www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

کلینی به سند ش از امام باقر (ع) نقل کرده که خطاب به ابا عبیده فرمود :» « … یا أبا عبیدة ! إذا قام قآئم آل محمّد (ع) حکم بحکم داوود و سلیمان لا یسأل البیّنه » ؛ « … ای ابا عبیده ! هرگاه که قائم آل محمد (ع) قیام کند به حکم داوود و سلیمان حکم خواهد کرد و لذات از دلیل و شاهد سؤال نمی کند .»
نعمانی از ابان بن تغلب نقل کرده که گفت : من با جعفر بن محمّد علیهما السلام در مسجد کوفه بودیم که او دست مرا گرفته بود و فرمود : « ای ابان ! زود است که خداوند سیصد و سیزده مرد را در این مسجد شما حاضر کند …. آن گاه به منادی امر می کند که ندا دهد : این مهدی است که به حکم داوود و سلیمان قضاوت خواهد نمود : که در قضاوتش از بیّنه سؤال نمی کند » .
پاسخ :
1- ظاهر روایات آن است که امام زمان (ع) بعد از ظهور به علم خود در هر واقعه ای حکم می کند نه به بیّنه ، بر خلاف آنچه امامان سابق بر او انجام می دادند . شیخ مفید رحمه الله در کتاب المسائل می گوید : « امام (ع) می تواند به علم خود حکم کند همان طوری که به ظاهر شهادت ها نیز می تواند چنین کند و هر گاه شهادت را باطل ببیند بر علم خود حکم خواهد کرد … » .
علامه مجلسی رحمه الله در « مرآة العقول » می فرماید : « و این اختلاف در سیرۀ اهل بیت علیهم السلام از قبیل نسخ نیست تا کسی اشکال کند که بعد از پیامبر نسخی نیست ، بلکه یا به اعتبار تقیه در برخی موارد است و یا به جهت اختلاف اوضاع و احوال در زمان ها است …» .
2- از آنجا که وظیفه امام زمان (ع) بعد از ظهور پر کردن زمین از عدل و داد است ، لذا طبیعی است که به واقع حکم نماید تا اینکه حقوق به صاحبان اصلی اش باز گردد ، و مقتضای آن این است که حضرت به علم خود که از جانب خدا به او الهام شده حکم نماید ، و این همان حکم داوود است .
3-حکم حاکم به علمش ، بدون اتکا بر بیّنه و قسم ، نه تنها مورد اتفاق علمای شیعه است بلکه برخی از علمای اهل سنّت نیز آن را جایز شمرده اند .
ابن قدّامه می گوید : « … از احمد بنابر نقلی شنیده شده که حکم حاکم به علمش جایز است ، و این قول ابو یوسف و ابو ثور و رأی دوم شافعی و اختیار مزنی است ، زیرا پیامبر (ص) در موردی که ذکر می کند بدون بیّنه و اقرار و تنها با علم به گفتار مدعی حکم صادر کرد .
آن گاه می گوید :» حاکم که به قول دو گواه حکم می کند به جهت غلبه بر ظن اوست ، پس در مورد علم وقطع ، اولی به جواز حکم است .
و دیگر اینکه حاکم می تواند در تعدیل و جرح شهود به عام خود عمل کند ، پس در ثبوت حقّ به طریق اولی می تواند به علم خود حکم نماید » .
نتیجه اینکه : هیچ استبعادی ندارد که حضرت مهدی (ع) در قضایا به علمی که از جانب خداوند به او الهام شده حکم نماید .

چرا امام زمان (ع) بعد از ظهور به حکم داوود عمل می کند ؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته