montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

دعا، رابطه صميمانه و زمزمه عاشقانه انسان با خداست. در دعاهايي که از آن حضرت به دست ما رسيده، مضامين بلند و متعددي مطرح شده است. مضاميني همچون: شناخت خداوند، مقام شامخ اهل بيت عليه السلام، مقام امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف)، قيامت انتظار فرج مؤ منان در عصر انتظار، پيروزي حق بر باطل، صبر در شدائد، رفع گرفتاري ها از مؤ منين در حق پيامبر و امامان معصوم عليه السلام،قضاي حوائج، و بسياري مسائل اخلاقي و رفتاري ديگر. [1] افزون بر دعاها، نمازهاي متعددي نيز از آن حضرت نقل شده است. [2] .
[1] براي اطلاع از مجموع دعاهاي آن حضرت ر. ک: صحيفة المهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) جواد قيومي اصفهاني؛ الصحيفة المهدية، سيد مرتضي مجتهدي. (و ترجمه فارسي آن با نام صحيفه مهديه، محمد حسين رحيميان). در اينجا به يک نمونه از دعاهاي آن حضرت اشاره مي شود:

اللهم ارزقنا توفيق الطاعة، و بعد المعصية، و صدق النية، و عرفان الرحمة، و اکرمنا بالهدي و الاستقامة، و سدد السنتنا بالصواب و الحکمة، واملا قلوبنا بالعلم و المعرفة و طهر بطوننا من الحرام و الشبهة، و اکفف ايدينا عن الظلم و السرقة، و اغضض ابصارنا عن الفجور و الخيانة، واسدد اسماعنا عن اللغو و الغيبة.

و تفضل علي علمائنا بالزهد و النصيحة، و علي المتعلمين بالجهد و الرغبة، و علي المستمعين بالاتباع و الموعظة، و علي مرضي المسليمن بالشفاء و الراحة، و علي موتاهم بالراءفة و الرحمة، و علي مشايخنا بالوقار و السکينة، و علي الشباب بالانابة و التوبة، و علي النساء بالحياء و العفة. و علي الاغنياء بالتواضع و السعة، و علي الفقراء بالصبر و القناعة، و علي الغزاة بالنصر و الغلبة و علي الاسراء بالاخلاص و الراحة، و علي الامراء بالعدل و الشفقة، و علي الرعية بالانصاف و حسن السيرة.

و بارک للحجاج و الزوار في الزاد و النفقة، واقض ما اوجبت عليهم من الحج و العمرة، بفضلک و رحمتک، يا ارحم الراحمين. (مصباح، الکفعمي، ص 281).

بار الها! به ما توفيق فرمانبرداري، و پرهيز از گناه و نافرماني، و نيت پاک و بي آلايش، و شناخت و معرفت به آنچه نزد تو ارزشمند است، عطا فرما، و ما را به هدايت و پايداري، گرامي دار، و زبان ما را به صدق و صواب بر کلام حکيمانه و شايسته گويا ساز، و دل ما را از علم و معرفت لبريز فرما، و شکم ما را از طعام حرام و شبهه ناک پاک گردان، و دست ما را از ظلم و تعدي و تجاوز بازدار، و چشم ما را از گناه و خيانت محفوظ دار، و گوش ما را از شنيدن سخنان بيهوده و غيبت مسدود گردان.

و به دانشمندان ما زهد و بي رغبتي به دنيا و نصيحت و خير خواهي، و به دانش آموزان ما جديت و شوق و رغبت، و به شنوندگان، پيروي و پندپذيري، و به بيماران مسلمان شفا و آسايش، و به مردگان آنان راءفت و رحمت، و به پيرمردان ما رقار و متانت، و به جوانان، بازگشت به سوي تو و توبه، و به زنان، حيا و عفت عنايت فرما.

و به ثروتمندان تواضع و سعه صدر، و به فقيران صبر و قناعت، و به رزمندگان نصرت و پايداري، و به اسيران آزادي و آسايش، و به اميران و فرماندهان دادگري و مهرباني، و به مردم انصاف و سرشت نيک عطا فرما.

و به توشه و سرمايه حجاج و زائران برکت عنايت کن، و حج و عمره اي که بر آنان واجب ساخته اي ادا فرما، به فضل و رحمتت،اي مهربان ترين مهربانان».

[2] ر. ک:صحيفه مهديه،سيد مرتضي مجتهدي، ترجمه محمد حسين رحيميان، ص 127 - 152.


دعاها و نمازها


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته