www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

احمد کاتب می گوید: « برخی از شیعیان قائل به توقّف و انقطاع امامت و قول به فترت ، همانند فترت بین انبیا شده اند و در ادعای خود به اخباری تمسّک کرده اند که دلالت بر امکان انقطاع امامت دارد ، خصوصاً هنگامی که خداوند بر خلقش غضب کند . آنان می گویند: « نزد ما الآن همان وقت است » .
پاسخ:
اوّلاً: شیخ مفید رحمه الله در « الفصول المختاره » بعد از آنکه به گروههای مختلف بعد از امام حسن عسکری (ع) اشاره کرده ، می فرماید: ولی در زمانی که الآن ما در آن قرار داریم به جز شیعۀ دوازده امامی همگی منقرض شده و یا به این دسته گرویده اند .
ثانیاً: با مراجعۀ به روایاتی که مستمسک « احمد الکاتب » در انکار ولادت و وجود حضرت مهدی (ع) شده ، پی می بریم که آن روایات نه تنها بر عدم ولادت دلالت ندارد بلکه بر وجود و ولادت حضرت مهدی (ع) دلالتی صریح دارد. اینک نص روایت را مرور می کنیم:
محمد بن فرج می گوید: امام ابوجعفر (ع) در نامه ای بر من چنین نوشت: « إذا غضب الله تبارک و تعالی علی خلقه نحّانا عن جوارهم» ؛ «هرگاه خداوند تبارک و تعالی بر خلقش غضب کند ما را از همجواری آنها دور خواهد کرد.»
این روایت به طور صریح دلالت بر ولادت و وجود حضرت مهدی (ع) دارد، لکن مستفاد آن این است که در عین وجود ، از منظر شما غایب است .
ثالثاً:روایت از حیث سند ضعیف است ، همان گونه که مرحوم مجلسی نیز به آن اشاره کرده است
رابعاً: این روایت مخالف روایات دیگری است که متواتر بوده و دلالت بر خالی نبودن زمین از حجّت دارد .

آیا ما در عصر فترت قرار داریم؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته