www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

برخی معتقدند که قیام و انقلاب بر ضدّ هر حاکم ظالم و بی دین قبل از ظهور امام زمان (ع) حرام است . آنان به روایاتی در این باره استناد می کنند از قبیل آنکه امام صادق (ع) فرمود: «کلّ رایه ترفع قبل قیام القآئم فصاحبها طاغوت یعبد من دون الله عزّوجلّ» ؛ « هرپرچمی که قبل از قیام قائم بالا رود صاحب آن طاغوت بوده و غیر خداوند عزّوجل را عبادت می کند .»
در توجیه این روایات می گوییم :
1-این روایات با اصول کلّی شریعت و مبانی قطعی آن ، که از جمله ادلۀ امر به معروف و نهی از منکر وجهاد است منافات دارد ،زیرا این سه ، مراتبی دارد که یکی از آنها قیام است .
2-غالب روایات ، مشکل سندی از قبیل ارسال و ضعف راوی دارد . که در جای خود مورد بحث سندی و تضعیف قرار گرفته است .
3-از برخی روایات نیز استفاده می شود که امام در صدد خبر از غیب است به این معنا که امام می فرماید: این گونه انقلاب ها به پیروزی نهایی نمی رسد گرچه ممکن است آثار مثبتی بر آن مترتب شود ، نه آنکه امام در صدد تخطئه اصل انقلاب باشد ، آن گونه که در مورد قیام زید شهید و مختار فرمودند .
4-دعوت انقلابی و انقلاب کننده بر دو گونه است : یکی دعوت به حق که به هدف بر پا داشتن حقّ و بازگرداندن زمام امور حکومت به دست اهل بیت (ع) است که البته چنین حکومتی مورد تأیید امامان معصوم علیهم السلام است .
دیگری دعوت به باطل که به جهت مطرح کردن خود است . و مقصود از « کل رایه » گویا همین معنا است . بنابراین قیام هایی که در صدد دفاع از حریم شریعت و امامت اهل بیت علیهم السلام است تخصصاً از این روایات خارج می باشد . و لذا هنگامی که دربارۀ وظیفۀ شیعیان در مقابل قیام مختار از امام زین العابدین علیه السلام سؤال شد ، حضرت فرمود: « لو أنّ عبداً زنجیّاً تعصّب لنا أهل البیت ، لوجب علی الناس مؤازرته » ؛ « هرگاه برده ای زنگی برای یاری ما ، پیشانی بند به پیشانی بست –کنایه از اینکه قیام کرد- بر مردم کمک و یاری او واجب است . »
امام صادق (ع) فرمود : « یخرج القائم حتی یخرج اثنا عشر من بنی هاشم کلهم یدعو إلی نفسه»؛ «قائم خروج نخواهد کرد تا آنکه قبل از آن دوازده نفر از بنی هاشم خروج کنند و همۀ آنها مردم را به خود دعوت می کنند .»
آیا قیام قبل از ظهور حجّت صحیح است؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته