www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

برخی سؤال می کنند که چرا امام زمان (ع) از همان ابتدای کودکی در اختفا به سر بردند در حالی که وظیفۀ امام ، حضور در میان مردم و ارشاد آنان است؟ و به تعبیر دیگر : چرا امام عسکری (ع) فرزند خود را از هنگام ولادت از مردم مخفی داشت؟

پاسخ: شکّی نیست که فشار سیاسی بر امام عسکری علیه السلام و کنترل آن حضرت برای دسترسی به فرزندش حضرت مهدی (ع) به حدّی شدید بود که به شیعیان و اصحاب خود سفارش نموده بود حتی کسی در ملأ عام بر او سلام نکند یا با دست به او اشاره ننماید؛ زیرا در این صورت در امان نخواهد بود .

کار به جایی رسیده بود که امام عسکری (ع) برای ملاقات با اصحاب خود کسی را به سراغ آنها می فرستاد و می فرمود : « صیروا إلی موضع کذا و کذا ، وإلی دار فلان بن فلان العشاء و العتمه فی لیله کذا فانّکم تجدونی هناک » ؛ « بعد از وقت عشاء در فلان موضع و فلان خانه ، در فلان شب جمع شوید که مرا در آنجا خواهید دید .»

با وجود همین فشار های سیاسی بود که حضرت نظام وکالت را دنبال نمود تا هم بتواند به نیاز های مردم رسیدگی کند وهم از گرفتاری هایی که از ناحیۀ ملاقات ها برای مردم حاصل می شد، بکاهد .

در این موقعیّت حساس ، امام زمان (ع) متولّد شد . کسی که حجّت خدا در روی زمین بعد از امام عسکری (ع) خواهد بود . او دوازدهمین امامی خواهد بود که رسول خدا (ص) وعدۀ تولدش را داده که با ظهورش در آخر الزمان زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد . کسی که به جهت قیام غیر مترقبه اش نمی تواند بیعت کسی را بر گردن داشته باشد. آیا چنین امامی نباید از ابتدای ولادت و حتّی از هنگام به امامت رسیدن ، از دید عموم مردم و خصوصاً سلاطین جور که در صدد قتل او بودند مخفی باشد؟ هر چند که در میان مردم است و با آنان زندگی می کند قطعاً باید این چین باشد و گرنه برخلاف مصالح کلّی عالم خواهد بود .

چرا امام زمان (ع) از همان کودکی در اختفا به سر بردند؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته