montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

شب قدر، شب امام زمان ارواحنا له الفداء است وملائكه وروح بر آن حضرت نازل شده، تقدير امور را در اختيار او مى گذارند .

پيشوايان معصوم علیه السلام در تفسير سوره قدر فرموده اند: فرشتگان در اين شب، مقدرات يك سال را نزد ولى مطلق زمان آورده، بر او عرضه وتسليم مى كنند[1].

در چنين شبى كه به حضرت مهدى ارواحنا له الفداء تعلق دارد، ياد جد بزرگوارش در دل ها زنده مى شود، چراكه يكى از اعمال مستحبى شب قدر، زيارت امام حسين علیه السلام است[2].

هنگامى كه درد زايمان نرجس خاتون شروع شد، امام عسكرى علیه السلام به حكيمه خاتون فرمود: عمه جان سوره "انا انز لناه " را بر او بخوان حكيمه مى گويد: من مشغول خواندن اين سوره شدم، و مى شنيدم كه طفلِ داخلِ رحم نرجس نيز، همان گونه كه من مى خوانم، مى خواند. در حال تعجب بودم كه امام عسكرى علیه السلام با صداى بلند فرمود: عمه جان از امر خدا تعجب مكن كه خداوند، زبان ما را دركودكى به حكمت بازكرده و در بزرگى، حجت خود در زمين قرار مى دهد[3]

در روايات آمده است كه در شب قدر، دعا براى حضرت را بايد بر دعا براى خود مقدم داشت و بهترين دعاها طلب نصرت وحفظ اوست و آن اين است: "اللهم كن لوليك الحجة بن الحسن صلواتك عليه وعلى آبائه 00 " [4]

امام صادق علیه السلام در روايتی درباره سوره قدر فرمود: حتى مطلع الافجر[5] يعنى: تا آن كه قائم ارواحنا له الفداء برخيزد و ظاهرشود [6]

از آيات سوره قدر، چگونه وجود امام زمان استفاده مي شود؟
طبق آيات 1 تا 5 سوره مبارکه قدر: «ما آن [قرآن] را در شب قدر نازل کرديم. و تو چه مي داني شب قدر چيست؟! شب قدر، بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براي [تقدير] هر کاري نازل مي شوند. شبي است سرشار از سلامت [و برکت و رحمت] تا طلوع سپيده.»
در سوره دخان نيز به اين موضوع اشاره شده است. آنجا که مي فرمايد: «حم. سوگند به اين کتاب روشنگر. که ما آن را در شبي پربرکت نازل کرديم. ما همواره انذارکننده بوده ايم. در آن شب هر امري بر اساس حکمت [الهي] تدبير و جدا مي گردد.
ماه رمضان تا روز قيامت تکرار مي شود، و درنتيجه ليلةالقدر نيز تا روز قيامت استمرار دارد. پس نزول ملائکه و روح نيز در هر شب قدر تکرار مي شود. سؤال اين است: ملائکه و روح که در هر سال، شب قدر بر زمين فرود مي آيند، بعد از رسول خدا بر چه کسي وارد مي شوند؟ با تأمل و دقت پي مي بريم که در هر زمان بايد امامي کامل و معصوم وجود داشته باشد تا محلّ نزول ملائکه و روح گردد. امام باقر فرمود: «اي جماعت شيعه! با خصم خود به سوره ي (انا أنزلناه) محاجّه کنيد که پيروز خواهيد شد، پس سوگند به خدا که اين سوره از براي حجت خداوند تبارک و تعالي بعد از رسول است. اين سوره همانا مدرک دين شما و نهايت علم ما است. اي جماعت شيعه! با آيه ي (حم. والکتاب المبين ...) بحث کنيد؛ زيرا اين آيات اختصاص به واليان امر بعد رسول خدا دارد...».

و نيز فرمود: «به خدا سوگند، همانا هر کس تصديق کند ليلةالقدر را، علم پيدا مي کند که از براي ما است...».

امير المؤمنين به ابن عباس فرمود: «همانا در هر سال ليلةالقدر است، در آن شب امر يکسال نازل مي شود. براي آن والياني است بعد از رسول خدا . ابن عباس مي گويد عرض کردم: آنان چه کساني هستند؟ حضرت فرمود: من و يازده نفر از صلب من که همگي امام و محدثند.»
رسول خدا به اصحاب خود فرمود: «به ليلةالقدر ايمان آوريد؛ زيرا براي علي ابن ابي طالب و يازده فرزند بعد از اوست.»
[1]كافى، كتاب الحجة باب فى شأن انا انزلناه

[2]مفاتيح الجنان زيارت امام حسين علیه السلام در شب هاى قدر.

[3]بحا رالانوار ج 51 ص 13

[4]نجم الثاقب، باب يازدهم.

[5] سوره قدر5

[6]نجم الثاقب باب دوم.


سوره قدر


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته