montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

وقتی سخن از مهدویت و یا هر اعتقاد خاصی به وجود می آید به اولین منبعی که برای اطمینان و تأیید صحت مطلب رجوع می شود، قرآن کریم است.
قرآن از بزرگترین منابعی است که اعتقادات مسلمان و شیعیان را تشکیل می دهد. بسیاری از بزرگان ما وقتی مطلبی راجع به امام عصر مطرح می شود معمولاً آیات زیادی را به عنوان آیات داله ی بر وجود حضرت مهدی، برنامه های امام عصر، زیبایی های حاکمیت او، امنیت و عدالت کامل و مطلق و . . . مطرح می کنند.
در کتاب «الزام الناصب فی اثبات حجت الغایب» از آیت الله حائری یزدی، 152 آیه درباره اثبات وجود حضرت مهدی و حکومت و برنامه های ایشان ذکر شده است. همچنین هاشم بحرانی در کتاب «غایت المرام و حجت الخصام» 120 آیه از آیات قرآن درباره مهدویت را ذکر می کند، به خصوص آیاتی که در روایات نیز آمده و ائمه علیهم السلام آنها را تفسیر کرده اند. علامه مجلسی (ره) نیز در مجموعه 110 جلدی احادیث خود، بیش از 65 آیه مهدویت را که مورد اطمینان بوده، استفاده و استدلال کرده است.
از مجموع آیات دو نتیجه می توان گرفت؛
الف) اثبات وجود امام عصر ارواحنا له الفداء و اصل وجود حضرت مهدی: اعتقاد زیبایی که در بین شیعیان وجود دارد و جمعه را متعلق به حضرت مهدی می دانند و سالیان دراز است که این اعتقاد وجود دارد، حاصل بررسی برخی آیات مهدوی است.
ب) چگونگی ارتباط مردم با امام عصر: ارتباطی که مردم با امام زمان دارند و در بعضی از آیات مطرح می شود پاسخی به این سؤال است که؛ ارتباط انسان با آب چگونه است؟ «وَ جَعَلْنا مِنَ الْماءِ کُلَّ شَيْ‏ءٍ حَيٍّ»، حیات انسان به آب بستگی دارد. حیات جامعه ی الهی و انسان ها هم بستگی به امام عصر ارواحنا له الفداء دارد، مثل این آیه شریفه «قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا فَمَن يَأْتِيكُم بِمَاء مَّعِينٍ» که در مقام تشبیه و تمثیل بسیار زیبا این نکته را اثبات کرده است.
آیه 200 سوره آل عمران است: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ: اى كسانى كه ايمان آورده ايد! (در برابر مشكلات و هوس ها) استقامت كنيد و در برابر دشمنان (نيز،) پايدار باشيد و از مرزهاى خود، مراقبت كنيد و از خدا پروا کنید، شايد رستگار شويد!»
در این آیه شریف « اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا» سه محور و معیار تقوا در عصر غیبت است که تقید به آنها موجب « لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» می شود. امام باقر (ع) در معنای این ایه فرمودند: مراد خداوند متعال، از «اصبروا»، شکیبایی بر انجام واجبات و مرادش از «صابروا»، صبر و شکیبایی در برابر دشمنان، و مراد از «رابطوا»، مراقبت و محافظت از امام منتظر است. [1]

همچنین امام صادق(ع) می فرمایند‏: «اصبروا و صابروا و رابطوا» مراد از «اصبروا»، شکیبایی در انجام واجبات و مراد از «صابروا» شکیبایی برمصیبت ‌ها و پیشامدهای ناگوار، و مراد از «رابطوا»، مراقبت و محافظت از امامان معصوم(ع) و در تحت فرمان آنان بودن است. [2]
با توجه به شرایط عصر غیبت، دومین نکته ای که در آیه شریفه مطرح می شود «صابروا ادوکم» است یعنی شما در برابر ترفندها و ایستادن های دشمن بایستید و مقاومت کنید. بعد از «اصبروا» واژه «صابروا» آمده که مصداق ذکر یک فریضه ی مهم الهی یعنی «جهاد و دفاع در برابر دشمن» است. و مهم ترین موضوع مطرح شده در این آیه «رابطوا» است که به مسأله ارتباط، علاقه و وابستگی با امام عصر ارواحنا له الفداء می پردازد.
حضرت رضا علیه السلام در روایتی مسأله «فرج» را به زیبای معنا می کند و می فرماید: «وَ أَنَّ مِنْ دِينِهِمُ ... انْتِظَارَ الْفَرَجِ بِالصَّبْرِ: (از ویژگی‌های پیروان اهل بیت)، انتظار فرج با صبر است.» [3] یعنی انتظار فرج به صبر و مقاومت در برابر همه ی توطئه هایی که دشمن در ابواب مختلف دارد. یا در روایت دیگری می فرمایند: «ما أَحْسَنَ الصَبْر وَ اِنْتِظارُ الْفَرَج، مَا سَمِعْتُمْ قَولُ اللهِ تَعالی وَ ارْتَقَبُوا اِنّی مَعَکُم رَقیِب، فَانْتَظِرُوا اِنّی مَعَکُمْ مِنَ المُنْتَظِرینِ فَعَلَیْکُمْ بِالصَّبْر، فَاِنَّما یَجِیءُ الْفَرَجُ عَلَیَ الْیَأس... و چه نیکوست صبر و انتظار فرج، مگر نشنیده ‌اید گفتار خدا را که فرموده است: منتظر باشید که من نیز همراه شما منتظرم. پس صبر و شکیبایی را پیشه خود سازید که فرج بعد از یأس و نا امیدی خواهد آمد...» [4]
در روایت دیگری از امام رضا، ایشان به ویژگی های دیگری از پیروان و منتظران اشاره می کند و می فرماید: «وَ أَنَّ مِنْ دِينِهِمُ ... حُسْنَ الصُّحْبَةِ وَ حُسْنَ الْجِوَارِ وَ بَذْلَ الْمَعْرُوفِ (از ویژگی‌های پیروان اهل بیت) معاشرت خوب و رفتار مناسب با دیگران (و بندگان خدا) و بخشش نيكى است.» [5] یعنی با همراهان خودتان و با افرادی که کنار شما هستند، رفتار زیبا داشته باشید. این رفتار زیبا به قدری زیبا و با اهمیت است که اسلام مرزها را برداشته و می گوید اگر همسایه شما و ... غیر مسلمان است شما سعی کنید برخورد زیبا داشته باشید. در مکتب اهل بیت کمک به فقیر مرز ندارد.
همچنین امام رضا (ع) فرمودند: «و بذلل المعروف» در زمان غیبت منتظر واقعی کسی است که زیبایی هایی را که خود می پسندد به دیگران هم ارائه می کند اگر راست گفتن خوب است به دیگران دروغ نمی گوید و ..... سعی کند دیگران را اذیت نکند و با خوشرویی برخورد کند.
پی نوشت:
[1]غیبت نعمانی، ص27
[2]کافی، ج 2، ص81
[3] بحارالأنوار، ج10، ص360
[4] همان، ج52، ص110
[5] همان، ج10، ص360
بخش هایی از این مقاله برگرفته از سخنرانی آقای «زمانی» درباره مهدویت و قرآن است.
مهدویت در قرآن


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته