montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

نزول حضرت عيسي (ع) از ديدگاه علماي اهل سنت
1- «آلوسي» در مورد نزول عيسي عليه ‏السلام مي‏گويد:
«مشهور اين است که حضرت عيسي عليه ‏السلام به هنگام قيام امام مهدي عليه‏ السلام به هنگامه ‏ي سپيده‏ي صبح در دروازه‏ ي دمشق از آسمان فرود مي ‏آيد، امام مهدي عليه‏ السلام از او دعوت مي‏ کند که براي مردم نماز را به جماعت بخواند، اما او حضرت مهدي را پيش مي ‏اندازد و خود به آن گرامي اقتدا مي ‏کند و مي ‏فرمايد: نماز تنها به امامت شما برپا مي ‏گردد.» [1]
2- «سيوطي» در پاسخ بر کساني که اقتداي حضرت عيسي عليه ‏السلام در نماز به امام مهدي عليه ‏السلام را انکار نموده ‏اند مي ‏گويد: «اين از شگفت‏ ترين شگفتي هاست، چرا که نماز خواندن عيسي به امامت حضرت مهدي عليه ‏السلام در انبوه روايات صحيح از روايات رسيده از پيامبر صلي الله عليه و اله و سلم ثابت و ترديدناپذير است. او راستگوي تصديق شده ‏اي است که اخبار و پيشگويي ها و آينده ‏نگري هايش تخلف‏ ناپذير نيست. از اين رو، مسأله قطعي است و روايات رسيده، آن را ترديدناپذير مي ‏سازد.»
آنگاه برخي روايات رسيده در اين مورد را مي ‏آورد. [2]
اما روايات رسيده که در کتاب هاي شيعه از پيامبر گرامي و امامان معصوم عليهم ‏السلام موجود است، همه به صراحت، بيانگر اقتداي حضرت عيسي عليه ‏السلام به امام مهدي عليه ‏السلام است و اگر بگوييم که فرود آمدن عيسي و اقتداي او به امام مهدي عليه‏ السلام در نظر شيعيان از امور مسلم و ترديدناپذير، بلکه از مشهورترين مسايل مي‏ باشد، مبالغه نکرده و چيزي به گزاف نگفته ‏ايم.
مسأله به صورتي است که در کتاب «عيون‏ المعجزات» آمده است که:
«پيامبر گرامي اسلام به امامان راستين، از قيام آخرين امام، حضرت مهدي عليه ‏السلام براي اصلاح جهان خبر داد. از قيام کسي که زمين و زمان را سرشار از عدل و قسط مي‏کند؛ همانگونه که به هنگامه‏ ي ظهورش لبريز از ستم و بيداد مي‏گردد و عيسي عليه ‏السلام به هنگام قيام او از آسمان فرود مي‏ آيد و به امامت آن حضرت نماز مي ‏خواند.» [3]
نگارنده در پايان روايت مي ‏نويسد:
«اين روايت واقعيتي است که به دليل شهرت بسيار آن، همه‏ ي شيعيان از علماي بزرگ گرفته تا مردم عادي، خواص و عوام و پير و جوان... در مورد آن، اتفاق نظر دارند.»


پی نوشت:
1-روح ‏المعاني، ج 25، ص 95، در تفسير آيه 59 از سوره زخرف.
2- الحاوي علي الفتاوي، ج 2، ص 167.
3- عيون ‏المعجزات، نوشته‏ ي حسين بن عبدالوهاب، از علماي قرن پنجم هجري و معجم احاديث الامام المهدي عليه ‏السلام، ج 1، ص 534 به نقل از منابع متعدد.
نویسنده: سيد محمد کاظم قزويني
نزول حضرت عيسي (ع) از ديدگاه علماي اهل سنت


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته