www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

گاهی سؤال می شود که کودک چگونه می تواند امام و رهبر باشد در حالی که تکلیف ندارد، زیرا به حدّ بلوغ نرسیده است ، و چون بر اعمالش عقوبت مترتب نیست ممکن است لغزش هایی از او سر زند که با مقام و شأن امامت سازگاری ندارد .

پاسخ: بلوغ –درحقیفت- رسیدن به حدّ رشد عقلانی است ، و علّت اینکه برای نوجوانان سنّ بلوغ را پانزده سال قرار داده اند برای این است که غالباً در این سنّ آنها به رشد عقلانی می رسند. ولی اگر افرادی در کودکی به طور یقین و قطع به حدّ اعلای کمال و رشد رسیدند –که باید هم رسیده باشند و گرنه امامت آنها بی معنا خواهد بود – قطعاً مورد تکلیف هستند ، و از آنجا که عقل کاملی داشته و از مقام عصمت بهره مندند ، هرگز کار ناشایست انجام نخواهند داد .

از اینجا پاسخ اشکال برخی از علمای اهل سنّت دربارۀ ایمان و اسلام حضرت علی (ع) قبل از بلوغ نیز داده می شود، آنان می گویند : علی بن ابی طالب (ع) به حدّ بلوغ نرسیده بود ، ولذا اسلامش ارزشی نداشت. اسلامی که بدون تعقل و فهم و شعور عقلانی باشد چه فایده ای دارد؟ درحالی که اسلام ابوبکر در سنین بال بوده است و اسلام در این سنّ با تعقل و فکر همراه است و از این رو دارای ارزش خاصی است .

پاسخ: اگرچه امام علی (ع) قبل از بلوغ اسلام آورد ولی او از همان کودکی از کمال و عقلانیت کافی برخورار بود، دوره کودکی حضرت ، همراه با رسول خدا (ص) سپری شد . او اسلام را با بصیرت کامل پذیرفت. لذا حقیقتاً حضرت علی (ع) اوّلین مؤمن و مسلم است .

چه کسی می تواند به طور عموم و کلّی ادعا کند که هر کس سنّش بیشتر است عقلش نیز بیشتر است؟ چه بسیار افراد بزرگسال که یک درهم عقل ورشد یک کودک را ندارند .

و لذا پیامبر اکرم (ص) خطاب به حضرت زهرا علیها سلام فرمود: « انّه لأوّل اصحابی اسلاماً» ؛ «همانا او –علی (ع)-اوّل کسی است از اصحابم که به من ایمان آورده است. »

انس بن مالک می گوید : « اوّل کسی که به پیامبر (ص) اسلام آورد علی بن ابی طالب علیه السلام بود».
ابن اثیر می گوید : « پیامبر (ص) روز دوشنبه مبعوث شد و علیّ (ع) در روز سه شنبه اسلام آورد».
شیخ محمد خضری می گوید: « علی (ع) اوّل کسی است که دعوت اسلام را پذیرفت» .
ابن ابی الحدید می گوید : « چه بگویم در حق کسی که از دیگران به هدایت سبقت گرفت ، به خدا ایمان آورده و او را عبادت نمود در حالی که تمام افراد روی زمین سنگ را عبادت می کرده و منکر خالق بودند » .
و به همین خاطر بود که پیامبر (ص) در سال سوّم بعثت بعد از نزول آیۀ شریفۀ{ وَ أنذِر عَشیرَتَک الأقرَبینَ} حضرت علی (ع) را که نوجوان بود به خلافت و وصایت برگزید و به قوم خود دستور داد که سخنان او را گوش فرا داده و از او اطاعت کنند .

کودک چگونه می تواند امام باشد در حالی که تکلیف ندارد؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته