www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

دین کامل و جامع اسلام، به صورت تمام و کمال بر وجود پیامبر گرامی اسلام، نازل شد و آنچه مردم به آن نیاز داشتند در اختیارشان قرار گرفت، آیه سوم سوره مائده به این مطلب دلالت دارد. البته اکمال و اتمام نعمت و رضایت الهی از دین اسلام برای مردم هنگامی است که ما ولایت و امامت امام معصوم را در جایگاه معلم و مفسر قرآن، در متن دین قبول کنیم. آیه 68 سوره مائده که در روز 18 ذی الحجه و در جریان واقعه غدیر خم نازل شد همین مطلب را ثابت می کند. بنابراین هر حکمی که توسط امامان بیان و اجرا می شود، برگرفته از دین اسلام و قرآن است. در روایات به پاره ای از احکام اشاره شده که در زمان ظهور به اجرا گذاشته می شود.
درباره این احکام در صورت پذیرش صدور آن از معصوم، توجه به چند مطلب ضروری است:
1- برخی احکام الهی بر پیامبر نازل شد، اما شرایط و اجرای آن در زمان ظهور فراهم می شود.
2-با گذشت زمان به علت سیطره ی زورمداران و وجود تحریفگران ممکن است تغییراتی در برخی احکام بوجود آمده باشد که چنین مواردی در زمان ظهور حضرت تصحیح می شود.
3- چون فقها در استنباط و فهم برخی احکام شرعی از اصول و قواعدی بهره می برند، در تعدادی از احکام ممکن است، برداشت مجتهدی مطابق با واقع نباشد، هر چند که منظور و فتوای او در کار، لازم الاجراست و ما مکلف هستیم که آن را انجام دهیم. به این احکام در دین اسلام، حکم ظاهری گفته می شود. در زمان ظهور احکام، احکام واقعی هستند و حکم ظاهری وجود نخواهد داشت.
4- برخی احکام در شرایطی خاص و اضطراری و به علت تقیه اعلام شده و در زمان ظهور به علت آنکه دیگر تقیه وجود نخواهد داشت، حکم واقعی بیان خواهد شد. از امام باقر (ع) روایتی نقل شده که امام مهدی (ع) هیچ بدعتی را وانگذارد مگر آنکه، آن را از ریشه برکند و از هیچ سنتی نمی گذرد مگر آنکه آن را برپا کند.
آیا حضرت مهدی (عج) هنگام ظهور، احکام جدیدی را می آورد؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته