montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

مهدی، آنگونه که غرب معرفی می ‌کند!- بخش اول

چکیده:
جهان غرب با استفاده از رسانه‌ های فراگیر سعی می ‌کند که مفاهیم مورد نظر خویش را در جهت بهره برداری خاص خود به مخاطبانش القا کند. مفاهیم دینی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چنانکه امروزه در رسانه‌ های نوشتاری و دیداری غرب، شاهد القائات نادرست و سیاه ‌نمایی ‌های بسیاری علیه اسلام و مفاهیم دینی ـ اخلاقی هستیم. این نوشتار سعی دارد با مراجعه به برخی منابع مادر در غرب، شیوه معرفی مفاهیم مهدوی در رسانه ‌های غربی را بررسی نماید.
برای شناختن و معرفی یک واژه می ‌توان مسیرهای مختلفی را طی کرد. از رجوع به دایره المعارف ‌ها گرفته تا سایت ‌های اطلاعاتی ـ خبری و یا مقالات علمی. میزان اعتبار و دقت این مراجع با یکدیگر یکسان نیست و هریک متناسب با مخاطبانی خاص، مطالب خود را عرضه می ‌کنند. ولی نقطه شروع بررسی علمی یک موضوع، رجوع به لغت نامه‌ ها و دایره‌المعارف ‌هاست. دایره المعارف ‌ها و لغتنامه‌ های تخصصی که سطوح علمی متفاوتی هم دارند، معمولاً با استفاده از متخصصان هر موضوع، مقالاتی را ذیل مفهومی که قصد معرفی آن را دارند، ارائه می نمایند و سعی می کنند جهت حفظ مرجعیت خود، هم از ارجاعات گوناگونی برخوردار باشند و هم بی ‌طرفی را حفظ کنند.
برای اینکه ببینیم غرب درباره مفاهیم مهدوی چه دیدگاهی را تبلیغ می ‌کند، سری به چند لغت نامه و دایره المعارف معروف غربی می ‌زنیم. البته از آنجا که برخی از این منابع در زبان ‌های مختلف، ارائه اطلاعات می‌ کنند و در بسیاری موارد، اطلاعات ارائه شده در یک زبان با زبان دیگر همخوانی ندارد، سراغ زبان اصلی آن لغت نامه و دایره المعارف می ‌رویم.
خواننده محترم توجه داشته باشد که مخاطب این لغت نامه ها و دایره المعارف ‌ها قشر عظیمی از مردم جهان با ملیت ‌ها و مذاهب مختلف هستند و بیان نادرست یا ناقص یک مفهوم می ‌تواند دید مخاطبان را به سمت و سویی که مورد نظر تهیه کنندگان این منابع است، رهنمون شود. علاوه بر این، غالب نویسندگان و تهیه کنندگان مطالب این منابع، نه نویسندگان و پژوهشگران مهم دین اسلام و مذهب تشیع، بلکه دارندگان کرسی‌ های اسلام شناسی و شیعه شناسی در دانشگاه‌ های بزرگ غرب هستند و بسیاری از آنها غیر مسلمان یا غیر معتقد و یا حتی دارای عقاید انحرافی و دشمنی با اسلام و تشیع هستند که در بخش‌ هایی از مقاله به این مطلب بیشتر خواهیم پرداخت.
سری به لغت نامه‌ های عمومی و تخصصی مکاتب معروف که به زبان انگلیسی هستند، می ‌زنیم تا ببینیم این لغت نامه ‌ها در این مورد چه نوشته ‌اند. نگاه لغت نامه‌ های عمومی به این واژه، معمولاً سطحی و گذراست؛ ولی جالب آن است که این واژه را ـ علی رغم عربی بودن ـ در لغت نامه ‌های معروف می ‌یابیم. به عنوان مثال، «فرهنگ لغات آکسفورد» ذیل واژه "Mahdi" در دیکشنری آنلاین خود در اینترنت، ریشه این واژه را از «هدی» (به معنای راهنمایی کردن) و معنای لفظی آن را «کسی که به راه صحیح هدایت شده» بیان می ‌کند و این واژه را به سه صورت معنا می ‌نماید:
1.‌ (در اعتقادات عامه مسلمانان) یک رهبر روحانی و دنیوی است که پیش از اتمام جهان بر آن حکومت می‌ کند و دین و عدالت را اعاده می ‌نماید.
2.‌ شخصی است که ادعای مهدی بودن می‌ کند؛ به ویژه محمد احمد دونگولا (1843–85) در سودان که علیه رژیم مصر قیام کرد.
3.‌ (در اعتقادات شیعه) امام دوازدهم است که انتظار آمدنش کشیده می‌ شود تا بر بی‌ عدالتی پیروز شود.
فرهنگ لغات «لانگمن» نیز ذیل واژه "Mahdi" این واژه را لغتی اسلامی می‌ داند و به رهبری مقدس اشاره می ‌کند که توسط خداوند فرستاده می‌ شود و همه مردم را پیرو اسلام می‌ کند. همچنین در ادامه، ادعای بسیاری از رهبران اسلامی مبنی ‌بر اینکه مهدی هستند، ذکر می ‌شود.
نسخه اینترنتی لغت نامه فرهنگ لغات «مریام وبستر» هم واژه "Mahdi" را «مسیحای مورد انتظار در عقیده رایج مسلمانان» و یا «رهبری اسلامی که وانمود می ‌کند نقشی مسیحایی دارد»، معرفی می‌ کند. نکته جالب در این لغت نامه آن است که اولین استعمال این لغت را در سال 1626 میلادی بیان می ‌کند.
توجه به شیوه معرفی این واژه در لغت نامه های عمومی غربی ما را به چند نکته رهنمون می‌ سازد:
1.‌ از نظر بسیاری از این لغت نامه‌ ها «مهدی» نه به فردی در گذشته، بلکه به رهبری روحانی و جسمانی در آینده اشاره دارد. این مطلب در مقابل نظر کسانی از اهل سنت است که مهدی را بر خلفای گذشته منطبق می ‌دانند.
2.‌ اعاده دین و عدالت توسط مهدی(عج) را می ‌توان جزو نقاط مشترک تلقی نویسندگان فرهنگ‌ ها دانست، اگرچه شیطنت ‌هایی همچون «پیرو اسلام کردن تمام مردم» را می ‌توان در میان کلمات ایشان دید.

حال به سراغ برخی لغت نامه ‌های ویژه ادیان و مکاتب می‌ رویم و ابتدا فرهنگ لغات فشرده «مکاتب جهان» آکسفورد را ورقی می‌ زنیم. این فرهنگ لغات که مختص مکاتب و مذاهب جهان و اصطلاحات و اماکن و افراد مؤثر در آنهاست، ذیل واژه "al-Mahdi" مطالب زیر را نگاشته است:
در اسلام اهل سنت، کسی است که از طرف خداوند هدایت شده است. این لغت ممکن است در مورد گذشته (به ویژه خلفای راشدین) و یا خلفایی که باعث احیای اسلام شدند، به کار برده شود؛ ولی در اغلب موارد، این لغت، ارجاع به آینده دارد و به شخصی اشاره می ‌کند که می ‌آید تا در انتهای همه اشیاء (امور) پیشرو و جلودار باشد.
در اسلام شیعی، اعتقاد غالب، مهدی را همان امام غایب می ‌داند که در آخرالزمان می ‌آید. امام دوازدهم، علی بن محمد سیمَری (؟) در سال 869 میلادی (255 هجری) در سامرا متولد شده است. در سال وفات پدر خود، یعنی 260 هجری، او به جای پدرش امام شد؛ ولی جدا از مردم و در انزوا بوده که از آن به غیبت صغری تعبیر می‌ شود. در این مدت تنها به صورت بسیار نادر توسط اشخاص خاص و والارتبه دیده می ‌شده است. وی توسط وکیلانی که پیاپی بوده ‌اند، به سؤالات [مردم] پاسخ می‌ داده است.
در فاصله کوتاهی پیش از مرگ وکیل چهارم، در سال 939 میلادی (329 هجری) او اعلام می‌ کند که امام دیگری در آینده نخواهد بود و غیبت کبری رخ می دهد و امام تا زمانی که خداوند اجازه ظهور وی را بدهد، مخفی شده است. در همین زمان (غیبت کبری) امام غایب، راهنمایی ‌هایی را (به پیروانش) می دهد، صدای دعاکنندگان را می‌ شنود و شفاعت هم می‌کند. «المهدی» همچنین «امام عصر»، «المنتظر» و «صاحب الزمان» نیز خوانده می شود.
در انتها هم اشاره‌ ای به «محمد سودانی» به عنوان مهدی می‌ شود.
این لغت نامه، در ذیل واژه "Ghaiba" نیز، ضمن معنا کردن آن به «مخفی شدن فرد توسط خدا و ناپیدایی در عین زنده بودن در زمین»، شاخص ‌ترین نمونه آن را «المهدی» معرفی می ‌کند.
توجه به چند نکته در این لغت نامه حائز اهمیت است:
1. نگاهی به لیست نویسندگان بخش اسلام در این لغت نامه قابل توجه است. به عنوان مثال، یکی از مهم‌ ترین نویسندگان این بخش، دکتر کنس کرگ (Dr Kenneth Cragg) اسقف سابق اورشلیم است که انتخاب چنین شخصی می ‌تواند گویای مطالب بسیاری باشد!
2.‌ عدم اشاره کامل به دیدگاه اهل سنت در مورد مهدی(عج)، نشان از عدم توجه آنان به این موضوع، تعدد دیدگاه و یا فقدان جایگاه این اعتقاد نزد اهل سنت دارد.
3. عدم ذکر صحیح نام حضرت حجت (عج) و ذکر نام نائب آخر ایشان به جای نام حضرت اگرچه ممکن است سهوی باشد، ولی در لغت نامه ‌ای با این معروفیت، امری ناپسند است.
4.‌ ذکر جزئیات نسبتاً دقیقی در مورد ولادت، غیبت صغری و کبری و نگاه شیعه به نقش امام در دوران غیبت، نشان از توجه غرب به این نظریه دارد.
دانشگاه آکسفورد فرهنگ لغات ویژه‌ ای در مورد اسلام نیز دارد. در این لغت نامه، ذیل واژه "Mahdi" ابتدا آن را «فردی که توسط خداوند هدایت شده» معنا می کند و در ادامه می ‌نویسد:
آن، تصویری آخرت شناختی در اسلام‌ است. مسلمانان اعتقاد دارند که او دوران عدالت و عقاید صحیح را در پایان تاریخ رهبری می کند و نیز عنوانی تجلیلی است که برای پیامبر و خلفای چهار گانه توسط مسلمانان اولیه به کار رفته است. در قرآن از آن ذکری به میان نیامده است. این مفهوم توسط شیعیان و برخی اهل سنت به مفهوم «منجی مسیحاگونه» توسعه یافته که برای پشتیبانی و دفاع از هدف و آیین آنها باز می ‌گردد. برخی اعتقادات رایج در مورد او عبارت ‌اند از اینکه او از خانواده محمد صلی الله علیه و آله است، وقتی ظاهر می شود که جهان به طور جبران ناپذیری فاسد شده باشد؛ حکومت او زمان فراوانیِ نعمت‌ های طبیعی است، او عدالت را می ‌گسترد، دین و ایمان را تصحیح و اعاده می کند و دشمنان اسلام را شکست می‌ دهد.
مطابق مطالب عنوان شده در این لغت نامه:
1.‌ »مهدی» عنوانی بوده که برای تجلیل از خلفای چهار گانه توسط مسلمانان اولیه به کار می‌ رفته است.
2.‌ این واژه در قرآن به طور مستقیم ذکر نشده است (در عین حالی که شیعه معتقد است آیاتی به صورت ضمنی به دوران حکومت حضرت اشاره دارند).
3.‌ در این لغت نامه به ویژگی ‌های دوران پس از ظهور از نظر شیعه توجه شده است.

پی نوشت:

- Oxford Dictionary.
- http://oxforddictionaries.com/definition/Mahdi?q=mahdi.
- Longman Dictionary.
- http://www.ldoceonline.com/dictionary/Mahdi-the.
- Merriam-Webster Dictionary.
- http://www.merriam-webster.com/dictionary/mahdi.
" - The Concise Oxford Dictionary of World Religions", OXFORD UNIVERSITY PRESS, 2000-2002, ISBN 019860601x
مطابق توضیحات مقدمه این لغت نامه (ص 10553-10567)، بخش اسلام را در این لغت نامه چند استاد برجسته از جمله "Dr Kenneth Cragg" (اسقف سابق اورشلیم و سرپرست کالج مرکزی)، "Zahid Hussein" (محقق و پژوهشگر پیشین)، "Dr Y. Raef" (استاد مطالعات اسلامی و عربی)، "Dr Penelope Johnstone" (ناظر زبان عربی آکسفورد) و"Mr P. J. Stewart" (مدرس بوم شناسی) نگاشته‌ اند.
لازم به ذکر است به دلیل عدم دسترسی به لغت نامه چاپی، آدرس ‌ها از لغتنامه الکترونیکی (E-Book) داده شده است.
- ص 481.
- Ali ibn Muammad Simmari – در متن لغت نامه چنین لغتی به عنوان نام امام دوازدهم نوشته شده است. ظاهراً نام وکیل چهارم امام عصر(عج) به صورت اشتباهی به عنوان نام ایشان درج شده است! البته این کتاب ذیل واژه "Ithna Ashary(y)a" (ص 2653) ضمن شمردن امامان شیعه، امام دوازدهم ایشان را "محمد المهدی" معرفی می کند.
- ص 2015.
- The Oxford dictionary of Islam
- ص 185.
- Esposito John L., "The Oxford dictionary of Islam", Oxford University Press, October 2004.


نویسنده: زهیر دهقانی آرانی ـ دانش پژوه مرکز تخصصی مهدویت.
دوماهنامه امان شماره 36
مهدی، آنگونه که غرب معرفی می ‌کند!- بخش اول


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته