www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

دانشمندان می گویند: برای رشد عقلی سنّ معیّنی وچود ندارد ، زیرا چه بسا شخصی رشید است اما سن او بیش ازپنج سال نیست ؛ چون قوّ ۀ عاقلۀ او به قدرت خداوند به حد ّ کافی رشد کرده است . چه مانعی دارد که خداوند متعال سن ّ رشد را در امام (ع) سنّ پنج سالگی فرار دهد ؟

علامۀ حلّی می فرماید: « طبیعت کودکان با دوستی و محبت پدر و مادر و میل به آن در آمیخته است ، لذا کناره گیری کودک از آنان و توجه به خداوند متعال دلیل بر قوت کمال اوست» .

او در ادامه می نویسد : « طبیعت کودکان با نظر و تأمّل در امور عقلی و تکالیف الهی ناسازگار و متناسب با بازی و لهو و لعب است ، پس اگر کودکی با اموری که ناسازگاری با طبع کودکانه است انس گرفته ، دلیل رسیدن او به کمال است » . صفوان بن یحیی می گوید: هنگامی که امام رضا (ع) به امام جواد (ع) اشاره کرد و او را به امامت منصوب نمود در حالی که سنّ او از سه سال تجاوز نمی کرد ، به آن حضرت عرض کردم:

فدایت گردم ! فرزند شما سه سال بیشتر ندارد ؟ حضرت فرمود: « ... وما یضرّه من ذلک شیئ قد قام عیسی (ع) بالحجّه وهو ابن ثلاثه سنین» ؛ « چه اشکالی دارد در حالی که عیسی (ع) نیز در سنین سه سالگی حجت خدا گشت » .

به امام جواد (ع) عرض شد : مردم به جهت کمی سن ّ شما امامت شما را انکار می کنند. حضرت پاسخ فرمود: « وما ینکرون من ذلک قول الله عزّوجلّ؟ لقد قال الله عزوجل لنبیّه صلی الله علیه وآله : { قل هذهِ سبیلی أدعوهُ إلی الله علی بَصیرَه أنا وَ من إتّبعَنی } فوالله ماتبعه إلّا علی (ع) وله تسع سنین و أنا ابن تسع سنین » ؛ « چرا انکار می کنند، در حالی که خداوند به نبی ّ خود فرمود: ای رسول ما ! امت را بگو : طریقۀ من و پیروانم همین است که خلق را با بینایی و بصیرت به سوی خدا دعوت کنیم م پس به خدا سوگند ! در آن هنگام او را متابعت نکرد مگر علی (ع) در حالی که نه سال بیشتر نداشت ، و من نیز فرزند نه ساله هستم .

آیا طفل در سنین کودکی می تواند رشد عقلی داشته باشد؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته