montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

شیرینی آشتی و همراهی در همه صحنه های زندگی
آشتی و رفاقت با تو آن قدر شیرین و حیات بخش است که به شوق آن می خواهیم از گذشته خود، توبه کنیم و از این به بعد سعی کنیم که در مرحلۀ اول و قدم های نخستین، تو را نیازاریم و دل مبارک تو را به خصوص هنگامی که نامۀ اعمال ما را در نزد فرشته ها می خوانی، به درد نیاوریم و نشکنیم. و در مرحلۀ بعد دوست داریم که تو را شاد کنیم و بر لبان مبارکت لبخند رضایت بنشانیم. چقدر شیرین است، لبخند تو در آن زیباترین چهره! و شیرین تر آن است که ما آن لبخند را بر لبان تو نشانده باشیم. ما با آشتی با تو در حقیقت می خواهیم با خود حقیقی مان آشتی کنیم. چرا که با قهر و فرار از تو، با خود حقیقی مان قهر کرده بودیم و از خودمان فرار می کردیم.
آقا جان! ما دوست داریم که تو در همۀ صحنه های زندگی مان حضور جدیّ و حقیقی و زیبایت را داشته باشی تا همه آن صحنه ها مبارک و زیبا باشد. می خواهیم با تو که مظهر معشوق نهایی همۀ ما یعنی خداوند بزرگ و مهربان هستی، با تو ای امام عزیز و ای مهربانترین پدر عالم! زندگی کنیم تا هم دنیای آباد و شیرین و پرثمری داشته باشیم و هم وقتی در آخرت با تو و در کنار تو و زیر پرچم تو محشور شدیم، از تو جدا نشویم و حیات طیبۀ ابدی و دوران زندگی زیبا و جاودانه ای را که خداوند در قرآن توصیف کرده است، در کنار تو و اجداد تو باشیم. حال که خداوند به حق و به حکم عدالتش این گونه تقدیر کرده که در روز قیامت که دروازۀ ابدیت است، هر کس با امام و رهبر خویش محشور شود و در برابر محکمۀ عدل الهی نسبت به رفتار و ارتباطی که با آن امام داشته، محاکمه شود و پاسخگو باشد، دوست داریم با عمل خوب دنیایی مان و با پیوند مثبت و ارتباط گرم و صمیمی مان که با تو در این دنیا برقرار می کنیم، پاسخ خوبی برای آن سؤالات داشته باشیم و از آن محاکمه سربلند بیرون آییم و وقتی چشمانمان به چشمان زیبا و مهربان تو می افتد، سرافکنده و شرمسار نباشیم و لبخند رضایت از ما و پذیرش ما را به عنوان فرزندان و همراهان زندگی ابدیت در جوار رحمت الهی بر چهره زیبایت، ای طاووس اهل بهشت! ببینیم؛ در حالی که دستان ما را با دستان مهربان و گرم و قشنگت می گیری و با خود به جایگاه حیات ابدی و در همسایگی خود می بری. آخر پیامبر عزیزمان صلی الله علیه و آله و سلم که رحمه للعالمین است، به ما خبر داده که تو در قیامت چگونه برای نجات و بردن دوست دارانت به بهشت ابدی خداوند تلاش می کنی و در حالی که هر یک از معصومین علیه السلام کاری را برای پیروان خود انجام می دهند، تو مشغول شفاعت آن ها هستی و از آبرو و مقام خود، در نزد خدا برای نجات آن ها استفاده می کنی و هیچ کس با تو در این شفاعت مخالفتی نمی کند. [1]
«وَ انت الشافع الذی لاینازع * و هیچ کس با تو در این شفاعت مخالفتی نمی کند.» [2]
دوست داریم عبادات، درس و بحث و تدریس، اقتصاد، سیاست، مدیریت، تعلیم و تربیت و خلاصه همه جا و همۀ صحنه های زندگی فردی و اجتماعی مان با تو و برای تو و در پیوند با اهداف تو که نجات همۀ انسان ها و ساختن زیباترین، شیرین ترین و سازنده ترین زندگی برای همۀ انسان های روی زمین است، سپری شود. کدام هدف برای زندگی کردن و صرف عمر و جوانی در راه آن، مهمتر و مقدس تر از راه تو و هدف تو وجود دارد؟
گر نثار قدم مهدی هادی نکنم
جوهر جان به چه کار دگرم باز آید[3]

بزرگترین خسارت که تلخی و غم های زیادی را در پی خواهد داشت؛ در زندگی هر کسی این است که عمر و جوانی را بدون پیوند با تو بگذراند. ای خوب ترین خوب ها! ای گل نرگس!
پی نوشت:
[1] ترجمه مکیال المکارم، ج 1، ص 35
[2] مفاتیح الجنان، زیارت حضرت صاحب الامر علیه السلام
[3] شوق مهدی، فیض کاشانی، ص 120


منبع: آشتی با امام عصر-محمدشجاعیشیرینی آشتی و همراهی در همه صحنه های زندگی


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته