montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

امام زمان ارواحنا له الفداء صراط مستقیم

اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقيمَ
به راه راست ما را راهبر باش(6)
صِراطَ الَّذينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَ لاَ الضَّالِّينَ
راه آنهايى كه برخوردارشان كرده‏اى، همانان كه نه درخور خشم ‏اند و نه گمگشتگان(7)

در قرآن مجید به دو نوع هدایت «تکوینی» و «تشریعی» اشاره شده است. هدایت تکوینی مانند هدایت زنبور عسل برای مکیدن شهد گل، ساخت کندو، تهیه عسل و . . . و یا هدایت پرندگان برای مهاجرت در زمستان و تابستان.
و هدایت تشریعی که به معنای فرستادن انبیای و اولیای الهی برای هدایت بشر و نزول کتاب های آسمانی است.
این آیه راه مستقیم را راه کسانی معرفی می کند که مورد نعمت الهی واقع شده اند که طبق آیه 69 سوره نساء و آیه 59 سوره مریم این افراد عبارتند از: انبیا، صدّیقین، شهدا و صالحین. توجه به راه اینان و تلاش برای پیوستن به این راه ما را از کج روی ها و انحراف دور می کند. انتخاب راه و مسیر درست نشانه شخصیت انسان است. انسان در هر شرایطی باید به منبع قدرت و هدایت الهی متصل باشد. یعنی هم در انتخاب و هم در تداوم راه مستقیم باید از خداوند کمک بگیرد. «اهدنا الصّراط المستقیم» : راه مستقیم یعنى میانه‏ روى و اعتدال و احتراز از هر نوع افراط و تفریط، چه در عقیده و چه در عمل.
ما در هر نماز از خداوند می خواهیم که راه صحیح را به ما بنمایاند و ما را در این مسیر هدایت و راهنمایی کند. طبق فرموده امام صادق (ع) این راه همان ولایت امامان معصوم است.
در ترجمه بيان السعادة في مقامات العبادة، سلطان محمد گنابادی از قول امام صادق عليه السلام نقل می کند: ولايت، راهي است در جهت معرفت به خدا و آن دو خود دو راهند: راهي در دنيا و راهي در آخرت. راهي كه در دنياست همان امام مفترض الطّاعة است[حضرت مهدی ارواحنا له الفداء در زمان حال] كه فرمانبرداري از او واجب است هر كه او را در دنيا بشناسد و از راهنمایی او پيروي كند از صراط كه پلي بر روي دوزخ مي‏باشد عبور خواهد كرد. هر كه در دنيا او را نشناسد گامهاي او در آخرت بر صراط مي ‏لغزد و در آتش دوزخ فرو مي ‏افتد.
براساس تفسیر شریف لاهیجی، «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِيمَ» یعنی بنما ما را راهي راست در اقوال و افعال و اخلاق كه آن راه متوسط بُود ميان افراط و تفريط، يا ثابت دار ما را در آن راه كه آن راه محمد و ائمه معصومين عليهم السلام است و در بعضي روايات آمده كه‏:
مراد از صراط مستقيم علي بن ابي طالب عليه السلام و معرفت اوست.
و در حديث نبوي وارد شده كه‏: «من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية».
يعني كسي كه مرد و نشناخت امام زمان خود را و مُرد، مُردنِ جاهليت، يعني بي ‏ايمان بمیرد، علي بن ابراهيم رحمه اللَّه تعالي به اسناد خود از حضرت صادق آل محمد عليه السلام روايت كرده كه آن حضرت مي فرمود كه‏: «و اللَّه نحن الصراط المستقيم» «به خدا قسم ما صراط مستقیم هستیم»
بنابر، اين احاديث، معني آيه چنين است كه: بشناسان بما امام حق را تا متابعت او كنيم و در آخرت با او محشور شويم، و يا ثابت‏ دار ما را بر معرفت و متابعت امام عليه السلام.
در نتیجه در مسیر تکامل انسان و هدایت وی، تنها یک راه صحیح و کامل وجود دارد و آن هم راه معرفی شده از سوی اولیای الهی و ائمه معصومین است که با احاطه ی کامل به مسیر و با علم الهی انسان را به مقصد می رسانند. در دوران ما، امام زمان ارواحنا له الفدا انسانی برگزیده و در تمام مراتب وجودی کامل است که با قرار داشتن در بالاترین مرتبه ی کمالات انسانی، می تواند به عنوان راهنمایی شایسته انسان را در مسیر هدایت به سلامت به مقصد برساند.
«امام زمان ارواحنا له الفداء مي تواند به جهت امام بودن در هدايت هاي تكويني و تشريعي، راهنماي شايسته ي انسان باشد تا با استفاده از احكام الهي و نشان دادن مسير هدايت و معرفي خطرات مسير، انسان را در صراط مستقيم قرار دهد و با بروز استعدادها در پرتو حاضر بودنش تمام افراد به شكوفايي استعدادهاي دروني برسند.
پس خود ايشان هم به نوعي صراط مستقيم هدايت معرفي مي شود كه با درك حضورش و استوار ماندن در قبول امامت ولايتش در خلقت يقيناً مسير هدايت انساني روشن تر و بي خطرتر خواهد بود.»

آیات 6 و 7 سوره حمد


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته