www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

در روایات شیعه به علامتی قبل از ظهور حضرت مهدی (ع) به عنوان « قتل نفس زکیه » اشاره شده است که بعد ازاین جنایت ، حضرت ظهور خواهند کرد .
از امام صادق (ع) نقل شده که فرمود: « لیس بین قیام قآئم آل محمّد و بین قتل النّفس الزکیة إلّا خمسة عشر لیلة» ؛ « بین قیام قائم (ع) و کشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه روز فاصله نیست .»
شیخ مفید رحمه الله می گوید : « از جمله علایم ظهور ، کشته شدن نفس زکیه در پشت کوفه با هفتاد نفر از صالحین است » .
از برخی روایات ، وجود نفس زکیه دیگری نیز استفاده می شود که مأمور تبلیغ از طرف امام زمان (ع) است که بین رکن و مقام به شهادت خواهد رسید .
برخی ممکن است گمان کنند که نفس زکیه که در این روایات به شهادت آن اشاره شده همان محمد بن عبد الله بن حسن بن علی بن ابیطالب است که در زمان منصور عباسی قیام کرد تا حق اهل بیت علیهم السلام را از ظالمان بستاند. ولی شواهد و قرائن موجود بر خلاف این احتمال را دلالت دارد:
1-در برخی روایات اشاره به کشته شدن نفس زکیه بین رکن و مقام دارد ، که محمّد بن عبد الله بن الحسن در آن نقطه به شهادت نرسیده است .
2-مطابق برخی روایات بین ظهور حضرت و کشته شدن نفس زکیه پانزده شب فاصله است.
3-کشته شدن محمد بن عبد الله بن الحسن قبل از ولادت حضرت مهدی (ع) بوده است و لذا نمی توان آن را از علایم ظهور دانست .
4-محمد بن عبد الله نیّت خالص از عملکرد خود نداشته است ، ولذا بنابر نقل « مقاتل الطالبیین» ادعای مهدویت نمود و پدرش نیز او را بعد از زوال دولت بنی امیه و قبل از تأسیس دولت بنی عباس ، به عنوان مهدی معرفی کرد .
5-در روایتی از امام صادق (ع) می خوانیم که فرمود: « بعد از کشته شدن نفس زکیه صاحب امر ظهور خواهد کرد » . که در بعدیّت نزدیک ظهور دارد .

مقصود از « نفس زکیه » که قبل از ظهور کشته خواهد شد کیست ؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته