montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net
montazar.net

اميرمؤمنان و نويد از حضرت مهدي (عج)

امام اميرمؤمنان عليه ‏السلام دروازه علم و دانش پيامبر و پدر گرانمايه امامان راستين و سالار خاندان پيامبر است.
بيان آن حضرت ميان همه‏ي مسلمانان شهرت يافته است که مي ‏فرمود:
«علمني رسول الله صلي الله عليه و اله و سلم ألف باب من العلم، يفتح لي من کل باب ألف باب.» [1]
يعني: پيامبر خدا يک هزار باب از علم و دانش را به من آموخت که از هر باب آن هزار باب گشوده مي ‏شود.
آن حضرت از رخدادهاي فراوان و قضاياي بسياري پيش از رخ دادن آنها، به طور شگفت ‏انگيزي خبر داد: از استيلاء سردسته پليد اموي معاويه بر کشورهاي اسلامي، [2] از شهادت امام حسين عليه ‏السلام در کربلا بيست سال پيش از فاجعه غمبار عاشورا، [3] از سردمداران خودکامه رژيم تبهکار عباسي، از بناي بغداد و از انقراض سلسله عباسي بدست مغول و... خبر داد.
براي نمونه:
1- از آن حضرت آورده‏ اند که فرمود: «بغداد! و تو چه مي ‏داني که بغداد چيست؟ سرزميني است با درختان گز، در آنجا بناها و ساختمان هاي پرشکوهي بنياد مي‏گردد و زرداران و زورمندان در آنجا جاي مي ‏گيرند. فرزندان «عباس» آنجا را به عنوان پايگاه قدرت و وطن خويش برمي ‏گزينند و مرکز زر و زيور و زينت و تجملات خود قرار مي دهند. پايگاه عياشي و بدمستي و بازي بني عباس، مرکز بيداد بيدادگران، پايتخت حکومت ترور و وحشت، قرارگاه رهبران و زمامداران فاسق و فاجر و وزيران خيانتکار مي‏گردد.
و فرزندان «ايران» و «روم» به اين تبهکاران و رژيم بيدادگر آنان خدمت مي‏ کنند. آنان مردم را به هيچ کار شايسته‏ اي فرا نمي ‏خوانند و خود نيز اگر بدان دعوت شوند عمل نمي ‏کنند و نه از هيچ عمل زشت ناپسندي، اجتناب مي ‏ورزند و نه ديگري را از آن باز مي‏ دارند. فساد و تباهي در ميان آنان به گونه ‏اي رواج مي‏دارد که همجنس ‏بازي رايج مي‏گردد و مردان به مردان و زنان به زنان بسنده مي‏ کنند و در اين شرايط فاجعه ‏بار رژيم عباسي است که آن اندوه فراگير و آن گريه و حزن طولاني فرا مي ‏رسد....
واي به حال «بغداد» و مردم آن از تسلط نژاد ترک، آنان مردمي چشم تنگ هستند و چهره‏ هايشان گرد و کوچک است. لباسهايشان حرير و چهره کوسه و بي ‏مو هستند. اينان از همان جا به سوي رژيم عباسي مي ‏تازند که حکومتشان سرچشمه گرفته، رهبر اين گروه مهاجم، صدايش رسا و شجاعت و شهامتش بسيار و همتش بلند است به هيچ شهري روي نمي ‏آورد جز اينکه آن را فتح مي ‏کند. و پرچمي بر ضد او برافراشته نمي ‏گردد، جز اينکه آن را سرنگون مي‏ سازد.
واي بر کسي که با او دشمني ورزد... و همين گونه خواهد بود تا بر همه ‏ي قلمرو رژيم «عباسي»سيطره يابد.» [4]
من نيازي به شرح اين خطبه نمي‏ بينم به ويژه که خود آن، مورد نظر نيست بلکه به عنوان نمونه آمده است، اما در خطبه، نکته ظريفي است که بدان اشاره مي ‏رود و آن اين است که اميرمؤمنان خبر داد که حکومت فرزندان عباس از خراسان طلوع مي‏کند و از همانجا هم افول و غروب مي ‏نمايد.
و شگفت اين است که بعدها روشن شد که رژيم بني عباس از خراسان و به دست «ابومسلم خراساني» آغاز گرديد و اساس آن، از آنجا تأسيس شد و هجوم و حمله مغول نيز از همانجا شروع شد و همه چيز را با خاک يکسان کرد و خاکستر آن را به باد داد.
اميرمؤمنان عليه ‏السلام ده ها سال پيش از وقوع، در اين مورد، فرمود:
«يأتي من حيث بدأ ملکهم.»
يعني: آفت و عامل انحطاط و سقوط بني عباس، از همان نقطه طلوعشان خواهد آمد.
و تاريخ گواه است که همه ‏ي پيش ‏بيني‏ ها و پيشگويي ‏هاي دقيق آن حضرت همانگونه که فرموده بود به تحقق پيوست. بغداد همانگونه بنياد گرديد و همانگونه شد که به وصف آمده بود. و مغول نيز از سوي خراسان آمدند و در بلاد اسلامي همانگونه که گفته شد عمل کردند که «ابن ‏ابي ‏الحديد» شرح آن را آورده است.
کوتاه سخن اينکه: اميرمؤمنان عليه‏ السلام از رويدادهاي بسيار و فاجعه ‏هاي متعددي خبر داده است که بيشتر آنها به وقوع پيوسته است. [5]
از جمله اخبار آن حضرت از آينده جهان و انسان، خبر از امام مهدي عليه‏ السلام است و اينک به برخي ديگر از روايات از آن حضرت توجه کنيد:
1- حضرت جواد عليه ‏السلام از پدران گرانقدرش عليه ‏السلام آورده است که امير مؤمنان فرمود:
«للقائم منا غيبة أمدها طويل کأني بالشيعة يجولون جولان النعم في غيبته يطلبون المرعي فلا يجدونه. ألا، فمن ثبت منهم علي دينه و لم يقس قلبه لطول أمد امامه فهو معي في درجتي يوم القيامة.» «... أن القائم منا اذا قام لم يکن لأحد في عنقه بيعة فلذلک تخفي ولادته و يغيب شخصه.» [6]
يعني: براي «قائم» ما غيبتي بسيار طولاني است ومن شيعيان را مي ‏نگرم که در غيبت او بسان گله بدون شبان سرگردانند، دنبال چراگاهند و نمي ‏يابند. آگاه باشيد که هر کس از اينان بر دين خويشتن استوار باشد و قلبش به خاطر غيبت طولاني آن حضرت سخت نگردد چنين کسي با من است و در قيامت در درجه‏ ي من. آنگاه فرمود: قائم از ماست! هنگامي که ظهور مي ‏کند بيعت هيچ‏کس را بر عهده ندارد و به همين جهت، هم ولادت او در نهان انجام گرفت و از نظرها غايب گرديد.
2- و نيز حضرت رضا عليه ‏السلام از پدرانش آورده است که اميرمؤمنان عليه ‏السلام به امام حسين عليه‏ السلام فرمود:
«التاسع من ولدک يا حسين! هو القائم بالحق، المظهر للدين، الباسط للعدل.»
قال الحسين عليه‏السلام: «فقلت: يا اميرالمؤمنين! وان ذلک لکائن؟»
فقال: «اي والذي بعث محمد بالنبوة و اصطفاه علي جميع البرية و لکن بعد غيبة و حيرة، لا يثبت فيها علي دينه الا المخلصون المباشرون لروح اليقين، الذين اخذ الله ميثاقهم بولايتنا و کتب في قلوبهم الايمان و أيدهم بروح منه.»
يعني: حسين جان! نهمين فرزند تو قائم به حق است و آشکار کننده دين و گسترش دهنده عدالت.
امام حسين عليه ‏السلام مي ‏فرمايد: گفتم: يا اميرالمؤمنين! اين خبر به راستي تحقق يافتني است؟»
فرمود: «آري! به خدايي که محمد را فرمان رسالت داد و او را بر همه انسانيت برگزيد، اين کار شدني است، اما پس از غيبت طولاني و سرگرداني و نابساماني بسيار، مردمي که در آن شرايط زندگي مي‏کنند، جز خالصاني که در اوج يقين هستند و خدا از آنان به ولايت ما پيمان گرفته و در دل هايشان ايمان را مرقوم داشته و به روحي از جانب خويش آنان را تأييد فرموده است، جز اينان، کسي بر دين خويش استوار نمي‏ ماند.»
3- و نيز مي‏ فرمايد:
«فانظروا أهل بيت نبيکم فلئن لبدوا فالبدوا! و ان استنصروکم فانصروهم! فليفرجن الله الفتنة برجل منا أهل البيت. بأبي ابن‏خيرة الاماء، لايعطيهم الا السيف هرجا هرجا، موضوعا علي عاتقة ثمانية اشهر، حتي تقول قريش: لو کان هذا من ولد فاطمة لرحمنا.
يغريه الله ببني امية - اي يسلطه الله عليهم - حتي يجعلهم حطاما و رفاتا «ملعونين اينما ثقفوا اخذوا و قتلوا تقتيلا، سنة الله في الذين خلوا من قبل و لن تجد لسنة الله تبديلا. [7] [8]
يعني: به خاندان پيامبرتان بنگريد، اگر بپا خاستند، شما نيز بپا خيزيد و اگر ياري طلبيدند آنان را با همه وجود ياري کنيد. خداوند به وسيله مردي گرانمايه از ما اهل بيت پيامبر، فتنه ‏ها و تباهي ها را برطرف مي ‏سازد. پدرم، فداي پسر بهترين کنيزان که به سران فتنه ‏ها و تاريکي ها و بيدادگري ها، جز شمشير، حق را به ارمغان نخواهد آورد و شمشير عدالتش هشت ماه بر دوش اوست و پيکار مي‏کند تا عوامل فتنه و تباهي را برکند... تا آنجايي که قريش مي‏گويند: «اگر اين مصلح از فرزندان فاطمه عليه ‏السلام بود به ما ترحم مي ‏کرد. خداوند او را بر رهروان راه بني ‏اميه و بقاياي فکري آنان اقتدار خواهد بخشيد تا آنان را به خاک و خاشاک تبديل سازد، اينان لعنت شدگانند. به هر جا که يافته شوند بايد دستگير گردند و به سختي کشته شوند.
«اين سنت خداست که در ميان پيشينيان نيز بوده است و در سنت خدا تغييري نخواهد يافت.»
3- و نيز «قندوزي حنفي» از آن حضرت آورده است که: پس از پايان پيکار «نهروان» سخنراني کرد و ضمن پيش ‏بيني از رخدادهاي آينده از جمله قيام حضرت مهدي عليه‏ السلام فرمود:
«... ذاک امر الله وهو کائن وقتا مريحا. فيا ابن‏خيرة الاماء! متي تنتظر؟ أبشر بنصر قريب من رب رحيم. فبأبي و امي عدة قليلة أسماؤهم في الأرض مجهولة...» [9] .
يعني: اين فرمان خداست و در هنگامه‏ ي مناسب خود به طور قطع روي خواهد داد.
هان: اي فرزند بهترين بانوان! تا کي براي دريافت فرمان ظهور از جانب خدا، انتظار خواهي کشيد؟ به پيروزي بزرگ و نزديکي از پروردگار بخشايش مژده ده. پدر و مادرم فداي آن گروه که از نظر شمار اندک ‏اند و در شکوه و عظمت بسيار و نامشان در روي زمين ناشناخته.
4- و نيز آورده است که آن حضرت فرمود:
«سيأتي الله بقوم يحبهم الله و يحبونه و يملک من هو بينهم غريب، فهو المهدي أحمر الوجه، بشعره صهوبة، يملأ الأرض عدلا بلا صعوبة،...» [10]
يعني: به زودي خداوند مردمي را مي ‏آورد که آنان را دوست دارد و آنان نيز خدا را دوست مي ‏دارند و بزرگمردي که ميان آنان غريب و ناشناخته است فرمانروا و زمامدار امور مي ‏گردد. آن وجود گرانمايه مهدي عليه‏ السلام است که چهره ‏اش درخشان و گندمگون و موهايش بور است. جهان را به آساني لبريز از عدل و داد مي ‏کند. او در خردسالي و کودکي از مادر و پدر جدا مي‏ گردد و در رويشگاه و جايگاه تربيت خويش گرامي است.
کشورهاي مسلمان ‏نشين را با امن و امان فرمانروا مي ‏شود و از پي آنان زمين و زمان در قلمرو قدرت او قرار مي ‏گيرد.
سخن او را مي‏ شنوند و نسل جوان و سالخورده اطاعتش مي ‏کنند و او زمين را لبريز از عدالت مي کند همانسان که از جور و بيداد لبريز گشته است.
آنگاه است که امامت کامل و خلافتش استوار مي ‏شود. خداوند مردگان را برمي ‏انگيزد. زمين با ظهور او آباد مي ‏گردد و به برکت «مهدي» خويش، خالص و پاک و شکوفا و پرطراوت مي ‏شود و نهرهاي آن جريان مي‏ يابد. فتنه‏ ها وتجاوزگري ها ريشه ‏کن مي‏ شود و خير و برکت ها بسيار مي‏ گردد.
5- و نيز آورده‏ اند که آن حضرت ضمن خطبه اي در ستايش پيامبر صلي الله عليه و اله و سلم و امامان نور عليه ‏السلام فرمود:
«فنحن أنوار السماوات و الارض و سفن النجاة و فينا مکنون العلم و الينا مصير الامور و بمهدينا تقطع الحجج، فهو خاتم الأئمة و منقذ الامة و منتهي النور و غامض السر، فليهنا من استمسک بعروتنا و حشر علي محبتنا.» [11]
يعني: ما پرتو آسمان ها و زمين و کشتي هاي نجات هستيم. دانش، در ما نهان است و ما گنجينه آنيم و فرجام کارها بسوي ماست و به مهدي ما، حجت ها تمام مي ‏گردد. او آخرين امام معصوم، نجات بخش امت ها، آخرين نور رسالت و امامت و معماي پيچيده‏ ي آفرينش است. از اين رو کساني که به رشته‏ ي محبت ولايت ما چنگ زده و با عشق ما محشور مي ‏گردند، بايد شادمان باشند.
6- و نيز آورده ‏اند که فرمود:
«... يظهر صاحب الراية المحمدية و الدولة الاحمدية، القائم بالسيف و الحال الصادق في المقال، يمهد الأرض و يحيي السنة و الفرض.» [12]
يعني: (هان اي مردم به هوش باشيد که:) پرچمدار پرچم محمدي و فرمانرواي دولت احمدي و قيامگر به شمشير عدالت و راست ‏گفتار و شايسته ‏کردار، خواهد آمد و زمين و زمان را براي برقراري عدالت و شکوفايي ارزش هاي اسلامي آماده نموده و سنت هاي واجب و مستحب را زنده خواهد ساخت.
7- و نيز آورده‏ اند که فرمود:
«اذ نادي مناد من السماء: ان الحق في آل محمد. فعند ذلک يظهر المهدي علي افواه الناس، يشربون ذکره، فلا يکون لهم ذکر غيره.» [13]
يعني: آنگاه که منادي از آسمان ها ندا دهد که حق با آل محمد است و در راه و رسم آنان، همان وقت نام مقدس مهدي عليه ‏السلام بر سر زبان ها افتاده و نقل محافل و مجالس خواهد شد. مردم جام مهر او را مي‏ نوشند و جز او ديگري را نمي ‏جويند.
8- و نيز امام باقر عليه‏ السلام از پدران گرانقدرش عليه ‏السلام آورده است که: اميرمؤمنان بر فراز منبر فرمود:
«مردم در واپسين حرکت تاريخ و آخرالزمان گرانمردي از فرزندان من ظهور خواهد کرد. او چهره‏ اش سفيد و آميخته به سرخي است. شکمش اندک برآمده، پاهايش قوي و نيرومند و قامتش چهارشانه است و بر پشت، دو نشانه دارد: يکي بر روي پوست و به رنگ آن و ديگري بسان نشانه‏ي پيامبر در چهره. او دو نام دارد «محمد» و «احمد» که نخستين نام مخفي مي‏ گردد و دومين نام آشکار و علني. هنگامي که پرچمش به اهتزاز درآيد شرق و غرب جهان را روشن مي ‏سازد و دست مبارکش را بر سر بندگان خدا مي ‏نهد و به برکت آن قلب هاي ايمان آورندگان از قطعه ‏هاي آهني سخت ‏تر و مقاوم ‏تر مي ‏گردد و خدا به هرکدام از آنان قدرت و توان چهل قهرمان ميدان پيکار را ارزاني مي ‏دارد.
با ظهور او موجي از شادي و شور عالم ‏گستر مي‏ گردد به گونه ‏اي که هيچ مرده ‏اي از مؤمنان نمي ‏ماند جز اينکه موج شادي و شور در آرامگاهش قلب او را شادمان مي ‏سازد و مردگان در عالم برزخ به نشان شادماني به ديدار يکديگر مي ‏شتابند و قيام مهدي عليه ‏السلام را به هم نويد مي ‏دهند. [14]
9- «قندوزي» اين اشعار را هم از اميرمؤمنان در اين مورد آورده است که مي ‏فرمايد:

حسين! اذا کنت في بلده
غريبا فعاشر بآدابها

يعني: حسين جان! به هنگامي که در شهر و ديار بيگانه ‏اي درآمدي با مردمش بر اساس راه و رسم صحيح آن، معاشرت کن....
تا اينکه مي‏گويد:

سقي الله قائمنا صاحب
القيامه والناس في دابها

هو المدرک الثار لي يا حسين
بل لک، فاصبر لأتعابها [15]

... خداوند «قائم» ما، پيشواي آن قيام بي نظير، در واپسين حرکت تاريخ را، پاداش نيکويي ارزاني دارد، مردم بر شيوه‏ي عادلانه و راه و رسم افتخارآفرين او مي ‏گرايند و او نه تنها خونخواه من که دادخواه مظلوميت تو نيز خواهد بود. از اين رو بر رنج و فشار روزگار، در راه حق و عدالت شکيبايي پيشه ساز!.
10- و نيز در آخرين لحظات زندگي سراسر نور و افتخار و به هنگام وصيت به فرزندش امام حسن عليه‏ السلام از جمله فرمود:
«... حسن جان! آنگاه پيش بيا و بر پيکر من نماز بگذار و هفت تکبير در نماز من بگو! و بدان که چنين نمازي به هيچ کس جز من و بزرگمردي که نام بلند آوازه ‏اش «قائم» و «مهدي» است و از نسل برادرت حسين است و در واپسين حرکت تاريخ و آخر الزمان قيام خواهد کرد، روا نيست. [16]
اوست که با ظهور خويش انحرافات و کجي ها، را از دامان حق زدوده و حق را آنگونه که مورد رضاي خداست برپا خواهد داشت.» [17]
لازم به يادآوري است که روايات رسيده از امير مؤمنان عليه ‏السلام در مورد حضرت مهدي عليه ‏السلام بسيار است.


پی نوشت:
1-بحارالانوار، ج 26، ص 29 و ج 40، ص 151 ، 131 ، 128.
2- نهج البلاغه، خطبه 56، ص 105 و بحارالانوار، ج 41، ص 317.
3- به کتاب بحارالانوار، ج 41 ص 313 ،286، و 337 مراجعه شود.
4-سفينة البحار، ج 1، ص 568.
5-مرحوم مجلسي در بحارالانوار، ج 41، ص 360 - 283 بابي در اين مورد باز کرده و 64 روايت از حضرت درباره خبر دادن از آينده آورده است.
6- اکمال‏الدين صدوق، ص 303.
7- سوره احزاب، آيه‏ي 60 و 61.
8- نهج البلاغه، خطبه 100.
9-ينابيع المودة، ص 512.
10- ينابيع المودة، ص 467 و معجم احاديث المهدي، ج 5، ص 91.
11-منتخب الاثر، ص 147، بحارالانوار، ج 57، ص 212 و معجم احاديث المهدي عليه‏السلام، ج 3، ص 54.
12- منتخب الاثر و ينابيع المودة به نقل از مروج الذهب، ج 1،ص 32 و تذکرة الخواص، ص 128.
13- عقد الدرر، ص 52 و معجم احاديث المهدي عليه‏السلام، ج 3،ص 35 از منابع متعدد خاصه و عامه.
14- اکمال‏الدين، ص 653.
15-بحارالانوار، ج 44، ص 267، منتخب الاثر،ص 157 به نقل از ينابيع المودة، ص 438.
16- نماز ميت پنج تکبير دارد و اضافه بر آن براي کسي جز افراد مخصوصي جايز نيست که حضرت در اين روايات، بدان اشاره فرموده است. «مؤلف رحمه الله».
17- اثبات الهداة، ج 3، ص 560 و بحارالانوار، ج 42، ص 215.
نویسنده: سيد محمد کاظم قزويني
اميرمؤمنان و نويد از حضرت مهدي (عج)


در خواست عضویت جهت دریافت ایمیل
نام:
ایمیل:
montazar.net

نظر سنجی
مایلید در کدام حوزه مطالب بیستری در سایت گذاشته شود؟
معارف مهدویتغرب و مهدویت
وظایف ما در عصر غیبتهنر و فرهنگ مهدویت
montazar.net

سایت های وابسته