» است؛ به خوبی من و لایه لایه مرا می ‌شناسد؛ دردم را می بیند؛ غده‌ های سرطانی حسد و کینه و دیگر رذایل را می ‌بیند. او در رحمت نیز خلیفة اللهی می ‌کند: «رحمت پروردگاتان همه چیز را فرا گرفته است و من آن رحمتم» .
او از پدر و مادرم و از خودم بر من دلسوزتر است. او چون پیامبر رحمه للعالمین است و چه رحمتی بالاتر از این که دستم را بگیرد و مرا بپروراند. او بهار است و بهار را به همه هستی هدیه می دهد. او دست مرا نیز خواهد گرفت.

ادامه دارد . . .
قنبرعلی آل بویه ـ ماهنامه امان شماره 46
آرامش در پرتو زیارت آل یاسین(بخش اول)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته