www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

حضرت برای تثبیت امامت حضرت مهدی (ع) از راه های مختلف استفاده نمود :

1-تعلیمات و بیانات

موسی بن جعفر بن وهب بغدادی می گوید : از امام عسکری شنید م که قرمود : « کأنّی بکم و قد اختلفتم بعدی فی الخلغ منّی ، أما إنّ المُقِرّ بالأئمّه بعد رسول الله المنکر لولدی کمن أقرّ بجمیع أنبیـآء الله و رسله ثمّ أنکر نبوّه محمّد رسول الله صلی الله علیه وآله ... » ؛ « گویا شما را می بینم که در حقّ جانشین من اختلاف خواهید کرد . آگاه باشید !هر کس به امامان بعد از رسول خدا (ص) اقرار کند ولی منکر فرزند من شود ، همانند آن است که به جمیع انبیای خدا و رسولان او اقرار کرده ولی نبوت محمّد رسول خدا (ص) را انکار کرده است ... » .

احمد بن اسحاق می گوید : از امام عسکری (ع) شنیدم که8 فرمود : « الحمد لله الّذی لم یخرجنی من الدّنیا حتّی أرانی الخلف من بعدی ...» ؛ « ستایش خداوندی را سزاست که قبل از آنکه از دنیا رحلت کنم ، جانشین بعد از خودم را نشانم داد.»

در روز سوم ولادت حضرت مهدی (ع) ، پدرش امام عسکری (ع) او را بر اصحاب خود عرضه کرد و فرمود : « هذا صاحبکم من بعدی و خلیفتی علیکم و هو القآئم الّذی تمتدّ إلیه الأعناق بالانتظار ... »؛ « این فرزند ، صاحب و امام شما بعد از من و خلیفه من بر شماست. او قائمی است که مردم در اغنتظار و به سر خواهند برد...» .

2-نشان دادن به خواص

احمد بن اسحاق بن سعد اشعری می گوید : خدمت امام عسکری (ع) رسیدم تا از جانشین آن حضرت سؤال کنم . حضرت در ابتدا فرمود: ای احمد بن اسحاق !خداوند تبارک و تعالی هرگز زمین را از زمان خلقت حضرت آدم (ع) تا روز قیامت، از حجت بر خلق خالی نگذاشته و نخواهد گذاشت . به توسط حجّت است که بلا را از اهل زمین دفع می کند، و به واسطه اوست که باران نازل کرده و برکات زمین را بیرون می آورد .

آن گاه عرض کردم: ای فرزند رسول خدا !امام و خلیفه بعد از شما کیست ؟ حضرت فوراً از جا بلند شد و داخل اتاق گشته، در حالی که کودکی به مانند ماه پاره با حدود سه سال بر شانه خود داشت برمن وارد شد و فرمود : « یا أحمد بن إسحاق! لولا کرامتک علی الله عزّوجلّ و علی حججه ، ما عرضت علیک ابنی هذا ... » ؛ « ای احمد بن اسحاق! اگر کرامات تو نزد خداوند عزّوجلّ و نزد حجت های خداوند نبود این فرزند را بر تو عرضه نمی کردم ... » .

شیخ صدوق از ابی غانم خادم نقل می کند: « ولد لأبی محمّد (ع) ولد فسمّاه محمّداً فعرضه علی أضحابه به یوم الثالث و قال : هذا صاحبکم من بعدی و خلیفتی علیکم ...» ؛ « خداوند به امام عسکری (ع) فرزندی عنایت فرمود که نام او را محمد، نهاد . در روز سوّم از ولادتش او را به اصحابش عرضه داشتو فرمود : این صاحب و امام شما و خلیفه بعداز من است ...» .

معاویه بن حکیم و محمد بن ایّوب بن نوح و محمّد بن عثمان عَمری می گویند : « عرض علینا أبو محمّد الحسن بن علی (ع) ونحن فی منزله و کنّا أربعین رجلاً فقال: هذا إمامکم من بعدی و خلیفتی علیکم. أطیعوه و لا تتفرّقوا من بعدی فی أدیانکم فتهلکـوا. أما إنّکم لا ترونه بعد یومکم هذا .. » ؛ «ما با چهل نفر در منزل امام عسکری (ع) بودیم که آن حضرت فرزند خود را بر ما عرضه کرده و فرمود: این امام وخلیفه شما بعد از من است ، او را اطاعت کنید و بعد از من در ادیان خود متفرّق نشوید که هلاک خواهید شد . بدانید که بعد از این روز هرگز اورا مشاهده نخواهید کرد ...» .

یعقوب بن منقوش می گوید : خدمت امام عسکری (ع) رسیدم در حالی که کنار اتاقی که بر درب آن پرده ای آویزان بود نشسبه بودند . عرض کردم : ای آقای من! صاحب امر امامت – بعد از شما – کیست؟ فرمود: پرده را کنار بزن . کنار زدم ، ناگهان کودکی با شمایلی خاص بر ما وارد شد و بر دامان امام عسکری (ع) نشست . حضرت فرمود : « هو صاحبکم و إمامکم بعدی...»؛ «این فرزند صاحب و امام شما بعداز من است ...» .

امام عسگری(ع) برای تثبیت امامت فرزندش چه تدابیری اندیشید ؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته