montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

آرامش در پرتو زیارت آل یاسین (بخش دوم)

اشاره
گاه چنان از دین تصویر می ‌شود که گویی دینداری به معنای زندگی با سختی، تحمل ناراحتی ‌ها، سپران روزهای عمر با خمودی و کسلی است و هر چه نشاط و آرامش و زیبایی است در هم سوگند شدن با دنیا و مظاهر آن است؛ اما آیا آرامش مفهومی است که از دنیا خواهی و رفاه طلبی ریشه می ‌گیرد یا مفهومی برخاسته از روح ایمان است؟ در بخش دوم این نوشتار می‌خواهیم به صورت گذرا در رواق انس با فرازهایی از زیارت آل یس و تأمل در برخی فرازها به آرامش برسیم.

سلام بر تو ای باب الهی
«السلام علیک یا باب الله و دیان دینه»
تشویش و اضطراب، گاه از دست و پا زدن ‌های بسیار و نرسیدن به هدف پیش می ‌آید. شکست‌ های پشت سر هم، غالب افراد را دچار یأس و نگرانی از ناکامی می ‌کند. گاه چون کسی هستیم که سعی به ورود از دیوارهای بلند باغ را دارد و هر بار این ناکامی را تجربه می ‌کند، در حالی که در باز است و از آن غافلیم.
اینکه حضرت رسول صلی الله علیه وآله مأمور به سدالأبواب (بستن همه درهای مشرف به مسجد) می ‌شوند و تنها درب خانه امیرالمؤمنین علیه السلام را باز می ‌گذارند، شاید تنها مثالی است برای اینکه حضرت علی علیه السلام تنها راه خدا است؛ امام فقط باب علم نیست؛ او در رحمت و مهر الهی و باب راهیابی به همه خوبی هاست و نشناختن این باب است که عین گمراهی و ناکامی است که: «من مات و لم یعرف إمام زمانه مات میته جاهلیه».
اگر باب الهی بودن امام زمان (عج) را درک کردیم و ایشان را لحظه به لحظه باب و درب گشایش و فلاح یافتیم، هدف را مقابل خود می‌ یابیم، نه تنها آن را دست یافتنی بلکه موجود و دست یافته می‌ بینیم.

ناامیدی کاذب
اما یأس کاذبی ما را گرفته است؛ گاهی از این و آن می ‌شنویم که زمان، زمان غیبت است و راه بسته. کسی نیست بپرسد که «باب الهی» بودن مگر غیبت و ظهور می‌ شناسد؛ مگر می ‌شود درب الهی، آن هم تنها راه، به روی بندگان بسته باشد؟!پس رود هستی بر کدام مسیر جریان دارد؟
اگر امام را در تمام صفات و شؤون، حاضر یافتیم، اندیشه‌ ها و رفتارهایمان رنگ دیگری به خود می‌ گیرد. در این صورت چنانچه تلاشت را بکنی همین امام که باب گشایش است، تو را به آنچه باید برسی می ‌رساند؛ دیگر از شکستت نا امید نمی ‌شوی، تعجیل‌ ها به دلت راه نمی ‌یابند تا نهادت را دچار برآشفتگی و اضطراب کنند. مهم آن است که بیکار ننشینی. در این صورت است که توکل کار را تمام می‌کند:«اَلْمُفَوِّضُ أَمْرَهُ إلَى اللّه‏ِ فى راحَه الأَبَدِ وَالعَیشِ الدّائِمِ الرَّغَدِ وَالْمُفَوِّضُ حَقّا هُوَ الْعالى عَنْ كُلِّ هِمَّه دُونَ اللّه‏ِ تَعالى؛ كسى كه كارهاى خود را به خدا بسپارد همواره از آسایش و خیر و بركت در زندگى برخوردار است و واگذارنده حقیقى كارها به خدا، كسى است كه تمام همّتش تنها به سوى خدا باشد».

لحظه به لحظه با امام
«السلام علیک فی آناء لیلک و أطراف نهارک»
از عواملی که باعث می شود روح انسان با هر وزشی متلاطم و طوفانی شود، گناه است. گناه ایمان را می ‌برد و ایمان است که «امن» می ‌آورد. در این فراز به امام عرضه می داریم که من در لحظه لحظه تسلیم شما هستم. این ادعای بزرگی است، اما باید در مسیرش قدم برداریم.
گردش عقربه‌ ها، آمدن روز و شب، زنگ ‌های بیدار باشی است که مرا بیدار سازند. آمده ‌اند تا مرا به یاد عهد خویش و میثاقی که با امام بسته ‌ام بیندازند. استمرار این یاد است که مجالی برای تزیین و فریب شیطان نمی‌ گذارد. در سایه این درک است که تمام حرکات انسان، رنگ پاکی به خود می گیرد. زبانش به صدق می ‌گردد و کذب که از مهم ‌ترین سبب ‌های تشویش است رخت بر می ‌بندد: «اَلصِّدْقُ طُمَأْنینَه وَ الْكَذِبُ ریبَه؛ راست‌ گویى مایه آرامش و دروغ‌ گویى مایه تشویش است».
در رفتار با دیگران، آنچه که رخ می ‌نماید، عدالت است که او با یاد امامی قدم بر می ‌دارد که داعی عدالت دارد و این نوع رفتار است که دل را سامان می‌ دهد و قرار می بخشد که عدل، یعنی قرار گرفتن هر چیز در جایش و حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در خطبه‌ ای می ‌فرمایند: «وَ الْعَدْلَ تَسْكینا لِلْقُلوبِ؛ عدل و داد را براى آرامش دل ‏ها واجب نمود».

پناه
«والغوث و الرحمه الواسعه»
گاه، تراکم گناهان، سایه سنگین نا امیدی را بر انسان می ‌اندازد و نه تنها او را از برداشتن گام‌ های جدید باز می‌ دارد، بلکه خود، زمینه گناهان بعدی را پیش می ‌آورد. از سویی برای برخورداری از ایمان با خود کلنجار می‌ رود و از سویی درب‌ها را به روی خود بسته می ‌بیند. این ها به آن خاطر است که وسعت مهربانی امام را با تنگ نظری ‌ها و کینه ورزی ‌های خود گره زده ‌ایم و چون خود به امام می‌ نگریم؛ حال آنکه بایست چون او به امام بنگریم که او خلیفه الله است در همه صفات. او رحمت الهی در زمین است و همواره پناه بندگان.
امام آن کشتی نجاتی است که مرا از موج های سهمگین زمانه نیرنگ و ریا عبور می‌ دهد و در پناه اوست که از تلاطم دریای طوفانی به ساحل آرامش می ‌رسم.

من را به او سپرده ‌اند
«السلام علیک أیها الإمام المأمون»
قرآن کریم بارها انسان را به ایمان دعوت می ‌کند؛ ایمانی که اطمینان و آرامش یافتن با خداوند است و این دعوت را منحصر به اهل کفر نمی‌ کند که از اهل ایمان نیز می ‌خواهد که ایمان بیاورند: «یا أیها الذین آمَنوا آمِنوا...».
رسول و امام، خود به قله این اطمینان و آرامش رسیده‌ اند و می‌ خواهند دیگران را نیز با خود به اطمینان و آرامش برسانند چرا که آرامش حقیقی در ایمان است؛ امام صادق علیه السلام فرمود: «دل میان سینه و گلوگاه لرزان است تا به ایمان گره خورد، و چون به ایمان بسته شد قرار گیرد و این است گفتار خداى متعال: «وَ مَنْ یؤْمِنْ بِاللَّهِ یهْدِ قَلْبَهُ‏؛ و آن كه ایمان به خدا آرد در دلش راه یابد و آرام گردد».
آنان به برکت آن که ذره‌ ای در این «ایمان» تردید نداشته ‌اند و آن را از تمامیت نینداخته‌ اند به این اوج رسیده ‌اند: «الَّذینَ آمَنُوا وَ لَمْ یلْبِسُوا إیمانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَ هُمْ مُهْتَدُونَ؛ كسانى كه ایمان آورده ‏اند و ایمان خود را به شرك نمى ‏آلایند، ایمنى از آن ایشان است و ایشان هدایت یافتگانند» و در سایه این ایمان شایسته آن شده است که خدا بزرگ‌ ترین امانت را، دینش را و خلقش را به او بسپارد. او «امین الله» است.
امام با برداشتن اسباب پریشانی و رساندن من به «ایمان» و اطمینان، در دلم قرار و سکونی می نشاند که خود بستر اصلی رشد ایمان است؛ اثر این ایمان است که در همنشینی با کسانی که نوری از ایمان در دلشان است، ما را تسکین می دهد چنان که فرمودند: «به راستى كه مؤمن با برادر مؤمنش آرامش پیدا مى‏ كند، چنان كه تشنه، با آب خنك آرامش مى ‏یابد» و چه همراهی بهتر ومطمئن ‌تر از امام که امام همراهی است دلسوز و مهربان و پناه بندگان که «الْإِمَامُ الْأَمِینُ الرَّفِیقُ وَ الْوَلَدُ الشَّفِیقُ‏ وَ الْأَخُ الشَّقِیقُ وَ كَالْأُمِّ الْبَرَّه بِالْوَلَدِ الصَّغِیرِ وَ مَفْزَعُ الْعِبَاد؛ امام، امینى رفیق، پدرى شفیق، و برادرى همزاد است، همانند مادرى نیكوكار نسبت به فرزند خردسال است، پناهگاه بندگان است».
پی نوشت:
. مصباح الشريعه، ج 1، ص 175.
. نهج الفصاحه، ح 1864.
. من لايحضره الفقيه، ج 3، ص 568.
. المحاسن، ج‏1، ص 249.
. الكافى، ج 2، ص 247.
. تحف العقول، ص 439.

قنبرعلی آل بویه ـ دوماهنامه امان شماره 47
آرامش در پرتو زیارت آل یاسین (بخش دوم)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته