montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

آيه ۳۶ آل عمران: وضعیت ابلیس
فَلَمَّا وَضَعَتْها قالَتْ رَبِّ إِنِّي وَضَعْتُها أُنْثى‏ وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِما وَضَعَتْ وَ لَيْسَ الذَّكَرُ كَالْأُنْثى‏ وَ إِنِّي سَمَّيْتُها مَرْيَمَ وَ إِنِّي أُعيذُها بِكَ وَ ذُرِّيَّتَها مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ.
پس چون فرزندش را بزاد، گفت: «پروردگارا، من دختر زاده ‏ام و خدا به آنچه او زاييد داناتر بود و پسر چون دختر نيست و من نامش را مريم نهادم، و او و فرزندانش را از شيطان رانده شده، به تو پناه مى‏دهم.»

مادر انتظار داشت فرزندش پسر باشد، تا بتواند خدمتكار بیت‏ المقدّس شود، لذا چون نوزاد دختر به دنیا آمد، با حسرت گفت: پروردگارا! فرزند دخترى زاده‏ ام حال چگونه به نذرم عمل كنم؟ امّا خداوند براى تسلّى خاطر این مادر مى‏ فرماید: آن پسرى كه انتظارش را داشتى به خوبى این دختر نیست، زیرا این دختر داراى كمالاتى است و مادرِ پسرى مى ‏شود كه او نیز مایه ‏ى بركت خواهد بود، پس بهره ‏ى تو از نسل مبارك چندین برابر خواهد شد.
«مَریم» به معناى «عابده» و«خادمه» است و این نام 34 مرتبه در قرآن آمده است. تمایلات انسان مهم نیست، مصلحت و خواست خداوند مهم است و گاهى دختر در پاكى و پاكدامنى، به جایى مى ‏رسد كه هرگز پسر به آن نمى ‏رسد. حضرت مریم مقام والایى دارد و مراد از «الاُنثى» زن خاصّى است. براى فرزندان خود، نام نیكو انتخاب نمایید. مادر، حقّ نامگذارى فرزند خود را دارد. تغییرات جزیى، شما را از خدا و اهداف عالى دور نكند. با اینكه فرزند بر خلاف تصوّر دختر شد، امّا نام او را مریم كه به معناى خادمه است، گذاشت. قبل از هر چیز، به فكر سلامتى فرزند از شرّ شیطان باشید. تنها فرزندان بلافصل را در نظر نگیرید و با دوراندیشى، نسل‏ هاى بعدى را نیز در نظر داشته باشید. براى تأمین سعادت فرزند، تنها به تربیت خود متّكى نباشیم، او را به خدا بسپاریم كه توانایى ‏هاى ما محدود و عوامل انحراف زیاد است. مادر مریم، جایگاهى خاص دارد. از بیان نذر او، اخلاص او، نامگذارى او و استعاذه او این برداشت استفاده مى‏شود. شیطان، دشمن دیرینه نسل بشر است.

سید هاشم بحرانی در البرهان في تفسير القرآن می گوید:
«عَن عَبدِ العَظیمِ الحَسَنِیَّ قَالَ سَمِعتُ أبَا الحَسَنِ عَلِیَّ بنَ مُحَمَّدٍ العَسکَرِیَّ عَلَیهِ السَّلام یَقُولُ مَعنَی «الرَّجِیمِ» أنَهُ مَرجُومُ بِاللعَّنِ مَطروُدُ مِن مَواضِعِ الخَیرِ لاَ یَذکُرُهُ مُؤمِنَّ إلاَّ لَعَنَهُ وَ إنَّ فِی عِلمِ اللهِ السَّابِقِ أنَّهُ إذَا خَرَجَ القَائِمُ عَلِیهِ السَّلام لاَ یَبقَی مُؤمِنُ فِی زَمَانِهِ إلاَ رَجَمَهُ بِالحِجَارَهِ کَمَا کَانَ قَبلَ ذَلِکَ مَرجُوماً بِاللَّغنِ».
عبدالعظیم حسین گوید: از امام هادی علیه السلام شنیدم که می فرمود: مفهوم «رجیم» [در آیات قرآن مانند «مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ» و پنج آیه در سوره های دیگر آن است] که «شیطان» با لعن از درگاه خدا رانده شده و از هر جای خیر و نیکی دور شده، مؤمن او را یاد نکند، جز بر او لعنت فرستد. به راستی در علم خدا گذشته است: وقتی حضرت قائم آل محمد صلی ارواحنا له الفداء ظهور کند، در زمان او مؤمنی نماند مگر این که شیطان را رجم کند و با سنگ او را از خود دور نماید چنانچه پیش از آن هم آماج لعن آنان می بوده است. [1]
در دنياي مادّي كه ظواهر دنيايي به شدت در حالِ خودنمايي ست ابليس مي تواند به راحتي با همين رنگ و عَرَض هاي دنياي اعتباري، فكر و قلب انسان ها را از حق دور كرده و به سمت حوايج و اَميال خود بخواند.
هر چند كه اگر ذره اي توحيد و تمسُك به اهل بيت در جان و فطرت آدمي بيدار باشد براساس وجدان هميشه بيدارش محال است به راحتي تن به فريب او بدهد.
اما اگر كمي پاي فطرت در دنياي اعتباري بلغزد و يا مَطرود بماند در جانِ آدمي حتما ابليس بهانه اي براي بهره بري از غفلت هاي انساني در زمين خواهد داشت تا جايي كه اين ادامه ي فريبكاري اش در دنيا از هر فردي به نسل هاي بعد هم ادامه خواهد داشت.
در دوره ي آخرالزمان و با توجه به ناپيدا بودن امام معصوم، ابليس هم بهانه ها و فريبكاري هاي بسياري براي اغفال قلب و افكار انساني خواهد داشت زيرا غايب بودن امام از دلايل خاصه براي گمراهي افراد است كه نَفسِ آدمي تا باخبر از ناپیدايي هدايتگران داشته باشد كه دسترسي به آنها كمي دشوار باشد راه را براي استفاده از غفلت ها در مسير گمراهي باز مي كند.
در حالي كه با استفاده از دستورات قرآن و تمسُك به امام ناپيدا به راحتي مي توان در مسير هدايت وارد شد و از افاضاتِ امام ناپيدا بهره برد و ناپيدايي دليلي بر توقف هدايت نخواهد بود تا آنجا كه نسل هاي بعدي هم از فيض حضور ايشان بهره مند شوند به گونه اي كه در ظهور با روشن شدن مقاصد ابليس از همراهي با انسان ها افراد جامعه از او متنفر خواهند شد.
پی نوشت:
1- معانی الاخبار، ص 139، ح 1
آيه ۳۶ آل عمران: وضعیت ابلیس


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته