montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

ویژگی یاران حضرت
در برخی روایات آمده که تعداد یاران امام زمان (عج) 313 نفر است و شاید این سؤال ذهن بسیاری را مشغول کرده باشد که «آیا با گذشت سال های طولانی از غیبت ایشان، هنوز 313 نفر یار مخلص و متقی فراهم نشده اند؟» البته ذکر این نکته ضروری است که تعدادی از این 313 نفر شناخته شده و مشخص هستند و نباید این چنین پنداشت که هنوز هیچ کس برای قیام آماده نیست. اما نکته مهم این است که، بر طبق روایات این 313 نفر سرداران و بزرگان سپاه و مهم ترین یاران امام هستند و یاران ایشان برای قیام بین 10 تا 15 هزار نفر است. امام صادق علیه السلام می فرماید: «سیصد و سیزده نفر با او بیعت می کنند. او تا هنگام کامل شدن ده هزار نفر در مکه اقامت کرده، سپس رهسپار مدینه می شود1.» همچنین حضرت علی (ع) می فرماید: «مهدی میان دوازده تا پانزده هزار یاور قیام خواهد کرد2.»
براساس روایات یکی از شرایط ظهور آماده شدن یاران حضرت می باشد، ابوبصیر از امام صادق علیه السلام نقل می کند که حضرت فرمود: «تا حلقه کامل نگردد، قائم خروج نمی کند. گفتم کامل شدن حلقه به چند نفر است: فرمود: ده هزار نفر3.»
پس از ذکر این مطالب باید بررسی کرد که برای یاری امام زمان، داشتن چه ویژگی ها و شرایطی لازم است، چون بسیاری از منتظران، مشتاق یاری حضرت هستند. در قرآن کریم در آیاتی ویژگی ها و خصوصیات یاران حضرت مهدی که در هنگامه ظهور و آغاز قیام همراه و یاری گر ایشان هستند، بیان شده، که در ادامه ذکر می گردد:
سوره بقره آیه 148
سوره بقره آیه 249
سوره آل عمران آیه 200
سوره مائده آیه 54
سوره انعام آیه 89
سوره اعراف آیه 159
سوره توبه آیه 52
سوره حدید آیه 19
سوره هود آیه 8
سوره هود آیه 80
سوره اسراء آیه5
سوره اسراء آیه7
سوره کهف آیه 13
سوره مجادله آیه 22
1- ارشاد مفید، ج 2، ص 383.
2- اعلام و الفتن، ص 65.
3- کتاب الغیبه، ص 307.
آیات مهدوی-بخش پنجم


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته