www.montazar.net

montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

پاسخ : در بین برخی از مردم این مطلب زیاد مطرح می شود که حضرت مهدی (ع) هنگام ظهور ، دین جدیدی را عرضه می کند ، در حالی که ما می دانیم مطابق نصّ قرآن ، پیامبر اسلام ، خاتم انبیا و دین او نیز خاتم ادیان است .
با مراجعه به مصادر حدیثی پی خواهیم برد که چنین تعبیری در مجامع حدیثی وجود ندارد و تنها تعبیراتی می بینیم که ممکن ایت کسی از مجموعۀ آنها چنین استنباط کند که حضرت (ع) دین جدیدی را می آورد ، لکن در جای خود هر یک از این تعبیرات را مورد بررسی خواهیم داد .
طبیعت هر نهضت و قیام و انقلابی ، گرچه تجدید نظر کردن در برنامه های گذشته بوده و در صدد پیاده کردن امری جدید است ، زیرا نو آوری از ارکان هر نهضت به شمار می آید ، ولی این بدان معنی نیست که از اصول اوّلی شریعت دست برداشته شود ؛ زیرا حضرت ، محیی الشریعه است و در صددد احیای همان شریعت جدّ خود می باشد ، گرچه ممکن است آن را با اسلوب جدیدی پیاده نماید .
این مطلب هنگامی بیشتر روشن می شود که به نکات زیر توجه شود :
1- مطابق برخی روایات ، بخشی از احکام به جهت نبود شرایط و مقتضیات در عصر معصومین بیان نشده و تنها علمش نزد اهل بیت علیهم السلام ، باقی مانده است ، و در عصر ظهور ، آن احکام بیان خواهد شد .
2- بخشی از احکام به جهت ضایع شدن کتاب ها و احادیث تلف شده و به دست ما نرسید است که قطعاً نزد امام زمان (ع) موجود است و در عصر ظهور آنها را بیان کرده و به اجرا خواهد گذاشت .
3-در عصر غیبت به جهت دوری از امام معصوم ، علما و فقها مأمور به اخذ وظیفه از ادله ای هستند که غالب آنها ظنّی است و در نتیجه ، احکامی که استخراج می شود احکام ظاهری است نه واقعی ، گرچه در عصر غیبت مأمور به عمل به آنها هستیم ، ولی در عصر ظهور توسط امام زمان (ع) احکام واقعی عرضه می شود .
4- در طول تاریخ اسلام برخی از احکام کمتر به آنها عمل شده و یا اصلاً در جامعه بیان نشده است همانند گرفتن جزیه با خفّت و خواری از اهل ذمّه در ممالک اسلامی ، که به طور حتم این گونه احکام در عصر ظهور به اجرا در خواهد آمد .
5- تا عصر ظهور دیدگاه و سطح فکر و تعقل مردم بسیار بالا رفته و آمادگی و قابلیت هایی فرق العاده در فهم معارف دینی خواهد یافغت ک، که درنتیجه احتیاج به پاسخ گویی با انحای مختلف به این خواسته ها است.

امام زمان (ع) « یأ تی بدین جدید » یعنی چه ؟


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته