www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

از نظر قرآن امامت ، نبوت و ولایت در سنین کودکی نه تنها امری ممکن است بلکه از وقوع آن نیز خبر داده است .

الف. خداوند متعال خطاب به حضرت نحیی می فرماید : {یا یحیی خُذِ الکتاب بقوّه وآتیناه الحکم صبیّاً} ؛ « ای یحیی ! تو کتاب آسمانی ما را به قوت فراگیر و به او در کودکی مقام نبوت دادیم .»

فخر رازی درباره حکمی که خداوند به حضرت یحیی (ع) داد می گوید: « مراد از حکم در آیه شریفه ، همان نبوت است ؛ زیرا خداوند متعال عقل او را در کودکی محکم و کامل کرد و به او وحی فرستاد، چرا که خداوند حضرت یحیی و عیسی را در کودکی به پیامبری برگزید، برخلاف حضرت موسی و محمّد صلی الله علیه وآله که آنان را دربزرگسالی به رسالت مبعوث نمود ».

ب. ونیز در مورد حضرت عیسی (ع) می فرماید : { فَأشارَت إلیهِ قالُوا کیف نکلّم مَن کان فی المَهدِ صَبیّا * قال إنّی عبد الله آتانیَ الکتابَ وجَعلنی نَبیّاً} ؛ «مریم [درپاسخ ملامت گران] به طفل اشاره کرد . آنها گفتند: چگونه با طفل گهواره ای سخن گوییم؟ آن طفل گفت:همانا من بندۀ خدایم که مرا کتاب آسمانی و شرف نبوت عطا فرمود...» .

قندوزی حنفی بعد از ذکر ولادت امام مهدی (ع) می نویسد ک « گفته اند که خداوند تبارک و تعالی او را درسنّ طفولیّت حکمت و فصل الخطاب عنایت نمود ، و او را نشانه ای برای عالمیان قرار داد، همان گونه که در شأن حضرت یحیی (ع) فرمود: {یا یحیی خذ الکتاب بقوّه وآتیناه الحکم صبیّا }. ونیز در شأن حضرت عیسی (ع) فرمود : {قالو کیف نکلّمُ من کان فی المهد صبیّا * قالَ إنّی عبدُ اللهِ آتانیَ الکِتابَ و جَعلنی نبیّاً} خداوند، عمر حضرت مهدی(ع) را به مانند عمر حضرت خضر طولانی گردانید».

قطب راوندی و دیگران با سند از یزید کناسی نقل کرده اند که از حضرت ابی جعفر علیهما السلام سؤال کردم : « أکان عیسی ابن مریم (ع) حین تکلّم فی المهد حجه لله علی أهل زمانه؟ فقال: کان یومئذ نبیّا حجه لله غیر مرسل أما تسمع لقوله حین قال: { أنّی عبد الله آتانی الکتاب و جعلنی نبیّاً * وَ جعلنی مبارکاَ أینَ ما کُنتُ و أوصانی بالصّلاه والزّکاه ما دُمتُ حیّا} قلت : فکان یومئذ حجه لله علی زکریا فی تلک الحال و هو فی المهد ؟ فقال : کان عیسی فی تلک الحال آیه للناس و رحمه من الله لمریم حین تکلم فعبر عنها وکان نبیا حجه علی من سمع کلامه فی تلک الحال، ثم صمت فلم یتکلم حتی مضیت له سنتان و کان زکریا الحجه لله عزّوجلّ علی الناس بعد صمت عیسی بسنتین ثم مات زکریا فورثه ابنه یحیی الکتاب و الحکمه و هو صبی صغیر ، أما تسمع لقوله عزوجل: {یا یَحی خُذِالکِتابَ بِقُوّه وآتَیناهُ الحُکمَ صَبیّاً } فلمّا بلغ عیسی علیه السلام سبع سنین تکلم بالنبوه و الرساله حین أوحی الله تعالی إلیه، فکان عیسی الحجه علی یحیی و علی الناس أجمعین ولیس تبق الأرض یا أبا خالد یوماً واحداً بغیر حجه الله علی الناس منذ یوم خلق الله آدم علیه السلام ... » ؛ « آیا عیسی (ع) هنگامی که در گهواره سخن گفت حجت خدا بر اهل زمان خود بود؟ حضرت فرمود: « عیسی در آن روز پیامبر و حجّت غیر مرسل خدا بود . آیا نشنیده ای قول خدا را هنگامی که فرمود: « من بنده خدایم، او کتاب [آسمانی] به من داده و مرا پیامبر قرار داده است . و مرا –هرجا که باشم-وجودی پربرکت قرار داده و تا زمانی که زنده ام ، مرا به نماز و زکات توصیه کرده است.» عرض کردم : پس در آن روز عیسی حجّت خدا بر زکریّا در آن حال بود، در حالی که در گهواره به سر می برد؟ حضرت فرمود: عیسی در آن حال نشانه ای برای مردم و رحمتی از جانب خدا برای مریم بود، آن هنگامی که سخن گفت و از او تعبیرکرد .

(ونیز) پیامبر و حجت بود بر هر که کلام او را در آن حال شنید . سپس عیسی ساکت شد و تا دو سال با کسی سخن نگفت، ودر این مدّت زکریّا علیه السلام حجّت بر مردم بود . پس از فوت او یحیی (ع) در سنین کودکی وارث کتاب و حکمت شد .آیا نشنیده ای قول خداوند عزّوجل را که فرمود: « ای یحیی ! کتاب [خدا] را با قوّت بگیر! و ما فرمان نبوّت [وعقل کافی] در کودکی به او دادیم.» عیسی وقتی به هفت سالگی رسید با اوّلین وحی که بر او نازل شد خبر از نبوت خود داد. در این هنگام او حجّت بر یحیی و تمام مردم شد. ای ابا خالد ! از هنگام خلقت آدم ، حتی یک روز نیز زمین خالی از حجّت خدا بر مردم نبوده است... » .

کسی اشکال نکند که در مورد حضرت عیسی اگر چه قرآن لفظ ماضی را به کار برده ولی در حقیقت به معنای مضارع و زمان آینده است . زیرا در جواب می گوییم :

اولاً: این احتمال خلاف ظاهر لفظ ماضی است و حمل بر خلاف آن احتیاج به دلیل و قرینه دارد در حالی که قرینه ای در بین نیست .

ثانیاً : قرق است بین نبی و رسول ، در مورد قصۀ حضرت عیسی تعبیر نبی آمده نه رسول ، و لذا ممکن است که طفلی در سنین کودکی به مقام نبوت رسیده باشد گرچه به جهت طفولیت هنوز به مقام رسالت نرسیده است.

آیا قرآن مؤید امامت و نبو کودک است ؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته